Aj v Južnej Kórei začína niekto hovoriť zrozumiteľne

Add Comment

Medzi dva hlavné dôvody, prečo Američania zvolili v novembri za svojho prezidenta nováčika vo vysokej politike Donalda Trumpa a nie politickú veteránku Hillary Clintonovú, patrila zrozumiteľnosť a hodnovernosť vypovedaných slov. Aj radoví Juhokórejčania, ktorých čakajú tento rok prezidentské voľby, by radi odovzdali svoje hlasy niekomu, kto k nim bude hovoriť zrozumiteľným spôsobom a komu sa dá veriť.

Väčšina polit-marketingom školených favoritov nespĺňa ani jednu z menovaných požiadaviek. V lepšom prípade iba prvú. Dokážu síce chrliť frázy, ktoré im zoštylizujú pycholingvisti, do zrozumiteľnej podoby, no v paľbe otázok a odpovedí na zhromaždeniach voličov zlyhávajú. Nedokážu zapôsobiť a zanechať hodnoverný dojem.

Podobnosti so Slovenskom

I keď je Južná Kórea od Slovenska na tisíce kilometrov vzdialená, Slovákom je blízka i známa. Stačí vysloviť jedno čarovné slovíčko. Samsung. V ktorej slovenskej domácnosti by sa nenachádzal niektoré z výrobkov tejto najväčšej juhokórejskej spoločnosti? Počínajúc mobilmi a končiac práčkami alebo televízormi. Nehovoriac o tých, ktorým prevádzky Samsungu v Slovenskej republike poskytujú živobytie.

Z tabuliek v internetovej encyklopédii Wikipédia vidno, že 50-miliónová krajina na východnom okraji eurázijskej pevniny má jedenástu najväčšiu ekonomiku na svete. Merané paritou kúpnej sily (PPP) trinástu a výškou hrubého domáceho produktu v prepočte na obyvateľa na dvadsiatu ôsmu na svete. V tomto ohľade si stojí lepšie ako Slovensko, ktoré sa výškou HDP prepočítanou na jedného obyvateľa podľa parity kúpnej sily umiestňuje o niečo horšie, na 40. mieste.

Obe krajiny patria medzi hospodársky najrozvinutejšie štáty sveta a sú medzivládne združené v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Južná Kórea od roku 1996 a Slovensko od decembra 2000. Sú tak viazané držať sa princípov demokracie a trhovej ekonomiky s cieľom napomáhať, okrem iného, stabilizácii a rozvoju medzinárodných finančných trhov. Ak si odmyslíme povinnú zmienku o demokracii, vidíme, že obe krajiny sú pomkýnané i členstvom v tomto zoskupení k plneniu zámerov svetových finančníkov a duchovných otcov globalizačného projektu. Tento cieľ je prvoradý, bez ohľadu na prostriedky, akými sa dosahuje. Ak treba mazať, aby sa všetko hýbalo vytýčeným smerom, tak sa maže. Česi tomu hovoria „kdo maže, ten jede“.

Ak sa sústavne maže poskytovaním a prijímaním úplatkov i v najvyšších politických a hospodárskych kruhoch, bežný občan nad tým po malom výbuchu rozhorčenia zvyčajne napokon unavene mávne rukou. A zvyká si. Korupcia medzitým tichučko presakuje do všetkých sfér života. Na Slovensku i v Južnej Kórei. Rebríček organizácie Transparency International ich zaraďuje bratsky vedľa seba. Južnú Kóreu na 52. a Slovensko na 54. miesto zo 176 hodnotených krajín. Slovensko sa oproti vlaňajšku nezlepšilo, ani nezhoršilo. Zato Kórejská republika, ako znie oficiálny názov štátu ležiaceho na juhu rozdeleného Kórejského polostrova, sa zosunula o tri priečky.

Zosun do korupčného bahna

O pokles sa „zaslúžila“ séria korupčných afér, do ktorých sa zamočili dve najprominentnejšie osoby krajiny: prezidentka Pak Kun-hjeová a šéf Samsungu I Če-jong. Hlava štátu do takej miery, že jej parlament v decembri pozastavil výkon funkcie na šesť mesiacov, kým ústavný súd rozhodne o jej definitívnom odvolaní. „Čelí obvineniam obvineniam z korupcie, zneužívania právomocí a porušovania ústavných povinností“, uvádza tlačová agentúra TASR.

Chorobnú prepojenosť najvyšších inštancií štátu s vedením gigantického konglomerátu Samsung vysvetľuje agentúrna správa takto:

„Juhokórejský súd odobril dnes zatknutie dediča a zástupcu riaditeľa spoločnosti Samsung I Če-jonga, ktorý je obvinený z úplatkárstva a iných porušení zákona v súvislosti s rozsiahlym korupčným škandálom okolo suspendovanej prezidentky Pak Kun-hje. Zatknutie bolo následne i vykonané.

Dedič Samsungu je obvinený z poskytovania finančnej podpory prezidentkinej priateľke výmenou za výhody či služby. Prokuratúra ho môže podľa verdiktu súdu v Soule zadržať na maximálne 20 dní pred formálnym obvinením. I Če-jong sa tak stal prvým lídrom Samsungu zatknutým ohľadom trestnej činnosti.

Hoci I Če-jongov otec, I Kun-hi, je oficiálne šéfom Samsungu, gigantu v oblasti elektroniky a ďalších priemyselných odvetví, zlý zdravotný stav ho v posledných rokoch donútil, aby … (synovi) zveril prominentnejšiu úlohu vo vedení tohto konglomerátu. Súd jeho zatknutie v januári zamietol s tým, že nie je nutné.

Špeciálny tím prokurátorov zaoberajúci sa daným škandálom, ktorý viedol aj k impeachmentu prezidentky, uviedol, že proti dedičovi Samsungu teraz nazhromaždil dostatočné množstvo dôkazov – súd preto … zatknutie (syna) schválil. Prokuratúra tvrdí, že Samsung uplácal Pak Kun-hje a jej blízku spoločníčku, aby získal vládne zákazky.

Spoločnosť Samsung je obviňovaná aj z poskytovania finančných darov viacerým mimovládnym nadáciám, ktoré riadila prezidentkina dôverníčka Čche Son-sil, čo Samsungu umožnilo získať vládnu podporu pre kontroverzné zlúčenie podnikov…“

I keby sa vlani neprevalil korupčný škandál okolo prezidentky a ostala by v úrade do konca funkčného obdobia, volili by občania v decembri 2017 novú hlavu štátu. Pokiaľ sa v najbližších mesiacoch nevráti právne očistená do Blankytného domu (sídla prezidentov v Soule), pôjdu Juhokórejčania k volebným urnám skôr.

Dôležité je, či budú dovtedy odhodlaní – a v dostatočných počtoch – nechať sa viesť ako stádo masmediálnou mašinériou. Tá vyberie a spropaguje bábky, ktoré poskytnú nadnárodným finančníckym pavúkom ďalších päť rokov na to, aby ešte nepriedušnejšie obmotali celú krajinu globalistickou pavučinou. Ideálnou takouto marionetkou sa javil ešte minulý mesiac bývalý juhokórejský minister zahraničia a následne generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. V januári sa vrátil po desiatich rokoch služby v New Yorku do vlasti a rozbehol prezidentskú kampaň. Polená pod nohy mu nečakane hodila nepozorná justícia z ďalekej Ameriky. Vyše 30 miliónov oprávnených voličov sa náhle dozvedalo podrobnosti o korupčnej avantúre jeho brata a synovca. Po takejto blamáži odstúpil z kampane a polit-technológovia budujú imidž favorita finalistovi z decembrových volieb 2012 Mun Če-inovi, ktorého vtedy porazila Pak Kun-hjeová, mimochodom dcéra diktátora Pak Čong-hiha (1962 až 1979), ktorý sa dostal k moci vojenským prevratom.

Kórejský Trump

Na webovej stránke nadchádzajúcich juhokórejských prezidentských volieb možno sledovať vývoj preferencií kandidátov prezidentských volieb 2017. Najvýraznejšou osobnosťou spomedzi nich, akýmsi neskrotným juhokórejským Donaldom Trumpom, je – v anglickej transkripcii – Lee Jae-myung. Kresťan (protestant) a povolaním právnik, no na rozdiel od súperov vyrastal v skromných pomeroch. Po skončení strednej školy nešiel na univerzitu a zamestnal sa ako továrenský robotník, aby pomáhal mame, ktorú opustil manžel, živiť šesť súrodencov. Až neskôr si mohol dovoliť ísť na univerzitu. Do politiky vstupoval po štyridsiatke, keď sa nemohol nečinne dívať na šafárenie magistrátu svojho mesta Songnam, ležiacom na juhovýchodnom okraji metropolitnej oblasti Soulu. Pred siedmymi rokmi zvíťazil v súboji o primátorské kreslo a onedlho splnil záväzok premeniť deficitné hospodárenie na prebytkové.

Songnam je priemyslové mesto, ktoré má takmer milión obyvateľov. Pracujú zväčša vo výrobných podnikoch nachádzajúcich sa v aglomerácii hlavného mesta Soulu. Tá je gigantická a žije v nej polovica populácie štátu. Songnamčania by patrili v USA k voličskými vrstvám, ktoré by si vybrali Trumpa pred Clintonovou. Takého kandidáta na prezidentský úrad, ktorý sa neostýcha sľúbiť, že bude brániť a presadzovať záujmy občanov svojej krajiny doma i vo svete. Lee Jae-myung sa ako jediný zo svorky, čo sa zapojila do pretekov o Blankytný dom, k tomu aj zaviazal. Popri tom sľúbil spraviť to, po čom milióny Juhokórejčanov, ktorí sa živia prácou svojich rúk, stále hlasnejšie volajú. Aby nový prezident vyčistí juhokórejský politický rybník zanesený bahnom korupcie, klientelizmu a kalným prepojením štátu s veľkým biznisom. Žiaden z jeho súperov si netrúfa ponúknuť voličom záväzok, že exportná veľmoc kalibru Južnej Kórey prestane uprednostňovať požiadavky nadnárodných korporácií a podriaďovať sa direktívam medzinárodných inštitúcií. Podobnosť jeho vlasteneckého odhodlania s patriotizmom Donalda Trumpa nie je náhodná. Lee Jae-myung sa ním necháva inšpirovať. „Američania potrestali establišment zvolením Trumpa. Naše voľby ukážu to isté“, nechal sa počuť krátko po novembrovom triumfe Donalda Trumpa.

Pokračovanie tu.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis