Prečítané 20782x | 3

Prezident nesmie podľa zákona vystupovať v reklame


Prezident nesmie podľa zákona vystupovať v reklameFoto: youtube.com

Andrej Kiska sa nedávno objavil vo videu súkromnej firmy Kurzor, s. r. o., ktorá sa zaoberá 3D skenovaním. Video ukazuje vytváranie trojrozmerného modelu prezidenta, a teda jednoznačne slúži na propagáciu komerčného produktu. Pozrieť si ho môžete tu:

Ústavný zákon č. 357 z roku 2004 o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov v článku 4, odseku 2 vymenúva, čo všetko verejný funkcionár (vrátane prezidenta) nesmie vykonávať. V písmene f) sa mu zakazuje „používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu.“ Za porušenie článku 4 mu podľa toho istého zákona hrozí pokuta vo výške 12-násobku jeho platu.

K prípadu sa s veľkou dávkou irónie vyjadril aj bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Jeho vyjadrenie si môžete vypočuť tu:

Podľa Harabina to nie je prvýkrát, kedy sa Kiska dopustil porušenia zákona. V septembrovom čísle nášho mesačníka okrem iného k tomu napísal:

„Už dva roky pred prezidentskými voľbami v rozpore so zákonom o voľbe prezidenta (kampaň sa môže realizovať najskôr 15 dní pred voľbami) mal pán Kiska bilbordy po celom Slovensku. Išlo o zjavne porušovanie platného právneho stavu Slovenskej republiky. Pritom hlavným predvolebným sloganom Kisku bolo nastolenie právneho štátu. Policajný prezident a ani generálny prokurátor si to zrejme zámerne nevšimli.

V evidentnom rozpore so zákonom o voľbe prezidenta pán Kiska použil na kampaň 1 346 075 eur, namiesto povolených 132 775 eur. Navýšenie zákonom povolenej sumy o 1 213 300 eur znamená volebný finančný podvod. Prekročenie tejto sumy zákon č. 46/1999 Z. z. desaťnásobne sankcionuje. Pán Kiska by mal teda zaplatiť štátu pokutu vo výške 12 133 300 eur. Doteraz priamo ani prostredníctvom hovorcu nepreukázal, že sankciu zaplatil.“

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

09.01.2017 18:57 | Z domova 3


Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.


Najnovšie príspevky

Sokrates4612 | 10.01.2017 18:46 -1

Podľa takejto logiky by potom mal prezident chodievať nahý, v aute so zahalenou značkou, nemal by vystupovať ani v televízii, ktoré je súkromná, lebo jej tým zvyšuje sledovanosť, nemal by používať facebook, nemal by podporovať startupy, ani priťahovať investície... Už to s tou "siloumocou" alternatívnym pohľadom trochu preháňate.
Čo prezident robí je hodné obdivu, pretože tým propaguje moderné technológie, ktoré vytvárajú presne tú pridanú hodnotu o ktorej sa toľko rozpráva, že nám chýba, keď staviame len montážne dielne automobiliek a ich subdodávateľov, ktoré zamestnávajú ľudí najmä lacnú pracovnú silu za pásom.
Apropos, správu som zachytil, ale názov firmy, ktorá to robí som ani len netušil.

Peter Štrba | 12.01.2017 12:41 0

Špeciálne pre teba, ty "socka-rates". https://www.youtube.com/watch?v=OTvA6LeMkKQ

kovju | 13.01.2017 12:43 0

Sokrates bol jedným z najväčších gréckych starovekých filozofov a patrí medzi najlepších svetových filozofov všetkých čias.
A Ty si kto. Už len výber aliasu Ťa zaraďuje medzi havloidných slniečkárov - ľudí namyslených, nevzdelaných, horenosov a "výnimočných" ..

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.