Prečítané 4648x | 0

Rusko ukončí zmluvu o údržbe ukrajinského ropovodu


Rusko ukončí zmluvu o údržbe ukrajinského ropovoduIlustračné foto: wikimedia.org

Moskva ukončila zmluvu  o údržbe ropovodu na Ukrajine. Nariadenie podpísal premiér Dmitrij Medvedev a informovali o ňom internetové stránky vlády.

Podľa dohody z roku 1995 prevádzkovala ropovody prechádzajúce cez Ukrajinu dcérska spoločnosť ruskej spoločnosti Transnefť, ktorá má monopol na transport ropy. Vo februári 2016 však ukrajinský úsek plynovodu predali švajčiarskej spoločnosti International Trading Partners, AG.

Kremeľ preto rozhodol, že ďalšie podieľanie sa Ruska na realizácii zmluvy by bolo „nepraktické." Koncom roka 2015 dohodu schválili ruské a ukrajinské protimonopolné úrady.

International Trading Partners AG je registrovaná v St. Gallen vo Švajčiarsku a riadi ju Nemec Anatolij Schaefer, ako uvádza agentúra Interfax. Podľa ukrajinského média UNN má Schaefer trvalý pobyt v Moskve a peniaze určené pre túto transakciu boli uložené v moskovskej banke.

Ropovod bol pred jeho predajom predmetom súdneho sporu medzi ruskou spoločnosťou Transnefť a Kyjevom. Najvyšší hospodársky súd Ukrajiny v marci 2015 zamietol sťažnosť spoločnosti Transnefť proti rozhodnutiu Kyjeva znárodniť časť plynovodu, ktorý vedie naprieč krajinou.

Transnefť využíva plynovod na zásobovanie Ukrajiny motorovou naftou. V septembri tak na Ukrajinu dodal 150 000 ton paliva.

Preložené z: https://www.rt.com/business/362613-russia-ukraine-oil-pipeline/

18.10.2016 20:52 | Ekonomika 0


Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.


V diskusii ešte nie sú žiadne príspevky, pridajte prvý!

Pre pridávanie komentárov sa prihláste alebo zaregistrujte.