Prečítané 8353x | 0

Európsky sen sa zmenil na bulharskú nočnú moru


Európsky sen sa zmenil na bulharskú nočnú moru

Sýrska utečenecká vlna, vedená prevádzačmi alebo navigáciou smartfónov, sa do Bulharska valí už tri roky. Ich nádej v bezpečné európske útočisko sa stráca spolu s poznaním drsnej bulharskej reality. Najchudobnejšia krajina EÚ je notoricky známa svojimi preľudnenými utečeneckými tábormi, ktorých životné podmienky boli označené za poľutovaniahodné mnohými ľudskoprávnymi organizáciami.

Bulharský štát zvádza boj o poskytnutie kvalifikovaných pedagógov pre tábory a záchytné centrá. Väčšina zamestnancov hovorí len bulharsky a nie sú vyškolení pre prácu s psychologicky zraniteľnými cudzincami. Neexistujú žiadne integračné programy alebo lekcie domáceho jazyka pre migrantov. V prípade, že utečenci preukážu odvahu a odhodlanie zostať v krajine, stretávajú sa s vyhliadkou dlhodobej nezamestnanosti, prípadne ak majú šťastie, s mizerne platenou prácou. Väčšina ľudí v regióne zarobí 400 - 500 bulharských levov mesačne, čo je ekvivalent 200 - 250 eur.

Vo väčšine prípadov, štátne prijatie alebo odmietnutie utečenca trvá 6 mesiacov, hoci má byť rozhodnuté do 30 dní. Do tej doby musia sýrske sny, o ceste do Nemecka za kurdskou komunitou, počkať. Dlhé čakanie vytvára napätie v táboroch, konštantné hladovky a nepokoje.

Ďalšou príčinou nepokojov je nedostatok priestoru v táboroch, ktoré musia ubytovať 2 rodiny v jednej miestnosti. Pri prideľovaní izieb sú náboženské a kultúrne rozdiely zohľadnené len zriedkavo.

Väčšina migrantov dorazí do Bulharska, po zaplatení prechodu do Európy, bez peňazí. Spoliehajú sa na pomoc svojich príbuzných v západnej Európe.

Sýrčania prichádzajú z ich vojnou spustošenej krajiny do inej krajiny, ktorá je takmer rovnako spustošená, aj keď nie prostredníctvom ozbrojeného konfliktu, ale chudobou a depopuláciou. Kontakt s utečencami je v okolí pohraničnej oblasti Haskovo samozrejmosťou. Miestny obyvateľ sa často stretáva s dilemou, či utečencov „otočiť“ na hraniciach prostredníctvom polície alebo sa stať pašerákom. Nech si vyberú ktorúkoľvek možnosť, počas nasledujúcich rokov bude definovať turbulentnú situáciu v južnom Bulharsku práve prítomnosť utečencov.

Zdroj: Milena Mihova; byline.com

18.08.2015 19:36 | Zo zahraničia 0


Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."


V diskusii ešte nie sú žiadne príspevky, pridajte prvý!

Pre pridávanie komentárov sa prihláste alebo zaregistrujte.