Aké budeš, zemanovské Česko?

Foto: Archív Zem&Vek

Česká republika oslávila nástupom 1. januára – takisto ako susedné Slovensko – štvrťstoročnicu existencie samostatnej štátnosti. V priebehu mesiaca mohlo viac ako osem miliónov jej registrovaných voličov rozhodnúť, koho zvolia za hlavu republiky.

Potrebovali na to dve kolá. Do peletónu sa v prvom kole zapojilo deväť kandidátov a podľa očakávania sa v nich najlepšie umiestnil úradujúci prezident Miloš Zeman. Uchádzal sa o znovuzvolenie, bol zo všetkých najznámejší a súdiac podľa výsledku 38,56 % aj najdôveryhodnejší.

Do druhého kola s ním postúpil protivník s takým radom akademických titulov, že bol dlhší ako samotné meno: prof. Ing. DrSc. Drahoš Jiří, dr. h. c. V tejto podobe ho natrvalo zvečnil Český štatistický úrad aj s údajom, že získal 2 701 206 platných hlasov. Činilo to úctyhodných 48,63 percent, ale na palmu víťazstva to nestačilo. Tú si odniesol Miloš Zeman, ktorému vyslovilo dôveru 2 853 390 voličov, čo bolo 51,36 percent.

Na prvý pohľad nevýrazný rozdiel, ale vzhľadom na flagrantnú podporu domácich a svetových médií hlavného prúdu akademika to bol triumf hlbokého významu a ďalekosiahleho dosahu. Záverečné skóre ukázalo, že protinárodná indoktrinácia na Čechov, Moravanov a Slezanov dostatočne nezaberá. „Drahošová sa preriekla: V ČT nám fandia, ale nesmie sa to povedať. Čo na to televízia,“ znel titulok v denníku Blesk s odvolaním sa na pani Evu Drahošovú, manželku Zemanovho vyzývateľa. Česká televízia to vehementne poprela, ale tým svojmu koňovi veľmi nepomohla. „Ak by niečo také bola pravda, pre ČT by to bolo problematické. Ako verejnoprávna televízia nesmie zastávať politické stanoviská a všetkým politickým subjektom musí v rámci vyváženosti poskytovať rovnaký mediálny priestor. Je to stanovené v Zákone č. 231/2001 o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania a Zákone č. 483/1991 o Českej televízii. V prípade porušenia týchto pravidiel môže čeliť finančným sankciám,“ vysvetlil Blesk.

Ako sa len mohlo stať, že mohutná protizemanovská kampaň, do ktorej sa s nasadením všetkých síl a štedrých prostriedkov angažovali vplyvné kruhy považujúce sa za duchovnú elitu štátu, nevyhnala 73-ročného Zemana z hradu? Zdanlivo už veľa nechýbalo. Bolo treba nakloniť na stranu bývalého predsedu Akadémie vied Českej republiky Jiřího Drahoša neveľký počet nerozhodných voličov. Tak sa to aspoň javilo draho plateným expertným skupinám stojacim v pozadí dlhodobého ťaženia proti Zemanovi doma i v cudzine.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply