3 špičkové éterické oleje do lekárničky

Add Comment

Možno ste zatiaľ nevyskúšali žiadne éterické oleje, no veľa ste už počuli o ich úžasných účinkoch. Skôr než sa budete snažiť prehrýzť mätúcim radom éterických olejov a ich zmesí, je najlepšie začať len s niekoľkými najdôležitejšími základnými olejmi. Tri základné esenciálne oleje dokážu nahradiť množstvo voľno predajných liekov.

Dr Daniel Penoel, ktorý sa vo svete preslávil využívaním éterických olejov v lekárskom prostredí, uvádza, že „syntetické látky majú iba dve funkcie – „potlačiť a zabiť.“ Hovorí tiež, že éterické oleje „pomáhajú regenerovať, harmonizovať, upokojovať, prinášajú energiu a majú mnoho ďalších funkcií.“

Ak ste v používaní éterických olejov nováčikom, začnite s týmito olejmi, nabitými liečivými účinkami. Mali by ste ich mať vždy po ruke:

1. Citrónový esenciálny olej

Citrón je obľúbený vďaka jeho dezinfekčným a antibakteriálnym vlastnostiam. Citrónovou silicou môžete nahradiť:

lieky a prípravky proti akné,

lieky proti kašľu, chrípke a prechladnutiu,

pastilky proti bolesti hrdla,

lieky proti nevoľnosti a hnačke,

lieky proti horúčke a bolesti.

Praktické využitie:

Akné – na vatový tampón nakvapkajte 3 kvapky citrónového oleja a aplikujte na suché a čisté postihnuté oblasti kože.

Problémy horných ciest dýchacích – pridajte pár kvapiek citrónu olej do zvlhčovača vzduchu (arómalampy) – zmierňuje a pomáha to odstraňovať sipot, kašeľ, nachladnutie a prejavy alergie.

2. Levanduľový esenciálny olej

Tento éterický olej je veľmi obľúbený pre jeho upokojujúce vlastnosti a ľahkú, príjemnú a prirodzenú vôňu. Je skvelým pomocníkom pri problémoch so spánkom, podráždených a zapálených dutinách, alergiách a ako upokojujúce ošetrenie pleti. Pri správnom použití dokáže levanduľový esenciálny olej nahradiť veľa bežných liekov. Nahraďte nasledujúce lieky prirodzenejším a bezpečnejším levanduľovým olejom bez toxických účinkov:

telové mlieko na suchú a citlivú pleť so sklonom k ekzémom,

lieky proti horúčke a bolesti,

masť na škrabance, popáleniny, poranenia kože, proti mykózam a ekzémom,

antihistaminiká (lieky proti alergiám),

antiflogistiká a antireumatiká (nesteroidné protizápalové a protireumatické lieky).

Praktické využitie:

Suchá, svrbiaca koža – Zabudnite na chemické voňajúce pleťové vody. Stačí  do destilovaného kokosového oleja pridať levanduľový olej. Potom stačí touto zmesou natrieť postihnuté miesta, prestane svrbieť veľmi rýchlo.

Menšie podráždenie kože a odreniny – Natrite podráždené oblasti kože namiesto mastičky z lekárne levanduľovým olejom. Budete prekvapení, ako dobre to funguje. Zadrela vám trieska? Nemusíte ju ani vyberať, stačí na postihnuté  miesto nakvapkať pár kvapiek levanduľového oleja. Po nejakom čase trieska sama vypadne.

3. Mätový esenciálny olej

Silica z mäty piepornej je známa svojimi vynikajúcimi zdravotnými účinkami, najmä na žalúdočné problémy, bolesti hlavy a svalové kŕče. Patrí k najsilnejším esenciálnym olejom, nie je preto vhodné ho neriedený aplikovať priamo na kožu, jeho vnútorné užívanie sa takisto odporúča len po pridaní do jedla alebo čaju.

Veľmi výrazne a príjemne vonia a je aj mimoriadne účinný. Týmto veľmi užitočným esenciálnym olejom môžete nahradiť:

lieky proti nevoľnosti a hnačke,

lieky proti bolesti a sprievodným symptómom počas menštruácie,

lieky proti zvýšenému množstvu žalúdočnej kyseliny a páleniu záhy,

lieky proti alergii (antihistaminiká),

inhibítory protónovej pumpy potláčajúce tvorbu žalúdočnej kyseliny.

Príklad praktického využitia:

Tráviace problémy – Zohrejte 250 ml vody. Pridajte jednu kvapku oleja z mäty piepornej. Podľa vlastnej chuti môžete pridať lyžicu medu. Zamiešajte a popíjajte, táto zmes naozaj veľmi účinne pomáha zmierniť žalúdočné ťažkosti.

Svalové kŕče a stuhnuté svaly – Zmiešajte 2 kvapky mäty piepornej, 4 kvapky sladkej majoránky a 2 kvapky santalového dreva s 20 ml základného oleja zo sladkej mandle. Vmasírujte do bolestivých oblastí.

Sú esenciálne oleje bezpečné?

Národná asociácia pre holistickú arómaterapiu poskytuje rozsiahle bezpečnostné odporúčania, ale tiež uvádza, že „použitie éterických olejov môže spôsobovať občasné podráždenie alebo únavu,  je však veľmi málo pravdepodobné, že by spôsobilo vážne poškodenie alebo trvalé fyzické problémy, najmä v prípade, že sa dodržiavajú základné pokyny.“

Ak máte nejaké vedľajšie účinky, okamžite prestaňte používať akýkoľvek olej.

Preložené z: http://blogs.naturalnews.com/top-3-essential-oils-medicine-cabinet-replace-15-meds/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis