Prečítané 7013x | 8

Financovanie destabilizácie v Macedónsku


Financovanie destabilizácie v Macedónsku

Spolok tváriaci sa ako mimovládna organizácia, školený pre zosadzovanie vlád a inscenácie prevratov po celom svete, platí 1500 dolárov za nápady pre lepšiu organizáciu demonštrácií, hlási macedónsky denník Vecer.

Spojenectvo Sorosovej Open Society Institute (Nadácia otvorenej spoločnosti), USAID (predný štít CIA) a Forum Group (ďalšia Sorosova "mimovládka") podporovalo a financovalo nielen macedónsku opozičnú SDSM (Socijaldemokratski sojuz na Makedonija - pozn.red.), ale aj ich aktivistov a protesty v roku 2011.

Canvas (skratka Centra pre aplikované nenásilné akcie a stratégie) so sídlom v Belehrade, vedený Srgjom Popovićom a špecializovaný na demonštrácie, bol najatý Sorosom a CIA pre "pomoc" v Macedónsku. Canvas si stihol získať slušnú popularitu. Konkrétne, v Spojených arabských emirátoch je uvedený v rovnakej kategórií ako Al-Kájda. Rozdielom je, že sa jedná o nemoslimskú teroristickú organizáciu.

Canvas a Srgja Popović boli nápomocní pri importe chaosu na Ukrajine (pozrite sa, kde je Ukrajina dnes) a pri zbavovaní moci Husního Mubaraka v Egypte (pozrite sa, kde je dnes Egypt).

Členom Canvasu sa podarilo dostať trvalý zákaz vstupu do Ruska. V macedónskom hlavnom meste boli vítaní. Sorosova Nadácia otvorenej spoločnosti a CIA so svojimi reprezentantmi (PNAC - Projekt pre nové americké storočie, NED, USAID) najali Canvas pre prácu v Macedónsku. Ten adresoval súťaž pre macedónskych študentov (tri týždne pred protestami) o 1500 dolárov za dve najlepšie protestné idey.

Nápady boli zasielané na meno Sonja Ismail, ktorá je dcérou Gjunera Ismaila, populárneho člena a funkcionára strany SDSM. Pred niekoľkými rokmi bola Sonja Ismail terčom vyšetrovania za nelegálne vlastníctvo troch štátnych bytov cez svojho otca (funkcionára SDSM), ktoré prenajímala a zarobila viac ako 300 000 eur.

Canvas si na úvod spravil meno pri zosadzovaní Miloševiča. Tu to ale neskončilo. Canvas bol opakovane najatý CIA pri organizácii protestov v Gruzínsku, Moldavsku, Maledivách, Libanone, Egypte, Ukrajine... Canvas sa prvýkrát v Macedónsku objavil v roku 2009, kedy bolo jasné, že strana SDSM bude opäť opozičnou. Srgja Popović bol prítomný v meste Ohrid pri krste "Canvas akadémie". Na tomto mieste sú budúci protestujúci a aktivisti školení a následne vyslaní do terénu v správny čas.

Kto bol mecenášom tejto akadémie? USAID a Soros. Soros vymenoval Gjunera Ismaila a Sasha Ordanovskeho za propagátorov.

Podľa reportáže denníka Vecer: "Študenti boli platení, školení ako protestovať v decembri 2014 a v januári 2015. Srgja Popović sa sám ukázal a stretol so Zaevom (Zoran Zaev, politický líder SDSM - pozn.red.) v marci, apríli a na začiatku mája 2015. Aktivisti násilne zaútočili na políciu 6.mája 2015, zranených bolo 38."

Canvas bol značne angažovaný v čase smrti ruského opozičného lídra Nemcova, len niekoľko dní pred opozičnými protestmi. Cieľom bolo destabilizovať situáciu, vytvoriť vnútorný konflikt. Väčšine Rusov však bolo jasné, že ide o organizovanú vraždu, nariadený zásah. Keď vezmeme do úvahy, že manželka lídra Canvas pracovala pre Stratfor (kontraktor CIA), veci sa stávajú jasnejšími, píše denník Vecer.

Canvas mal v Srbsku tiež predchodcu, ktorý bol vytvorený špionážnymi NGO (non-governmental organization = mimovládna organizácia). Mal názov "Otpor", dotovaný z Freedom House, čo je ďalšia organizácia na čele so CIA. OSN viedla vyšetrovanie organizácie Freedom House a jej väzieb na CIA. Členovia Otporu sa dnes nachádzajú v radoch Canvas.

Zdroj: Macedonian International News Agency MINA

22.05.2015 16:49 | Zo zahraničia 8


Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."


Súvisiace články

Najnovšie príspevky

jufo | 23.05.2015 16:48 0

dnes uz kazdy vie ze USA a zapad vyvolavaju krizy a konflikty aby mohli ist zachranovat a pri tej prilezitosti nainstalovat v krajine svoje babky :-( ... vid. Ukrajina, Irak, Kosovo, Afganistan, Libya, atd. :-( ..

funtastic | 25.05.2015 11:07 0

zabudol si na Česko-Slovensko. snáď neveríš, že tzv. Sametová, bola spontánna vôľa ľudu :)

stanislav | 10.06.2015 09:48 0

... bola to spontánna vôľa ľudu ,túžba zbaviť sa vyše štyridsaťročneho morálneho a hospodárskeho zaostávania oproti Západu ,ktoré sme dosiahli pod Ruským vplyvom. To je historický fakt.

jufo | 23.05.2015 16:48 0

dnes uz kazdy vie ze USA a zapad vyvolavaju krizy a konflikty aby mohli ist zachranovat a pri tej prilezitosti nainstalovat v krajine svoje babky :-( ... vid. Ukrajina, Irak, Kosovo, Afganistan, Libya, atd. :-( ..

Misiak | 24.05.2015 02:56 0

So slovom každý by som bol opatrný. Dnes a denne okolo seba pozorujem ľudí a vidím neuveriteľný výsledok západnej propagandy. Ľudia začínajú byť zlí a plný nenávisti. Ničomu nerozumejú, ale súdia..., ale inak s tebou plne súhlasím :-)

MedvedikBalu | 25.05.2015 14:05 0

Ta nenavist sa siri spolu s hlupostou a agresivitou,cize "rozdeluj a potom panuj"!

stanislav | 10.06.2015 10:00 0

... demokracia ktorá funguje v krajinách Západného sveta im priniesla nevídanú hospodársku a mentálnu prosperitu ,všetci ostatní vrátane Ruska dodnes sami nič lepšie nevymysleli ,len výrobky zo Západu kopírujú. Predstava , že vo svete by mohla vládnuť podobná demokracia jej implementáciou sa ukázal ako omyl .Príčiny toho omylu spočívajú v tom že ľudia v týchto krajinách budú mentálne potrebovať na to stovky rokov a zrejme sa tento proces nedá urýchliť ani vo vašich hlavách.

drobco | 25.05.2015 19:46 0

Misiak je to tak ako píšeš. Mám podobnú skúsenosť. A keď sa ľuďom v diskusii snažím otvoriť oči tak ma považujú za blázna alebo prestávajú so mnou komunikovať. :)

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.