Prečítané 4957x | 3

Odovzdali sme ocenenie Prometheus Júliusovi Binderovi


Odovzdali sme ocenenie Prometheus Júliusovi BinderoviFoto: Matúš Plecho

Bývalý projektant a poslanec NR SR Július Binder sa stal známy predovšetkým ako vedúci stavby vodného diela Gabčíkovo. Dnes sme sa s ním stretli v našej redakcii a odovzdali mu cenu Prometheus, udeľovanú za osobnú odvahu pre dobro všetkých, ktorú získal po hlasovaní v našej čitateľskej ankete.

Pán Binder stál od začiatku za vodným dielom, vďaka ktorému sa podarilo zmierniť následky povodní v roku 2002, zvýšila sa kvalita a množstvo podzemných vôd na Žitnom ostrove (kde pribudli aj nové vtáčie druhy) a v neposlednom rade Slovenská republika získala významný zdroj elektrickej energie. Po jednostrannom odstúpení maďarskej strany od zmluvy o výstavbe sústavy diel Gabčíkovo – Nagymaros sa slovenskú časť projektu podarilo pod jeho vedením postaviť v rekordne krátkom čase.

Musel však celý čas čeliť útokom a neodborným argumentom zo strany niektorých ekologických aktivistov, maďarských i slovenských politikov. Z ich predpovedí, že po dostavaní vodného diela sa okolitá krajina premení na vyprahnutú púšť, sa nič nevyplnilo. V roku 1998 ho Dzurindova vláda odvolala z funkcie riaditeľa štátneho podniku Vodohospodárska výstavba s odôvodnením, že zadlžil Slovensko. Pritom investície do výstavby sa vďaka výrobe elektriny už dávno vrátili a navyše – tá istá Dzurindova vláda vodnú elektráreň nechala protiprávne privatizovať spoločnosťou Enel. Po čase súd rozhodol o neplatnosti tohto predaja a Enel musel elektráreň vrátiť späť do štátnych rúk.

Júliusovi Binderovi gratulujeme k oceneniu a tento rok (pravdepodobne v októbrovom čísle) s ním prinesieme veľký rozhovor, ktorý poodhalí domáce i medzinárodné pozadie výstavby vodného diela Gabčíkovo.

28.04.2017 18:08 | Z domova 3


Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...


Najnovšie príspevky

Mijan | 29.04.2017 08:47 0

Zaslúžené ocenenie. Ctím si takýchto ľudí, ktorí naozaj niečo dokázali na prospech svojich spoluobčanov. Ďakujem.

Mijan | 29.04.2017 08:47 0

Zaslúžené ocenenie. Ctím si takýchto ľudí, ktorí naozaj niečo dokázali na prospech svojich spoluobčanov. Ďakujem.

openeyes | 29.04.2017 22:20 0

Ďakujem p. Binderovi za profesionalitu i potrebný vzhľad do budúcnosti, ktoré odovzdáva(l) ku prospechu a rozvoju Slovenska. Aký to kontrast v porovnaní s "exekútormi" z Dzurindovej vlády...

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.