Absurdnosť rozhodnutia ÚRSO o vode v praxi

Add Comment

Súčasné problémy s cenami vody ukazujú, že ÚRSO má problém naplniť účel regulácie stanovenej  zákonom č. 250/2012 Z.z., aby transparentným a nediskriminačným spôsobom  zabezpečil dostupnosť tovarov za primerané ceny a v určenej kvalite.

Rozhodnutie ÚRSO o fixnej zložke vodného a stočného ako poplatku za odberné miesto (rozdeleného do 6 tarifných skupín bez ohľadu na množstvo vody) bolo podľa názoru spotrebiteľských organizácií netransparentné a diskriminujúce. Nový spôsob fakturácie cien vodného a stočného od 1. januára 2017 ekonomicky poškodzuje všetkých slovenských spotrebiteľov.

Na konkrétnom príklade v Starej Ľubovni ukazujeme, ako v praxi vyzerá fixná zložka vodného a stočného, ktorá podľa rozhodnutia ÚRSO zohľadňuje výšku nákladov na odberné miesto. Obytný dom má 6 vchodov, 6 meračov spotreby a v každom vchode je rovnaký počet bytov. Spotrebitelia v tomto dome sa až z faktúry dozvedeli, že niektorí patria do tarifnej skupiny T1 a iní do T2. Prečo sú takto zaradení nevedia, veď ako spotrebitelia, ktorí nič nepredávajú, sa o merače spotreby vody od roku 1980 nemali dôvod zaujímať.

Určite by však chceli poznať vysvetlenie ÚRSO a Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, prečo sú odlišné náklady, ktoré im vyúčtovali vo fixnej zložke vodného a stočného vo vchodoch na Okružnej 46, 56, ktoré sú zaradené do skupiny T2 a na Okružnej 48,50,52,54, zaradených do skupiny T1. Obyvateľom vo vchodoch 46 a 56 bola naúčtovaná celková fixná zložka za rok na 118,8 eura, v ostatných 4 vchodoch 26,4 eura. Teda v tom istom dome by mali niekde vo fixnej zložke vodného a stočného za jeden rok zaplatiť neuveriteľných 4,5 krát viac ako v susednom vchode!

Napriek tomu, že ÚRSO zrušil pôvodné rozhodnutie a k 1. marcu 2017 dodávateľ oznámil spotrebiteľom nové ceny vodného a stočného na rok 2017, netransparentné a diskriminačné  rozhodnutia významne narušili dôveru spotrebiteľov.

Zdroj: Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis