Andrej Kiska potvrdil svoj pevný transatlantický fundamentalizmus

Zahraničná politika SR a adekvátne videnie prudko sa meniacej geopolitickej situácie neboli nikdy silnou stránkou súčasnej hlavy slovenského štátu. Kto od nej čakal či nebodaj ešte stále čaká obrat aspoň o 45 stupňov, zaručene sa vždy preráta. Inak to nedopadlo ani na 17. ročníku hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky SR za rok 2016, ktorá sa uskutočnila 16. 3. v kongresovej sále zahraničného rezortu (MZVaEZ). Príhovor Andreja Kisku sa, ako už býva zvykom, nezaobišiel bez ideologizácie, vytvárania obrazu vonkajšieho nepriateľa a nevhodných odporúčaní, čo slovenskej diplomacii svedčí a čo nesvedčí.

Boj proti hybridným hrozbám, slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, strategická komunikácia o európskych problémoch, rozvojová pomoc, V4 či demokratické hodnoty. Minimálne v týchto bodoch, ktorým sa na konferencii venoval, prezentuje seba ako naslovovzatého odborníka. A preto, keď hovoril o „mätúcich signáloch vlády“, asi vedel prečo. Bratislava má oficiálne síce proeurópsku a pro-NATO vládu, podľa Kisku však konsenzus o jej zahraničnej politike „už nie tak celkom platí“.

Aby nechodil okolo horúcej kaše pridlho, ako príklad použil prezident sankcie proti Rusku, ktoré „anektovalo Krym a podporuje separatistov na východe Ukrajiny“. Slovensko sa k nim síce pripojilo a naďalej ich podporuje, ustavičné spochybňovanie ich významu je ale podľa neho ľahkovážne a nezodpovedné. Rozprávať jedným a rovnakým jazykom na uzavretých rokovaniach aj v rozhovoroch s ľuďmi, rozprávať tak v Bratislave, ako aj v Bruseli, je z pohľadu hlavy štátu dôležité, pretože „schizofrénia u nás doma a vonku spochybňuje a oslabuje našu politiku“. Výnimočne treba s Kiskom súhlasiť, že nekonzistentná komunikácia našich záujmov a cieľov navonok a dovnútra krajiny je faktorom, ktorý poškodzuje dôveryhodnosť SR.

Nebol by však Kiska Kiskom, keby si v prejave odpustil svoje dva najobľúbenejšie tematické motívy – „hybridnú vojnu“ a „kremeľskú propagandu“, ktorú už, predstavte si, pomenoval dokonca aj Európsky parlament! „Informačná vojna je jedným z vážnych ohrození Slovenska, a žiaľ, oficiálne zložky robia veľmi málo, nerobia skoro nič. Sme terčom, ktorý sa nebráni,“ varoval prezident SR s poukazom na to, že naši susedia vo Vyšehrade robia v tomto smere viac. „Zahraničná politika je dlhodobo postavená na dvoch pilieroch – Európskej únii a NATO. To sú piliere, ktoré sa nesmú stať obeťou žiadnych politických záujmov a ambícií,“ ubezpečil diplomatov o pevnosti a spoľahlivosti transatlantického fundamentalizmu prezidenta SR.

V reakcii na jeho slová Robert Fico vyhlásil, že on nemá záujem na konflikte s prezidentom, ale prezident s ním. Ako mu pripomenul, Slovensko urobilo také kroky, za ktoré na nás Rusko (pripomeňme, že nielen Rusko, ale i Ficovi voliči) pekne nepozeralo – napríklad reverzný tok plynu na Ukrajinu a kritiku plynovodu Nord Stream 2. „Málokto pomohol Ukrajine tak, ako my,“ dodal premiér. A my dodajme, že málokto na Slovensku prijal toto udivujúce gesto s porozumením.

Náš príbeh je podľa Fica inšpiráciou pre krajiny, ktoré napriek rastúcemu europesimizmu stoja o miesto v tomto klube. Zdôraznil, že on by sa nebránil myšlienke, aby sme urýchlili prístupový proces pre Čiernu Horu, ktorá je už takmer členom NATO. Fakticky teda nie je vôbec jasné, čo také zásadné môže Kiska Ficovi vyčítať, keďže napriek svojim nebojácnym výrokom na domácej scéne plní slovenský premiér vôľu bruselskej centrály (zatiaľ azda len s výnimkou postoja k utečeneckým kvótam) vždy oddane a z presvedčenia. Možno je dôvod v trochu inom: že mu nepripadá dostatočne protiruský.

Zdroje: SITA, TA3

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply