Prečítané 40239x | 16

Psychologická operácia Pokémon GO


Psychologická operácia Pokémon GOAutor ilustrácie: Jim Cooke/Gawker.com

Výraz „chlieb a hry“ vyjadroval už prístup rímskych cisárov v období úpadku Rímskej ríše, keď si uvedenými prostriedkami získavali priazeň ľudu. Tú potom využili na vlastné účely. Prečo však na svoje účely nevyužiť rovno správne „rozohrané“ (spravodajské) hry? Tak ako pred rokom zachvátila svet mánia mimoňov s celou slobodomurárskou maškarádou, ktorú s radosťou podporil aj „antifico“ prezident Kiska, tento rok na nás zovšadiaľ vyskakujú japonské vreckové príšerky z rozšírenej reality (PokéMon je skratka pre pocket monsters). Termín rozšírená realita označuje reálny obraz doplnený digitálnymi objektmi, ide teda o zobrazenie reality (napr. budovy nasnímané fotoaparátom v mobile) s následne pridanými prvkami.

Hra Pokémon GO bola pre verejnosť spustená 6. júla tohto roku v USA, no je už dostupná aj u nás. Vyvoláva závislosť a má dosah na celý smartfón. Núti užívateľov hrať neustále, následkom čoho dochádza k narušeniu ich osobného aj pracovného života. Okrem údajov o svojej polohe a prístupu ku kamere umožnili hráči Pokémon GO aj plný prístup do účtu na Google. Konkrétne išlo napríklad o čítanie elektronickej pošty, odosielanie emailov v mene používateľa, prístup k dokumentom v službe Google Disk, prezeranie histórie vyhľadávania a navigácií v Google mapách a prístup k súkromným fotografiám. Podľa tvorcov hry vraj išlo o „chybné požadovanie plného prístupu“. Objem dát je však i naďalej obrovský. Hoci je hra bezplatná, tvorcovia zarábajú na dokupovaní doplnkov za virtuálne pokémince. Čo sa týka ochrany súkromia, aplikácia sa netají tým, že môže poskytnúť hocakú získanú informáciu o hráčovi alebo jeho hrajúcom dieťati vláde, vymáhačom práva alebo súkromným osobám.

Pokémon GO stvorili spoločnosti Niantic, Nintendo a The Pokémon Company, vlastniaca značku Pokémon. Netreba byť šéfom tajnej služby, aby si človek domyslel využitie tejto a podobných mánií na spravodajské účely. Bývalý generál FSB Alexander Michailov však doslova uviedol pre agentúru RIA Novosti: „Predstavte si, že tieto stvorenia sa neobjavia v mestských parkoch, ale v tajných zariadeniach, ktoré nováčik alebo personál vyfotí svojou kamerou sám od seba. Toto je ideálna schéma, s ktorou môžu tajné služby zbierať informácie. A nikto by nedával pozor, pretože je to taký obľúbený koníček. Nikto si nemôže byť istý, že vojak alebo civilista nevyužije túto aplikáciu v práci... Hoci tajné služby pravdepodobne nespolupracovali na vývoji Pokémon GO, určite využijú túto príležitosť na získanie informácií.“

Ako v článku na gawker.com z 11. júla uviedla Ashley Feinbergová, spoločnosť  Niantic úplnou náhodou založil istý John Hanke, ktorý tiež pomohol založiť spoločnosť Keyhole (v preklade kľúčová dierka). Webová stránka Keyhole je však presmerovaná na Google Earth, pretože v roku 2004 ju Google získal. Ešte predtým však Keyhole prijal finančné príspevky od vládou kontrolovanej venture kapitálovej firmy In-Q-Tel. Tieto fondy prevažne pochádzali z Národnej geopriestorovo-spravodajskej agentúry (NGA), ktorej prvoradou misiou je „zhromažďovanie, analýza a distribúcia geopriestorového spravodajstva“. V podnikovom časopise agentúry NGA s názvom Pathfinder sa píše: „Spoločnosti získavajú informácie o zákazníkoch pomocou sociálnych médií, mobilných aplikácií a zákazníckeho softvéru“. In-Q-Tel celkovo investuje prevažne do spoločností a výrobkov zbierajúcich údaje pre spravodajsko-priemyslový komplex (aj do Googlu a Facebooku).

Pokémon GO oficiálne potrebuje súradnice hráča na to, aby ho umiestnil na mapu a prístup ku kamere využíva na to, aby do jej záznamu vložil prvky rozšírenej reality. Firma Niantic tak má prehľad o tom, kde sa v reálnom čase nachádzajú milióny ľudí, v koho spoločnosti sa nachádzajú, čo sa v ich blízkosti odohráva a kam majú namierené.

Pre spravodajské služby môžu Google mapy slúžiť ako dátová kostra, no získanie väčšieho množstva údajov, najmä z ulíc a interiérov, je logistickou nočnou morou. Podobne ako vedcom pri získavaní niektorých údajov (napr. svetelný a zvukový šum) pomáhajú nadšenci z radov „občianskych vedcov“, aj tajní sa zrejme rozhodli využiť ľahkomyseľných priaznivcov rozšírenej reality. Umiestnia príšerky na určité, pre nich inak ťažko dostupné miesta a získané zábery poputujú aj so súradnicami GPS a gyroskopickými údajmi do databáz, kde sa zložia do väčšieho obrazu. Ak napriek tomu chcete hru skúsiť, mali by ste použiť falošný Google profil a platenú službu VPN na presmerovanie pripojenia na sieť.

I tak je však táto hra nebezpečná. Ako zhrnul server Hlavné správy, hráči si nevšímajú, čo sa okolo nich deje a následkom ich zníženej pozornosti vznikajú rôzne ohrozenia v bežnej, „nerozšírenej“ realite. Napríklad skupina mladíkov v Missouri využila hru na vylákanie hráčov na miesto, kde ich okradli. Zbieranie pokémonov počas jazdy môže viesť prinajmenšom k škodám na majetku, v kalifornskom meste Encinitas zasa dvojica hráčov spadla z útesu. Štyria Angličania sa na love príšeriek stratili v rozľahlej sieti jaskýň, odkiaľ ich vyslobodili až požiarnici. Keď sa v newyorskom Central parku objavil raritný pokémon, zaplavili ho hráči vyskakujúci z áut. Síce sa trocha prešli po vlastných, ale s pohľadom upretým na smart obrazovku. V Rusku je už hra dostupná tiež, banka Sberbank dokonca pre hráčov vytvorila špeciálne poistenie. Je pritom potrebné dôkladne mobilom nasnímať miesto, kde došlo k poistnej udalosti.

Nie každému sa však chce za pokémonmi do močiara alebo doprostred diaľnice a tak niektorí príčetnejší „pokéľudia“ zrejme uvítajú najnovší zlepšovák – Pokédrone. Na dsl.sk avizovali, že tento špeciálny minidron má umožniť podvrhnutím falošnej GPS polohy dostať sa na požadovanú lokalitu, pričom komunikuje so smartfónom cez wi-fi. Následne sa v hre použije GPS poloha dronu a obraz z jeho kamery. Maximálna vzdialenosť dronu od smartfónu je však výrazne obmedzená.

Zdroje: gawker.comdsl.sk, wertyzreport.czhlavnespravy.sk.

24.07.2016 18:18 | Veda a spoločnosť 16


Viktor Memfer
Získal doktorát z jadrovej a subjadrovej fyziky na Fyzikálnom ústave SAV v Bratislave. Publikoval zbierku básní v próze Kacír v čižmách (Ars Poetica, 2007), preložil do češtiny knihu Martina W. Balla (Bůh v těle, Eugenika).


Najnovšie príspevky

Caro | 24.07.2016 22:20 -1

Napriek doktorátu z technických vied si pako. Tak ako v prvom kole pokemona rôzny odborníci tvrdili aká je rozprávka
škodlivá, čo sa samozrejme ukazalo ako totálny nezmysel, opakujú sa hlúposti znova. Je to proste hra. To všetko čo okolo toho taras je len slovné placebo, ktorým nikoho nepresvedčís.

viktor-memfer | 24.07.2016 22:35 0

Dojemné. Ešteže ty si všetkých presvedčil. Svojou neokrôchanosťou, tým, že neovládaš gramatiku a určite aj svojim placebo vzdelaním. Len tak ďalej. A ak si si nevšimol, citoval som bývalého šéfa ruskej tajnej služby, tak on asi o tom vie viac ako ty aj s celou tvojou dedinou.

ja01 | 25.07.2016 10:12 -2

Viktor, aj keď toho máš hodne v popise, z tvojej odpovede je mi zle, človek ktorí sa háda a uráža ľudí na internete má pre mňa IQ menšie ako 50, smutné ... a článok .. keď si aplikáciu stiahneš tak súhlasíš s používateľskými podmienkami, ktoré sú tam uvedené. Ak nesúhlasíš tak to proste neinštaluj, v tom je to čaro slobodnej voľby :) .. tak ako som si zvolil prečítať si tvoje konšpirácie a neskôr som to oľutoval. Dúfam že sa teraz urazíš a vynadáš mne aj mojej dedine.

viktor-memfer | 25.07.2016 11:07 0

Fíha, no, máš to ťažké. Tak ja urážam ľudí? Nie to pako, na ktoré som reagoval? Nečudoval by som sa veru, keby ste písali z tej istej dediny, prípadne z tej istej detskej izby. Totiž aj ty si sa zaskvel okrem brilantného postrehu aj triviálnou hrúbkou. Každopádne, asi si chcel napísať EQ, nie IQ. To je tak, keď ľudia píšu o veciach v ktorých sa nevyznajú. Inak článok nebolo používateľských podmienkach, ktoré väčšina ľudí nečíta. Išlo skôr o výstrahu pred nástrahami, ktoré hra prináša nepremýšľajúcim používateľom. Ale hlavne že si známkoval. Isto je to zadosťučinenie pri tých známkach čo si mal z diktátu. Aby ti bolo lepšie, odporúčam zlhboka dýchať a dodržiavať pitný režim. Nemáš za čo. Aj nabudúce.

Jeolo | 26.07.2016 04:26 -2

Milý Viktor. Za prvé, nepoužívanie diakritiky na internete nie je žiadna gramatická chyba, len preklep. A za druhé, prosím ťa, nevyjadruj sa k ľuďom, ktorí píšu o veciach, do ktorých sa nevyznajú, ono totiž sám jedným z nich si. Lebo takýto článok nemohol napísať človek, ktorý sa do danej problematiky vyzná. Aby ti bolo v živote lepšie, odporúčam prestať šíriť hovadiny a začať sa venovať niečomu, čomu sa rozumieš. Alebo čo ti ide. Takže napríklad ničomu, alebo urážaniu ľudí. Pekný deň.

viktor-memfer | 26.07.2016 05:39 0

Najmilší Trolo. Nevidíš teda hrúbku (y namiesto i) v príspevku jedinca Caro a hrúbku v príspevku jedinca ja01 (í namiesto ý) a nevidíš ani nadávku v príspevku jedinca Caro. Takže sám sa v prvom rade nevyjadruj o veciach, o ktorých nemáš šajnu. Aj keď je to čudné, lebo sám si hrúbku nespravil, no možno ti to skontrolovala pani učiteľka, v tom prípade máš bod za snahu. Považuješ sa za väčšieho odborníka ako je bezpečnostný analytik Adam Reeve? Mohol by si teda radšej jemu napísať, aby nešíril hovadiny a riadil sa tvojimi odbornými pocitmi. Odporúčam ti však radšej chytať príšerky, trolovanie máš dosť detinské. Na rozdiel od vašich prázdnych, nekonkrétnych obvinení prikladám jeden link k veci. Samozrejme, to alibistické vyjadrenie Nianticu na konci poukazuje na ich priam obrovskú odbornosť, však? Alebo sú to len trápne kecy ako vo vašom prípade. Pekný zvyšok pokéživota. http://www.polygon.com/2016/7/11/12151442/pokemon-go-security-risk-data-information-ios-android

kovju | 26.07.2016 14:38 0

Viktor máte pravdu. Na "odborníkov" ala Smatana netreba reagovať. Ak by hra bola len hra, neunúvali by sa toľkými pripomienkami. Facebook a spol. ako aj celý internet sú využívané a zneužívané na rôzne účely..

viktor-memfer | 27.07.2016 20:03 1

Vďaka za podporu, už som myslel, že budem musieť poprosiť chyžnú :) Presne ako píšete, neunúvali by sa. Keď sa pozriete, Caro sa zrodil ako reaktant na nedávny nelichotivý článok o N*TO a v podstate odvtedy troluje. Tie ďalšie dva nicky sú ešte čerstvejšie a zatiaľ použité len raz a to keď Caro dostal po pysku. Je pomerne zrejmé, že ide o tú istú zneužívanú osobu.

Caro | 24.07.2016 22:20 -1

Napriek doktorátu z technických vied si pako. Tak ako v prvom kole pokemona rôzny odborníci tvrdili aká je rozprávka
škodlivá, čo sa samozrejme ukazalo ako totálny nezmysel, opakujú sa hlúposti znova. Je to proste hra. To všetko čo okolo toho taras je len slovné placebo, ktorým nikoho nepresvedčís.

magdala | 26.07.2016 09:49 -1

Vazena redakcia Zem a vek,
autor clanku je novy Anton Smataník. Ten pre vas uz asi nepracuje a velmi to pomohlo. Vnutorne nastavenie ludi tohto razenia absolutne nekoresponduje so ZAKLADOU IDEOU vasho casopisu. Prosto, vo vasom pripade IQ nestaci, je potrebna aj nadstavba.

kovju | 26.07.2016 14:57 0

magdala, ako vidím, rozdávate prívlastky a odsudky na počkanie. Preto si aj ja dovolím jeden krátky posudok. Vy ste nie Smataník, ale podľa všetkého Juraj Smatana!, alebo jeho priaznivec.

magdala | 26.07.2016 16:41 -1

Niekolko citatov autora clanku:

"Tak ja urážam ľudí? Nie to pako, na ktoré som reagoval? "
" Ešteže ty si všetkých presvedčil. Svojou neokrôchanosťou, tým, že neovládaš gramatiku a určite aj svojim placebo vzdelaním."

Autor nazyva ludi, ktori s nim nesuhlasia "to pako". V strednom rode. To je vrchol arogancie. Jeho komentare su urazajuce, az zarazajuce. Ak sa mi takyto pristup cloveka k cloveku nepaci, som zakonite Juraj Smatana? Co ak som len slusny clovek, ktoremu je luto, ze tak dobry casopis sa pospinil vyjadreniami tohto typu?

viktor-memfer | 27.07.2016 19:46 1

Vážená pani, nemuseli by ste toľko fabulovať. Vrchol arogancie predviedol skôr Caro. A nemuseli by ste ani kádrovať spolupracovníkov redakcie, nie sme v nejakom klérofašistickom zriadení a Vy by ste ani v ňom nemali ako žena pozíciu, ktorá by Vám to reálne umožnila. Inak som ako Vy zástancom nastavenia druhého líca (po česky druhá tvář :), len neviem prečo by malo byť opäť moje. Tak sa dotyčný ďalej nedostane. Nie som však zástancom katolíckej herézy, aj preto, lebo sa k moci dostala pomocou intríg a využila ju na umlčanie pravého Kristovho odkazu, dnes hanlivo nazývaného montanizmus. Práve noví proroci mali aj omnoho lepší prístup k ženám, boli pre nich úplne rovnocenné a rovnoprávne s mužmi. Pán Boh s Vami a zlé preč.

Caro | 31.07.2016 20:13 -1

Viktor, za moju jednu hrubku a za jedno expresívne slovo si sa do mňa pustil s obrovskou vervou, hodnou tých najvyšších cieľov. V skutočnosti ti ale vadí, že som poukázal na nezmyselnosť vášho agresívneho, úplne jednostranného zamerania. Na besne útoky na liberálne demokracie, ale najmä USA, vám slúži úplne vsetko, napr. počítačová hra. No čo, medzi vašimi priaznivcami to asi bude mať úspech, ale priemerne inteligentného čitateľa presvedčíte skôr o svojej úbohosti a výhodnosti.
PS1: to skutočne proti tej amerike už nemáte nič lepšie ako pokemonov?
PS2: že argumentujes tvrdením akéhosi generála FSB, ktorý má z povahy svojej služby, vzdy snahu veci zahmlievat a kamuflovat, svedčí o skutočnom nedostatku relevantných faktov.

Caro | 31.07.2016 20:18 0

Oprava - nie výhodnosti, ale vyčerpanosti.

viktor-memfer | 07.08.2016 12:12 0

Počuj ty čaro nechceného, daj už pokoj. Tvoje fabulácie nikoho nezaujímajú. S akou vervou som sa do teba pustil? Keby si netrapošil s 3 nickmi, nedostaneš 3x naspäť. Z USA prichádza všeličo a ja si často odtiaľ objednávam kvalitné knihy a počúvam aj kvalitnú hudbu stade, občas sa nájde aj film. Ale nebudem preto nekriticky podporovať každú hlúposť odtiaľ, len preto, že niektorí ľudia nedospeli. Máme x vecí proti americkej politike, ako veľmi dobre vieš, keďže troluješ pod našimi článkami. A ty argumentuješ čím? Nadávaním do pakov. Tak to si môžeš praktizovať doma na záchode, tu ti na to nikto nie je zvedavý, iba čo si sa strapnil a presvedčil inteligentného čitateľa o svojej servilnosti a podriadenosti cudzím záujmom. Choď radšej trolovať na pokec.

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.