Prečítané 12050x | 6

Militaristi z NATO prídu na Slovensko


Militaristi z NATO prídu na SlovenskoGenerálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen (Foto: AP)

Už o niekoľko dní budú mať v Bratislave stretnutie militaristi z celého sveta. Medzi zúčastnenými nebude chýbať ani generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, či vrchný veliteľ medzinárodných síl NATO v Afganistane generál John Allen.

Bratislava sa po roku, v dňoch 14.-16. mája 2014, opäť stane hostiteľkou medzinárodnej bezpečnostnej konferencie - Globsec. Okrem diskusie o situácii na Ukrajine sa na konferencii bude hovoriť aj o aj o blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu a jesennom summite NATO.

Ako sa vyjadril jeden zo zástupcov organizátorov Róbert Vass, konferencia sa koná "počas jednej z najväčších kríz v Európe, akými sme boli svedkami od konca studenej vojny. Z Bratislavy sa stane miesto, kde sa týždeň pred ukrajinskými voľbami budú viesť zásadné debaty a rokovania nielen o budúcnosti krajiny, ale aj dopadoch, ktoré táto kríza má na medzinárodné spoločenstvo".

Na slávnostnej večeri, ktorá sa bude konať popri Globsecu si zúčastnení pripomenú 10. výročie vstupu siedmich krajín do NATO. 

Konferencie sa okrem vyššie spomínaných vysokých hodnostárov NATO zúčastní aj množstvo ďalších zaujímavých slovenských či zahraničných mien.

Zo slovenských elít na zozname účastníkov nájdete napríklad bývalého premiéra SR Mikuláša Dzurindu, ktorý v roku 1999 podporil bombardovanie Juhoslávie jednotkami NATO. Tohto času pôsobí aj vo funkcii prezidenta bruselského Centra pre európske inštitúcie (CES). 

Nechýba ani čestný prezident Inštitútu pre verejné otázky Martin Bútora, ktorý sa o vojne v Iraku vyjadroval ako o "diele", ktoré sa po otcovi G.H.W.Bushovi rozhodol dokončiť jeho syn G.W.Bush.

Ďalšími slovenskými účastníkmi konferencie sú bývalý styčný diplomat v centrále NATO v Bruseli a čestný prezident Slovenskej atlantickej komisie (SAC) Rastislav Káčer, bývalý osobný vyslanec vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ J.Solanu Miroslav Lajčák (pozn. J.Solana vydal v roku 1999 rozkaz NATO na bombardovanie Juhoslávie) a množstvo ďalších.

Čo sa týka zahraničných účastníkov, tak nebude chýbať ukrajinský "revolucionár" Vitalij Kličko, riaditeľka Inštitútu pre otvorenú spoločnosť v Bruseli Heather Grabbe, odchovanec CIA Robert Kandra, pracovník The German Marshall Fund of the United States (GMF) a účastník akcií NATO v Afganistane Mark R. Jacobson a množstvo ďalších.

Prehľad väčšiny účastníkov je na obrázku nižšie.

Zdroj foto: globsec.org

 

07.05.2014 14:04 | Z domova 6


Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...


Najnovšie príspevky

CoPhil | 07.05.2014 19:10 3

Nemám detailne preštudovanú oficiálnu podstatu aliancie NATO, ale jedno viem, že ich význam v skutočnosti, nemá prispievať obyčajným ľudom, aby ich chránili, bránili ich práva a podobne. Ako to tak čítam, že ´slávnostná večera´ . No na kiu riť im je potrebná tá večera ? Určite budú mať slávnostné chody, ktoré budú pravdepodobne zaplatené zo štátnej kasy. Prečo nemôžu mať len obyčajné posedenie, ktoré by bolo ako tak skromné. A nech majú aj večeru, ak to zafinancujú zo svojho, čo pochybujem, lebo sú to pravdepodobne darmožráci. K tomu videu, ako je mi jasné, že musia mať nejakú ochranu ked idú v tých busoch, lebo vždy sa nájdu ľudia, čo by ich odstrelili, ale až takto ? Ich životy majú nejaké väčšie hodnoty ako životy ostatných ľudí ? Ten policajný sprievod, celé tieto akcie stoja niečo občanov SR. Takže celá táto akcia je nepriamo podporovaná občanmi, či už aj iných krajín, alebo SR.

alfa | 12.05.2014 20:44 0

Pozývam Vás do skupiny...Som za vystúpenie SR z NATO". https://www.facebook.com/groups/161529677261006/

michal | 20.08.2014 17:44 0

Stacila by 1 raketa a svet by spravil obrovsky krok k mieru.

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.