Prečítané 4101x | 3

Kiskove recepty majú k pragmatickej koncovke ďaleko


Kiskove recepty majú k pragmatickej koncovke ďalekoFoto: TASR

Napriek dnes už odlišným postojom k prerozdeleniu 120-tisíc utečencov medzi štáty EÚ sa prezident SR Andrej Kiska domnieva, že skupina V4 ostáva naďalej funkčným zoskupením. Jej fungovanie, ako poznamenal v nedeľňajšej relácii RTVS O 5 minút 12, totiž nie je založené na absolútnom súhlase všetkých členov ku každej jednej téme. „Máme právo vyjadriť svoj názor, ale je veľmi dobré, že v minulosti a verím, že aj do budúcna sa základné témy budú prediskutovávať, aby sme mohli hovoriť spoločným hlasom,“ zdôraznil.

Ako je známe, pôvodne jednotnú pozíciu krajín V4 k povinným kvótam narušilo ako prvé Poľsko, ktoré na zasadnutí ministrov vnútra EÚ prerozdelenie závratného počtu žiadateľov o azyl nakoniec podporilo, kým Slovensko, Maďarsko a Česko zotrvali na svojom nesúhlase. Pochybnosti o ďalšom zmysluplnom pokračovaní skupiny v štvorčlennej zostave narástli po tom, ako ostatní partneri od podania žaloby proti EÚ na luxemburský súd upustili a nechali Slovensko v jeho konaní osamotené.

Hoci prezident Kiska si svojou angažovanosťou vo viacerých pálčivých problémoch vytvára imidž rozhodného aktéra, iniciatívne konajúceho v mene ich zdarného riešenia, v skutočnosti je viac situácií, keď pozíciu vlády – nositeľky zodpovednosti de facto i de iure za funkčný chod štátu – skôr sťažuje a komplikuje. Recepty a rady, ktoré na terapiu samotnej migrantskej diagnózy ponúka, majú pritom k pragmatickej koncovke často pomerne ďaleko.

Nehľadiac na to iniciovala hlava štátu nápad otvoriť na pripravovanom zasadnutí prezidentov V4 (Balaton, 8. – 9. 10.) témy migračnej krízy a avizovaného rozšírenia prepravnej kapacity plynovodu Nord Stream. Akoby ani toto nestačilo, rozhodol sa Kiska prehovoriť tento týždeň o migrantoch v parlamente. Ťažko však možno očakávať, že sa v chystanom prejave zriekne s obľubou využívaného falošného morálneho apelu na Slovákov a ich politikov, aby prevzali na svoje plecia bremeno následkov globálnych veľmocenských hier na Blízkom východe.

Pozoruhodná je nielen prezidentova kontroverzná argumentačná výbava, ktorú – keby nešlo o hlavu štátu – by si zrejme nikto nevšimol, ale rovnako protirečivý spôsob jej prezentácie. Nuž, vyberte si: na jednej strane máme právo povedať si svoj názor a proti rozhodnutiu Rady ministrov EÚ o zavedení migrantských kvót aj podať žalobu, na strane druhej sme ho mali rešpektovať, pretože nás k tomu údajne zaväzujú dohody o fungovaní únie.

A aby nebolo celého toho sypania si popola na hlavu dosť, prvý nezávislý prezident SR nás oboznamuje s ďalším národným handicapom: predstavte si, že nám tu vplyvom dlhoročného života v izolácii chýba empatická skúsenosť s migráciou. „Ale to, že nám z minulosti chýba, vôbec neznamená, že by sme ju nemali budovať dnes,“ zakončil svoju krátku úvahu pointou a vyjadril ľútosť nad tým, že téma migrácie a strachu z neznámeho odsunula pred voľbami nabok nosné témy, akými sú podľa neho zdravotníctvo, školstvo alebo tvorba pracovných miest. Ako ich „nosnosť“ obstojí potom, keď sa na Slovensko prihrnie čo len jedno percento z predpokladanej niekoľkomiliónovej masy putujúcej za blahobytom do Európy, si môžeme živo domyslieť.

06.10.2015 18:41 | Komentáre 3


Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...


Súvisiace články

Najnovšie príspevky

Anja | 07.10.2015 20:54 0

Občan Kiska nemá morálne právo akýmkoľvek spôsobom komentovať prístup a postoj k imigrantom v našej vlasti!
Jedno z jeho prvých vyjadrení bolo, že rodinu presťahoval do ČR, kde by deti mali nastúpiť do školy, navyše aj potomkovia z prvého manželstva žijú mimo SR, takže ten vlastizradca nech radšej stiahne chvost a ide na ďalšiu dovolenku a neobťažuje Slovákov svojimi smradľavými prdmi...

Anja | 07.10.2015 20:54 0

Občan Kiska nemá morálne právo akýmkoľvek spôsobom komentovať prístup a postoj k imigrantom v našej vlasti!
Jedno z jeho prvých vyjadrení bolo, že rodinu presťahoval do ČR, kde by deti mali nastúpiť do školy, navyše aj potomkovia z prvého manželstva žijú mimo SR, takže ten vlastizradca nech radšej stiahne chvost a ide na ďalšiu dovolenku a neobťažuje Slovákov svojimi smradľavými prdmi...

bonusov | 09.10.2015 04:17 0

1. môj názor SR je mieriumilovná krajina a nepotrebuje byť v žiadnej mocenskej organizácii - neutralia - avšak mali by sme mať svoju armádu a investovať do nej. Byť potencionálne spojencom každého, kto sa zasadzuje za mier. Bez účasti v OSN bez účasti v NATO
2. EU - slováci by si dokázali rozhodovať aj samostatne a riadiť si svoju krajinu priamou demokraciou referendom atď. Keď sme v EU buď čerpáme aj výhody aj nevýhody, ktoré z toho plynú...takže tam je na mieste aj reč o solidarite. Otázne je, čo je pre slovákov lepšie. Ak by sme si vládli sami , tak nemusíme riešiť geopolitické otázky ....mohli by sme byť slovenská komunita....tak isto by sme mohli byť aj ekonomicky neutrálny....vyplatiť dlhy a ísť od nuly so slovenskými majiteľmi podnikov atď. Prečo zisky z firiem sa odvádzajú preč zo SR ? SLOVACI by si mali urobiť najskôr poriadok na SLOVENSKU a potom by sme mohli riešiť otázky EUROPY atď. Celé to človeku príde ako hra USA-RUSKA ako záujmových mocenských skupín, ktoré stoja proti sebe a samozrejme z toho ťaží zbrojárenská lobby napr. v Sýrii. Čo má z toho ZEM a ovzdušie - človek - obyčajný ľuď ? SR by mala mať úplne inú ústavu písanú online ako pri Isladskej revolúcii....mali by si zakotviť do ústavy otázky ako šťastie, dôstojná životná úroveň pre všetkých ...keď vidím tie články, že žije z 60€ atď...ľudia sú ovládaní cez peniaze a krízy a keď nikto neurobí nič zadarmo potom to tak vyzerá....máme technológie, možnosti atď., problém však je, že sú dostupné nie pre všetkých a spravodlivosť asi dostáva zabrať.

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.