Americký režisér Oliver Stone a pravda o Ukrajine

Add Comment

Monolitnosť či homogénnosť americkej society je, samozrejme, iba zdanlivá. V ohlušujúcej zvukovej presile neokonov a s nimi kolaborujúcich médií totiž niekedy zanikajú rôznorodé kontrapunkty, ktoré vypovedajú minimálne o tom, že desaťročia nemenná predstava o USA doznáva postupne zmeny. Medzi príklady, ktoré to názorne ilustrujú, patrí aj postava amerického filmového režiséra Olivera Stoneho (70), ktorý pred časom označil správy, že za vypuknutie násilia na Ukrajine a zhoršenie situácie v bojovej zóne môže Rusko, za lživé a skutočnosti nezodpovedajúce.

Na dôvažok, jeho kacírsky výrok zaznel na premietaní filmu Ukrajina v ohni priamo v centre amerických elít – Los Angeles. Počas nakrúcania tohto dokumentu, kde o „revolúcii 2014“ hovorí zvrhnutý ukrajinský líder Viktor Janukovič – posledná obeť prevratu vyvolaného USA, ale aj ruský prezident Vladimir Putin, pôsobil Oliver Stone ako producent. Film predstavený na letnom festivale v talianskej Taormine označili za najlepší dokument. Jeho plná verzia bola zavesená na YouTube so slovenskými titulkami 21. 11. 2016 a v rovnaký deň ho odvysielala stanica REN TV, ktorej predstavitelia nepodľahli nátlakovej petícii za jeho zákaz propagovanej na stránke Change.org. Jej organizátori naivne argumentovali, že film môže vyprovokovať na Ukrajine masové nepokoje.

„Amerika zohrala v tomto konflikte obrovskú rolu a nesie za jeho pokračovanie obrovskú zodpovednosť. Ona úplne popiera celú pravdu. Je to veľmi bolestivá situácia pre ľudí, ktorí v tomto regióne žijú, ale USA to využívajú, aby čo najviac očiernili Rusko a zachránili život koncepcii NATO,“ zdôraznil Stone pre Belfast Telegraph a vyjadril nádej, že prezident USA Donald Trump bude schopný zlepšiť vzťahy s Ruskom. „USA a Rusko rozhodne musia byť spojenci,“ poznamenal režisér a dvojnásobný držiteľ Oscara za najlepšiu réžiu (filmy Čata a Narodený 4. júla).

Pohnuté udalosti, ktoré sa na prelome rokov 2013 a 2014 odohrávali na kyjevskom Majdane, nekontrolovateľne prerástli od mierumilovných demonštrácií do celospoločenskej anarchie, ktorá nakoniec vyústila do protiústavnej zmeny vlády a následnej nestability celej Ukrajiny od západu po východ. Hoci Oliver Stone býva označovaný za ultraľavičiara, komunistu a priateľa Fidela Castra, obviniť ho za to, že sa producentsky podieľal na proruskej propagande, v tomto prípade nemožno. Dokument vysvetľuje aj geopolitický kontext, v ktorom viac ako o ukrajinské záujmy ide o tie cudzie. S porozumením ho akceptuje ten, kto pravdu o Ukrajine pozná a vie si ju dať do súvisu s vlaňajšími umelo rozdúchavanými majdanistickými psychózami v Bratislave, Budapešti či v Prahe.

Hollywoodská filmová produkcia je však vo svojej väčšej časti iná. Svetovládna propaganda a výnimočnosť postavenia USA vo svete masíruje mozgy nielen ich amerických konzumentov, ale prakticky ľudí celej planéty. Filmy o vojne v Iraku a v Afganistane nie sú výnimkou. A čo si o nich myslí Oliver Stone? „Poslúžili najmä na to, aby opísali hrdinstvo Američanov. Inak by na to nezohnali žiadne peniaze. Čo mi však na nich najviac prekáža, je, že v sebe nenesú žiadny morálny postoj. Vidíte len nejakých chlapíkov, ktorí si robia svoju robotu, robia si ju možno dobre. Ale akoby bolo jedno, či si ju robia v Texase, alebo v Afganistane, či Iraku. A to má potom aký zmysel? Veď čo je to za robotu? Vtrhol si do cudzích krajín, ubližoval si tam cudzím ľuďom – máš z toho dobrý pocit? Tieto filmy nevypovedajú o ničom, nezaznamenávajú žiadne dôsledky a sú teda úplne vzdialené od skutočnosti. Filmári sa k nej boja priblížiť, lebo tá skutočnosť je tvrdá.“

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis