8 známok, že váš vzťah vydrží

Add Comment

Koľko nešťastných vzťahov by sa ani nebolo začalo, keby boli ľudia aspoň trochu náročnejší v tom, s kým vstúpia do vzťahu? Avšak namiesto negatívneho prístupu k diskusii načrtnime radšej osem bodov, ktoré naznačujú, že váš vzťah by mal mať perspektívu:

Stopercentne sa navzájom podporujete

Či už vzájomne zdieľate  svoje vášne a životné ambície, alebo nie, ak vám na niekom naozaj záleží, chcete, aby bol úspešný a šťastný vo všetkom, čo má rád. To znamená že keď sa snaží dosiahnuť nejaký cieľ, stojíte pri ňom namiesto toho, aby ste mu stáli v ceste.

Hlboko rešpektujete jeden druhého

Toto žiadne vysvetlenie nepotrebuje – vzájomný rešpekt medzi partnermi je pre úspešnosť vzťahu rozhodujúci. Čestnosť, dôvera, priateľstvo a intimita pramenia z tohto základu. Bez  rešpektu nebude fungovať ani nič iné.

Ste ochotní robiť kompromisy

Aj keď by ste, samozrejme, mali byť so svojím „tímovým kolegom“ kompatibilní, neznamená to, že budete automaticky milovať každú vec, ktorú miluje váš partner a naopak. Ak vám na niekom naozaj záleží a chcete, aby bol šťastný, budete ochotní sledovať, robiť a zažívať to, čo ho baví a robí šťastným, pretože on na oplátku urobí to isté pre vás.

Naše vzťahy sa podobajú hojdačke –s obrovským balvanom na jednej strane, ktorá sa nikdy nemení. V tomto prípade ten balvan predstavuje požiadavky a potreby jedného z partnerov. Požiadavky a potreby oboch partnerov by  však mali byť v rovnováhe tak, aby boli šťastní a spokojní obaja.

Máte podobné ambície

Nemôžeme očakávať, že náš partner bude mať rovnaké plány do budúcnosti, ako my, ale pri budovaní života s niekým iným je rozumné túžiť po podobnosti. Ako v každom tíme, aj vo vzťahu sa najlepšie výsledky dosahujú vtedy, keď jeho členovia spoločne pracujú na dosiahnutí cieľa. Týmto cieľom by mohlo byť aj niečo také jednoduché ako osobnostný rozvoj. Ak jeden spoluhráč venuje svoj život osobnému rastu, a druhý je spokojný s tým, ako sa veci majú a nikdy neprejaví túžbu po zmene, môže to časom viesť k zášti a napätiu.

Dokážete partnerovi vo všetkom veriť

Ak váš priateľ či priateľka chce ísť von so svojimi priateľmi, ktorých už dlhší čas nevidel/a,  čo je na tom zlé? Pevným vzťahom to určite neotrasie, práve naopak, budete vedieť, že sa ráno alebo v nasledujúci deň vráti do vášho náručia. Ak vám partner neverí, pričom ste mu  k tomu naozaj nedali ani jediný dôvod, je možné, že si do vás projektuje vlastnú neveru alebo neistotu.

Nikdy jeden druhého nesúdite

Šťastie vo vzťahu pochádza od dvoch spoluhráčov, ktorí sú schopní byť k sebe otvorení  a úprimní. Aby ste dokázali byť úprimní, potrebujete bezpečnú atmosféru, kde sa môžete bez obáv otvoriť a máte istotu, že vás partner nebude súdiť.

Ak s niekým zdieľate svoj život, neexistuje v ňom žiadny priestor pre nepohodlie, tajomstvo, alebo lži. Najmä také tajomstvá alebo lži, kvôli ktorým nedokážete byť skutočné autentickí k svojmu tímovému kolegovi. Tá správna osoba vás podporí na ceste k tomu, aby ste sa stali osobou, ktorou chcete byť, bude vás však milovať aj takého, akým už ste.

Komunikujete efektívne

Pokiaľ trávite veľa času s akoukoľvek osobou, je prirodzené, že vznikajú konflikty, v zdravom vzťahu však partneri dokážu riešiť všetky problémy diskusiou o názoroch a postojoch oboch partnerov tak, aby sa navzájom lepšie pochopili a dospeli k riešeniu, na ktorom sa dokážu obaja zhodnúť. Časté škaredé a pomstychtivé súboje sú znamením, že nad takýmto „vzťahom“ je potrebné sa zamyslieť a svoje zotrvanie v ňom prípadne prehodnotiť.

Nikdy nestrácate zo zreteľa maličkosti

To, čo sa počíta úplne najviac, sú práve maličkosti, ktoré pre toho druhého robíte. Sú to skutky, ktoré ukazujú, že ste ochotní kvôli partnerovi niečo urobiť len tak. Nie je na to potrebná nijaká zvláštna príležitosť, ani sviatok. Nepotrebujete harmonogram na to, aby ste niekomu ukázali, že ho milujete.

Šťastný, zdravý vzťah sa skladá z dvoch partnerov, ochotných dôsledne vyvíjať rovnaké úsilie. Skvelé vzťahy nie sú o dávaní a braní, sú o dávaní a dávaní. Keď sa tieto malé veci začnú vytrácať, stáva sa sila vzťahu diskutabilnou. Naozaj si vás váži? Naozaj mu na vás záleží rovnako ako kedysi? Silnie váš vzťah časom alebo, naopak, slabne? Akonáhle si začnete klásť tieto otázky, je čas začať ich riešiť.

Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/james-michael-sama/long-lasting-relationship_b_8020570.html

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis