Americký veľvyslanec v Česku môže baliť kufre

Add Comment

Mimoriadne nepopulárny veľvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro si môže baliť kufre. Informuje o tom The New York Times. Podľa novín veľa amerických veľvyslancov, najmä takzvaných politických, musí opustiť svoje posty ešte pred inauguráciou Donalda Trumpa na prezidenta USA.

Andrew Schapiro sa dostal do konfliktu s českým prezidentom Milošom Zemanom po tom, čo kritizoval jeho rozhodnutie cestovať do Moskvy. Ako americký veľvyslanec USA v Čechách sa príliš vžil do svojej role gubernátora Česka a veľmi neokrôchane žiadal od českého prezidenta, aby do Moskvy na oslavy výročia víťazstva nad fašizmom necestoval.

V osobe Miloša Zemana, na ktorého môžu byť Česi hrdí, však narazil na politika, ktorému ani USA nebudú diktovať kam má a kam nemá ísť na pracovnú cestu. Zeman sa v tejto súvislosti preslávil svojim odkazom Schapirovi, že má na hrad vždy dvere otvorené, ale už iba ako turista.

Podľa Zemana americký veľvyslanec veľmi nevhodne komentoval jeho plánovanú účasť na oslavách 70. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve.

Američan precenil svoje kompetencie a nekonal ako skutočný diplomat. „Neviem si predstaviť, že by český veľvyslanec vo Washingtone radil americkému prezidentovi, kam má cestovať. A nenechám si hovoriť do plánu svojich zahraničných ciest žiadnym veľvyslancom, uviedol vtedy Zeman. Viac sme o tom písali TU.

Podľa The New York Times ministerstvo zahraničia menom Trumpovho tímu rozoslalo 23. decembra príslušné pokyny politicky menovaným ambasádorom. Medzi nimi aj veľvyslancovi v Česku Schapirovi. Podľa denníka tak Trumpov budúci vládny tím porušil tradíciu a odmietol politickým veľvyslancom predĺžiť dobu pobytu na ich zahraničných postoch čo i len o niekoľko týždňov alebo mesiacov po inaugurácii novej hlavy štátu.

The New York Times uviedol, že Schapiro si už hľadá bývanie v USA. Miloš Zeman si tak môže vydýchnuť, že tento drzý a neokrôchaný americký diplomat už viac nebude mudrovať nad jeho rozhodnutiami. Pri obsadzovaní miesta veľvyslanca v Českej republike sa zatiaľ uvažuje s prvou Trumpovou ženou Ivanou, ktorá má české korene a ktorú by Zeman na tomto poste uvítal.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

Hlavné Správy

Pridaj komentár

& Časopis