Aj v Južnej Kórei začína niekto hovoriť zrozumiteľne – 2. časť

Add Comment

Medzi dva hlavné dôvody, prečo Američania zvolili v novembri za svojho prezidenta nováčika vo vysokej politike Donalda Trumpa a nie politickú veteránku Hillary Clintonovú, patrila zrozumiteľnosť a hodnovernosť vypovedaných slov. Aj radoví Juhokórejčania, ktorých čakajú tento rok prezidentské voľby, by radi odovzdali svoje hlasy niekomu, kto k nim bude hovoriť zrozumiteľným spôsobom a komu sa dá veriť. 

V čom sa Lee Jae-myung odlišuje od Trumpa

Medzi ním a jeho novým americkým vzorom však existuje jeden podstatný rozdiel. Nie vo výške osobného majetku, ani v stanovovaní kritérií, koho vyberať za ministrov. Lee Jae-myung určite neuprednostní miliardárov a generálov ako Trump. Ten najdôležitejší rozdiel sa týka realistického pohľadu na éru, do ktorej vstupujeme. Kým Trump ponúka vytváranie miliónov nových slušne platených pracovných miest pomocou programu reindustrializácie Ameriky (t.j. USA) a roztočenia kolies zbrojenia, Lee Jae-myung sa pripravuje na nástup 4. priemyselnej revolúcie, známej ako Industry 4.0. Charakterizuje ju komplexné prepojenie všetkých prvkov hospodárskej činnosti do automatizovaného procesu koordinovaného a postupne riadeného umelou inteligenciou.

Tieto zmeny budú mať nedozerné spoločenské následky. Lee Jae-myung sa zaoberá ako primátor mesta už niekoľko rokov otázkou, ktorej sa v dohľadnom čase nebude môcť vyhnúť žiaden prezident alebo predseda vlády: čo urobiť s desiatkami percent nezamestnateľných občanov v produktívnom veku. Dávno pred Fínskom, Holandskom, Švajčiarskom, Kanadou a inými dopredu hľadiacimi krajinami začal Lee Jae-myung experimentovať vo svojom meste s poskytovaním určitej finančnej čiastky vybranému segmentu obyvateľov. Hovorí sa tomu poskytovať nepodmienený základný príjem (unconditional basic income). Lee Jae-myung ho ako primátor stanovil pre tých, ktorí sú alebo čoskoro budú najviac postihovaní nielen nezamestnanosťou, ale i objektívnou nezamestnateľnosťou. V meste Songnam sa to týka mladých ľudí vo vekovej skupine 23-29 rokov. Tej, ktorá trpí napríklad v Taliansku, Španielsku a Grécku 50-percentnou nezamestnanosťou. V Južnej Kórei len 9,2-percentnou, avšak i to je trojnásobok celoštátneho percenta ľudí bez práce všetkých vekových kategórií. Nepodmienený základný príjem sa odlišuje od podpory v nezamestnanosti alebo od sociálnych dávok tým, že ho môže poberať každý, bez ohľadu na to, či si nájde alebo nenájde zamestnanie.

Cítia jeho dych

Pokiaľ by sa koncept nepodmieneného základného príjmu rozšíril z izolovaného experimentovania v jednom meste celoplošne na úroveň štátu, ohrozil by existujúci hospodársky a spoločenský systém. Takáto predstava znervózňuje nadnárodný kapitál. I preto sa periodiká ako The Economist pustili do analýz pokusného zavádzania takejto alternatívy. Píšu s očakávanou dávkou skepsy, no bez paušálneho ironizovania a zatracovania. Prinajmenej dovtedy, kým nezačnú zákonodarcovia debatovať o tom, že náklady na takéto programy sa majú hradiť zvýšeným zdaňovaním korporácií. Lee Jae-myung si na ne brúsi zuby, i keď sa chce spočiatku sústrediť na účinnejšie využívanie existujúceho daňového systému. Južná Kórea je bohatý, produktívny a vyspelý štát. Výdavky na poskytovanie dôstojného života nezamestnateľným občanom by štátnu pokladňu nezruinovali, hovoria tamojší priaznivci tohto modelu sociálnej starostlivosti.

Problém nespočíva v tom, že je málo peňazí, ale v tom, že je príliš mnoho zlodejov“, konštatoval primátor Lee Jae-myung už pred rokom. V dôsledku korupcie, sprenevery, daňových únikov a iného viac i menej sofistikovaného finančného odčerpávania unikajú krajinám združeným v OECD, vrátane Južnej Kórey a Slovenska, miliardy eur. Stúpenci juhokórejského prezidentského kandidáta Lee Jae-myunga takejto argumentácii rozumejú a stotožňujú sa s ňou.

Kontrolu nad prostriedkami hromadnej informácie i nad sociálnymi sieťami však držia v rukách nadnárodné finančné kruhy. Dá sa predpokladať, že sa vynasnažia nezopakovať chyby z predvlaňajška, keď spočiatku bohorovne prehliadali Donalda Trumpa a namiesto frontálneho toku sa s ním len posmešne pohrávali ako s výstredným „populistom, ktorého nemožno brať vážne“. Táto taktika totiž nemusí na Juhokórejčanov dostatočne zaberať.

Predchádzajúcu časť nájdete tu.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis