Ako pani Kernová „odhalila“ sprisahanie Zem&Vek proti utečencom

Add Comment

Článok o požiari objektu, v ktorom je ubytovaná časť utečencov z Iraku zaujal aj blogerku Miroslavu Kernovú, ktorá sa dlhodobo z pozície samozvanej „mediálnej analytičky“ svojimi blogmi snaží posudzovať, čo je a čo nie je etické na slovenskom mediálnom trhu.

Len tak na okraj, od človeka, ktorý vás obviňuje z manipulácií a nedôslednosti pri písaní článku by som čakal, že si práve na toto dá pozor. Miesto toho sa týchto prešľapov dopustila už v prvých vetách blogu. Hneď v nadpise ma označila ako „učiteľa žurnalistiky“, v úvode článku dokonca za „vysokoškolského pedagóga“, aj keď som len doktorand, teda študent III. stupňa vysokoškolského štúdia. A prvoplánová snaha o negatívne vykreslenie pomocou mojej „selfie“ spred pohostinstva, ktorú stiahla z môjho profilu a použila ako obrázok k článku, nevyvoláva nič iné ako úsmev z blogerskej prostoduchosti.

Ale poďme k článku. Pani Kernová tvrdí, že v ňom viním z požiaru utečencov, keď píšem, že v čase požiaru v budove okrem nich nikto nebol a vedenie charity je v určení zodpovednosti za požiar zdržanlivé. Toto tvrdenie blogerky je zavádzanie. Faktom je, že v čase požiaru boli v budove len utečenci a požiar ich ohrozoval. Od 2. januára, kedy sme informáciu o udalosti dostali, do 10. januára, teda do dňa zverejnenia článku, tento fakt dvakrát potvrdil riaditeľ charity, s dodatkom, že si počká na výsledky vyšetrovania.

Úlohou novinára je v prvom rade uviesť dostupné fakty, ktoré si, bohužiaľ, niektorí ľudia môžu vysvetliť po svojom. Na základe nášho článku niektorí ľudia pripísali požiar utečencom, na druhej strane, redakcia Plus jeden deň na základe toho istého článku udalosť vykreslila ako útok na utečencov. Komentáre a reakcie na sociálnych sieťach sú, žiaľ, vizitkou čitateľov. Ak by tomu nebolo tak, reakcie na náš článok by boli novinkou. Pravdou však je, že nie sú – deň čo deň môžete v diskusiách mainstreamových portáloch čítať o „defenestrácií Fica“, „zabíjaní Rusov“, alebo trebárs aj o „likvidácii hokejovej reprezentácie“, ak sa jej práve nedarí…

Ďalej ma pani Kernová obviňuje, aj s pomocou citácie pána Godu (redaktora Denníka N), z klamstva, keď píšem, že médiá o udalosti mlčia. Tu opäť zaúradoval diletantizmus blogerky, ktorá sa čitateľa snaží presvedčiť, že médiá o prípade informovali, ale naša redakcia to ignorovala.

 

Požiar sa stal v noci z 31.12. na 1.12. Informáciu o udalosti sme do redakcie dostali 2. januára. Článok sme zverejnili až 10. januára večer, teda po vyše týždni, počas ktorého som oslovil dvakrát riaditeľa charity, políciu a stretol som sa s tromi ľuďmi, ktorí v budove charity pôsobia. Nie je teda pravda, že sme to zverejnili zbrklo a bez dostatočných informácií. Korektne a profesionálne sme dali priestor viacerým stranám.

Dva dni po tom, ako sme článok zverejnili sa našej redakcii ozvali novinári z dvoch médií – jedného celoslovenského a jedného regionálneho. Pýtali sa na okolnosti požiaru, zdroje, dokonca si vypýtali povolenie uverejniť naše fotografie. Teda záujem médií (dokopy troch – okrem dvoch, ktoré našu redakciu kontaktovali, ešte o udalosti informovali aj Nitrianske noviny) začal až po tom, ako Zem&Vek viac ako 8 dní (!) od získania informácie zverejnil článok.

Redaktorka Nitrianskych novín sa prípadu síce venovala, ale článok zverejnila až 4 dni po nás. V čase, keď sme uverejňovali článok, teda desať dní po požiari nikto o udalosti ani „neštekol“. Áno, nie je to obvyklé, ak si uvedomíme, že regionálne médiá, ako napríklad Nitrianske noviny, či menšie mestské portáliky vedia čitateľov aj počas sviatkov bombardovať niekoľkými správami denne – nielen závažnými, ale aj banálnymi, ako napríklad článkami o neodhrnutom chodníku na sídlisku, o poľadovici na parkovisku pred supermarketom, alebo o svadbe Nory Mojsejovej s „Versačem“ či o stratených psíkoch. V kontexte tohto je teda úplne na mieste otázka, prečo trvalo médiám takmer dva týždne zverejniť informáciu o požiari v historickom centre mesta, ktorý ohrozoval život niekoľkých ľudí.

Ďalej pani Kernová klame v tvrdení, že prípadu som sa ďalej nevenoval. Omyl. Z jej pozície stačilo spraviť aspoň jednu z dvoch banálnych vecí – prečítať článok do konca (v poslednom odstavci sa píše, že ďalšie informácie sa môžete dočítať v printovej verzii), alebo mohla pani blogerka zavolať či napísať do redakcie. V tom prípade by zistila, že na základe informácií publikovaných v Nitrianskych novinách (pochádzajúcich od neoficiálneho policajného zdroja, ktorý redakcii NN tvrdí, že polícia má podozrivého, ktorý chcel údajne požiarom zakryť stopy po krádeži bicykla) som opäť oslovil políciu. V odpovedi krajská hovorkyňa polície odmietla informácie publikované v Nitrianskych novinách a potvrdila predchádzajúce stanovisko.

Ak ma teda chcela pani Kernová usvedčiť zo zbrklosti, diletanstva a neprofesionality, tak sa týchto prešľapov, naopak, dopustila sama tým, že jej blog, vychádzajúci zo statusu na facebooku, je napísaný v priebehu jedného dňa, bez overenia si dátumov publikovania jednotlivých článkov či snahy o oslovenie dotknutej strany, teda redakcie Zem&Vek.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Artur Bekmatov
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis