Americkí vedci začnú najväčšiu svetovú solárnu geoinžinieringovú štúdiu

Add Comment

Vedci USA sú pripravení posielať aerosolové injekcie 20 kilometrov hore do zemskej stratosféry počas najväčšieho svetového solárneho geoinžinieringového programu, aby zaznamenali a študovali potenciálny vplyv budúcich technológií na globálne otepľovanie.

20 miliónový projekt Harvardskej univerzity sa začne v najbližších týždňoch a jeho cieľom je zistiť, či technológie môžu bezpečne stimulovať efekt ochladzovania atmosféry po erupcii vulkánu, ako poslednú prekážku na zastavenie klimatickej zmeny, ktorá raz bude potrebná.

Vedci dúfajú, že vytvoria dve malé plochy rozptylu najprv častíc vody a potom častíc uhličitanu vápenatého do roku 2022. Budúce testy zahŕňajú rozptyľovanie oxidu hlinitého na oblohe– alebo dokonca diamantov.

„Toto nie je prvý a jediný univerzitný výskum,“ povedal Gernot Wagner, spoluzakladateľ projektu, „ale určite je najväčší a najkomplexnejší.“

Jánoš Pasztor, poradca Ban Ki Moona pre klimatickú zmenu v OSN, ktorý dnes vedie geoinžiniersku iniciatívnu, povedal, že harvardskí vedci budú rozprašovať minimálne množstvá látok na ich testovanie, pod prísnou kontrolou univerzity.

„Skutočný problém je tu a je to veľká výzva,“ povedal. „Znamená presun experimnetov z laboratórií do atmosféry cestu smerom k eventuálnemu použitiu?“

Zástancovia geoinžinieringu zdôrazňujú, že každý pokus so solárnymi technológiami má budúcnosť a mal by byť považovaný za doplnok – nie náhradu – k agresívnej redukcii emisií.

Ale harvardský team v promo videu projektu navrhuje presunutie jedného percenta súčasných finančných prostriedkov, určených na zmiernenie klimatickej zmeny, na geoinžinieringový výskum, a argumentuje, že planéta by mala byť pokrytá solárnym štítom za 10 miliárd dolárov ročne.

Niektorí zo starších vedcov venujúcim sa klimatickej zmene v OSN sa pozerajú na takýto vývoj s poplachom, obávajúc sa, že vyschnú finančné zdroje pre overené technológie ako sú veterná a solárna energia, v prospech tých, ktoré prinášajú riziká pre potenciálnu neúmyselnú katastrofu.

Kevin Trenberth, hlavný autor medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu pri OSN, povedal, že napriek pomalému postupu týkajúcemu sa klimatických zmien a zvolenia Donalda Trumpa sa posilňuje súčasný technologický trend.

„Ale solárny geoinžiniering nie je odpoveď,“ povedal. „Je to zníženie účinkov prichádzajúcej solárnej radiácie na počasie a vodný cyklus. To podporuje vysychanie. Destabilizuje všetko a môže spôsobiť vojny. Má veľa vedľajších účinkov a naše modely nie sú dosť dobré, aby predpovedali výsledok.“

Prirodzené zmeny rovnováhy zemskej radiácie môžu byť krátkodobé, ale strašné. Erupcia sopky Mount Pinatubo v roku 1991 znížila globálnu teplotu o 0,5 stupňov, kým erupcia Mount Tambora v roku 1815 prekvapila Európu „rokom bez leta“, spôsobiac neúrodu, hladomor a choroby.

Oficiálna správa Met z roku 2013 hovorí, že rozptyľovanie jemných častíc v stratosfére môže odvrátiť kalamitné suchá v Severnej Amerike.

Frank Keutsch, profesor atmosferických vied na Harvarde a vedúci experimentu, povedal, že použitie solárneho geoinžinieringového systému bol „ohromný úspech“, ktorý nikdy nebude braný do úvahy. „Zároveň, nikdy by sme nemali uprednostniť ignoranciu pred poznaním v situácii ako je táto,“ povedal.

„Ak vložíte teplo do stratosféry, môže to zmeniť množstvo vody transportované z troposféry do stratosféry, a otázka je, koľko tým vytvárate domino efektov so všemožnými druhmi následkov? Čo môžeme urobiť, je kvantifikovať to a začať s laboratórnym výskumom a snažiť sa pochopiť relevantné vlastnosti týchto aerosolí.“

Experimenty na kontrolované narušenie stratosféry (ScoPEX) sú považované za „kritické“ pre tento proces a najprv je naplánované striekať molekuly vody do stratosféry, aby sa vytvoril 1 km dlhý a 100 metrov široký ľadový oblak, ktorý bude skúmaný ovládateľným balónom.

Ak testy budú  pozitívne, experiment bude zopakovaný so zložkami vápenca, ktorý nebude, ako veria výskumníci, absorbovať ani solárnu, ani terestriálnu radiáciu, ani narúšať ozónovú vrstvu.

Bill Gates a ďalšie nadácie, ktoré čiastočne financujú projekt, a spoločnosti leteckého priemyslu berú vážne obchodné možnosti týchto technológií.

Cesta solárneho geoinžinieringu z okraja vedy o klíme do jej mainstreamu bude spečatená na prestížnej konferencii Gordon Research v júli, so známymi osobnosťami z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) a Oxfordskej univerzity.

Pasztor hovorí, že väčšina vedeckých výskumníkov dnes považuje oteplenie o 1,5 stupňa za „prakticky dané“ a poznamenáva, že koncentrácia atmosferického oxidu uhličitého bude pokračovať v raste ešte veľa desaťročí po tom, čo planéta dosiahne „bod nulových emisií“ naplánovaný na druhú polovicu storočia.

Ale kritici riadenia solárnej radiácie pristupujú k tomu ako k výzve zdvojnásobiť úsilie o zníženie emisií a brániť zvýšeniu podpory otázneho plánu B.

„Je správne, že míňame peniaze na výskum solárneho geoinžinieringu,“ povedal Kevin Anderson, poverený riaditeľ Tyndallovho Centra pre výskum klimatickej zmeny. „Ale mali by sme sa tiež zamerať na zníženie globálnej teploty o 2 stupne Celzia a konať, akoby geoinžiniering nefungoval, pretože pravdepodobne ani nebude.“

Zdroj: https://www.theguardian.com/environment/2017/mar/24/us-scientists-launch-worlds-biggest-solar-geoengineering-study

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis