Apple obviňuje menové výkyvy z poklesu tržieb

Add Comment

Slabosť ruského rubľa, britskej libry, eura, kanadského a austrálskeho dolára, mexického pesa, tureckej líry a brazílskeho realu mali negatívny vplyv na príjmy spoločnosti Apple, podľa jej generálneho riaditeľa, Tima Cooka. Spoločnosť tak predpovedá prvý pokles predaja svojich produktov od roku 2003.

Apple produkuje zhruba dve tretiny svojich výnosov mimo USA. Podľa Cooka, tieto devízové výkyvy skresali až 15 percent z príjmov v zahraničí, v porovnaní s jeho štvrtým fiškálnym kvartálom.

„Takmer všade, kde sa pozrieme, sme svedkami extrémnych podmienok, aké sme nikdy predtým nezažili,“ povedal Cook.

Ešte nedávno Apple vykázal rekordné štvrťročné tržby vo výške 75,9 miliárd dolárov a za prvý fiškálny štvrťrok 2016, končiaci 26.12.2015,  zaznamenal štvrťročný čistý zisk 18,4 mld. dolárov, alebo 3,28 dolárov na akciu.

„Pre našu spoločnosti je to obrovský úspech, najmä vzhľadom k nepokojnému svetu okolo nás,“ povedal Cook.

Podľa generálneho riaditeľa však výhľad do budúcnosti až taký jasný nie je.

„Bez ohľadu na tieto rekordné výsledky sme na začiatku tohto mesiaca začali vidieť  známky hospodárskej mäkkosti vo Veľkej Číne, najviditeľnejšie v Hongkongu,“ povedal.

Spoločnosť Apple tiež oznámila plánovaný výnos z druhého štvrťroka fiškálneho roku 2016 a prvých troch mesiacov v roku, zhruba 50 až 53 miliárd dolárov. Bude to prvý  štvrťročný pokles tržieb spoločnosti od roku 2003, nižší, ako odhady analytikov, predstavujúce 55,5 mld. dolárov.

To zvyšuje obavy zo skutočnosti, že technologický gigant dosahuje hranicu rastu iPhon-u a že ani rastúci predaje v Číne nedokáže vynahradiť spomalenie (pokles) predaja vo zvyšku sveta. Špekulácie prispeli k viac ako 20 percentnému poklesu hodnoty akcií spoločnosti  Apple  v posledných šiestich mesiacoch.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis