Prečítané 7945x | 0

Minister zahraničných vecí uznal vážne znepokojenie šéfredaktora Zem&Vek


Minister zahraničných vecí uznal vážne znepokojenie šéfredaktora Zem&Vek

V liste adresovanom pánovi ministrovi Lajčákovi šéfredaktor Zem&Vek Tibor Eliot Rostas vyjadril znepokojenie nad tým, že „ukrajinská nezisková organizácia s názvom Mirotvorec napojená na ukrajinské vládne štruktúry osobou Antona Heraščenka – poradcu ministra vnútra, zverejnila v priebehu mája zoznam všetkých novinárov, ktorí sa počas výkonu svojej profesie v Doneckej ľudovej republike akreditovali. V zozname je viac ako päťtisíc novinárov, vrátane tristo zahraničných novinárov – nielen z médií ako CNN, AP, AFP, TASS či BBC, ale aj reportéri niekoľkých slovenských médií, vrátane reportéra našej redakcie Artura Bekmatova, ktorý oblasť juhovýchodnej Ukrajiny niekoľkokrát navštívil.“ Ako sa ďalej uvádza v liste, spomínaná nezisková organizácia sa venuje predovšetkým zverejňovaniu všetkých dostupných osobných údajov o ľuďoch bojujúcich na strane odštiepeneckých regiónov juhovýchodnej Ukrajiny, ako aj ruských vojakov bojujúcich proti Islamskému štátu v Sýrii. Spolu s tým verejne vyzýva na ich fyzickú likvidáciu. Vzhľadom k týmto faktom sme toho názoru, že zverejnením zoznamu novinárov pôsobiacich na juhovýchode Ukrajiny ich organizácia Mirotvorec úmyselne vystavila hrozbe fyzických útokov či dokonca fyzickej likvidácie na území Ukrajiny. Podobnými praktikami ukrajinské vládne štruktúry znemožňujú novinárom v slobodnom výkone ich profesie, čo následne znemožňuje prístup verejnosti k pravdivým informáciám. Obavy nad bezpečnosťou novinárov, ktorých osobné údaje unikli, vyjadrila aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Sme radi, že po prvýkrát v rámci našich dôležitých apelov na štátnu administratívu, reakcia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka potvrdila naše oprávnené výhrady voči mimoriadne nebezpečným postupom. Najmä, keď naša redakcia vyšle svojho redaktora Artura Bekmatova, nasadzujúceho vlastný život a bezpečie, aby priamo z bojových oblastí prinášal neskreslené informácie o zložitých a tragických udalostiach. Ostáva nám dúfať, že tento krok prelomí doterajšiu bariéru ignorancie a mlčania štátnych úradov, ktorých poslaním je chrániť záujmy všetkých občanov Slovenskej republiky. Odmietnutie dialógu s reprezentáciou iných názorov, ako to opakovane predvádza najmä hlava štátu, je cestou k eskalácii napätia s nedoziernymi následkami.

Minister Lajčák nás v svojej odpovedi zo 7. septembra informuje, že ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa predmetnou otázkou zaoberalo prostredníctvom zastupiteľského úradu v Kyjeve. Uistil nás, že naše veľvyslanectvo spolu s ostatnými veľvyslanectvami a Delegáciou Európskej únie sa problematike venovalo v rámci stretnutí vedúcich diplomatických zastúpení členských štátov Európskej únie a Delegáciou Európskej únie, ako aj na úrovni zástupcov veľvyslancov. Delegácia Európskej únie v Kyjeve dňa 24.5.2016 iniciovala stretnutie vedúceho Delegácie Európskej únie J. Tombinského a veľvyslanca Nemecka Ch. Weila s ministrom vnútra Ukrajiny A. Avakovom, kde dôrazne tlmočili znepokojenie nad zverejnením osobných údajov a požadovali ich urýchlené odstránenie. Následne sa dňa 2.6.2016 uskutočnilo stretnutie J. Tombinského s komisárkou Ukrajiny pre ľudské práva vo Verchovnej rade Ukrajiny V. Lutkovskou, počas ktorého boli veľmi dôrazne tlmočené výhrady voči úniku osobných údajov novinárov. Taktiež dňa 2.6.2016 bolo v predmetnej záležitosti zverejnené vyhlásenie veľvyslancov krajín G7 v Kyjeve.

Ďakujeme týmto pánovi ministrovi Lajčákovi za vyjadrenie podpory a našich práv. Napriek tomu musíme s ľútosťou konštatovať, že ukrajinské úrady protestné nóty európskych diplomatov neberú vôbec vážne. Osobné údaje novinárov sú totiž stále dostupné na uvedenej stránke, pričom denník Pravda uviedol na svojom webe už 20. mája tohto roku: „Ukrajinský server Mierotvorca sa dnes ironicky ospravedlnil za to, že 10. mája zverejnil „zastaraný“ zoznam novinárov akreditovaných u proruských separatistov na východe Ukrajiny. Zároveň umožnil stiahnutie „aktualizovaného“ zoznamu. Už predchádzajúce zverejnenie osobných údajov žurnalistov vyvolalo kritiku zo strany EÚ, Rady Európy a časti ukrajinských predstaviteľov... Za Mierotvorcu sa však postavil ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov a ostro odsúdil novinárov akreditovaných u separatistov. „Považujem za neprijateľné a nemorálne mať akékoľvek kontakty so samozvanými okupačnými úradmi,“ zdôraznil. Akreditáciu novinárov u separatistov, ktorí „zabili stovky vlastencov“, Avakov ostro odsúdil a pochválil Mierotvorcu za „boj s okupantmi“. Server sa podľa neho ničím neprevinil, pretože sami novinári si vybrali už vtedy, keď svoje údaje poskytli „banditom okupačného režimu“.“

Hoci pán Lajčák uvádza, že „slovenská diplomacia sa bude i naďalej venovať predmetnej problematike pri relevantných bilaterálnych stretnutiach s ukrajinskými predstaviteľmi“, obávame sa, že nielen slovenská, ale aj európska diplomacia je ukrajinskej chunte na smiech.

Zdroj: spravy.pravda.sk

20.09.2016 23:02 | Časopis 0


Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...


V diskusii ešte nie sú žiadne príspevky, pridajte prvý!

Pre pridávanie komentárov sa prihláste alebo zaregistrujte.