Americké rakety v Kórei pasážou „obkľučujúceho útoku“

Add Comment

Ako rokovania medzi Spojenými štátmi a Južnou Kóreou o možnom nasadení raketového systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) pokračujú, ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyjadril znepokojenie z tohto kroku: Spoločne s našimi čínskymi priateľmi si uvedomujeme, že tento smer vytvorí skutočnú hrozbu pre bezpečnosť našich krajín a naruší strategickú stabilitu v severovýchodnej Ázii.

Hoci sa začiatok roka, po prejave Kim Čong Una o ochote pracovať na zjednotení a viere, že Južná Kórea nebude pozývať na rokovania a pohraničné vojenské cvičenia armádu Spojených štátov, niesol v zmierlivom tóne, situácia sa mení. Aktivizácia raketového programu Pchongjangu, ktorý neratifikoval zmluvu CTBT o jadrových skúškach (rovnako ako India, Izrael a Pakistan), vytvorila napätie, ktoré môže byť využité pri obkolesovaní „väčších hráčovv regióne.

Generálporučík David Mann, veliaci generál U.S. Army pre kozmické a raketové veliteľstvo obrany, povedal nedávno pre Defense News, že THAAD by zrejme znamenal obrovský nárast kapacít a dôkaz o raketovej obrane polostrova vo viacerých vrstvách. Je veľmi, veľmi dôležité, aby sme objasnili, že tento radar, tento systém, nesmeruje na Čínu. Tento systém je orientovaný, ak bude rozhodnuté o jeho nasadení, na Severnú Kóreu.

Na pripomenutie treba dodať, že aj pri budovaní „raketového štítu“ v Európe sa na úvod našla zámienka v podobe Iránu a v žiadnom prípade nemal byť cieľ iný. Obama vo svojom prejave v Prahe (5. apríla 2009) hovoril, že Spojené štáty budú napredovať s výstavbou raketového systému tak dlho, kým existuje iránska hrozba a v prípade jej vylúčenia bude dôvod na stavbu európskej raketovej obrany odstránený. Výstavba však veselo pokračuje a jej skutočné dôvody sa transatlantické kruhy vojnových štváčov už ani nerozpakujú zakrývať frázovitými prejavmi.

Bezpečnostná rada OSN nedávno prijala rezolúciu a sankcie voči KĽDR, ktorá má obmedziť svoj raketový a jadrový program. KĽDR obvinila Spojené štáty, že používa sankčnú doktrínu na podmaňovanie iných krajín a realizáciu svojej agresívnej zahraničnej politiky voči tým, čo neposlúchajú. Scenár je teda veľmi podobný a veľavravnými sprievodnými znakmi sú napríklad aktivizácia Západu poplatnej, mediálnej a intelektuálnej opozície vo vnútri Číny, ktorá presviedča vlastnú vládu, že sa nemá čoho obávať, alebo štvavé výkriky amerických neokonzervatívcov typu ignorujme Čínu a skúsme silu čínskeho záväzku voči Pchongjangu.

Zdroje: IB Times; Xinhua News Agency 1, 2, 3; Defense News; South China Morning Post; National Interest

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

& Časopis