Prečítané 4098x | 17

Stretnutie svetových odborníkov na psychedeliká v Prahe


Stretnutie svetových odborníkov na psychedeliká v Prahe

Psychoaktívne látky majú svoje miesto v tradičnej medicíne aj v novodobých lekárskych výskumoch. Oddávna boli využívané v posvätných rituáloch, na liečbu aj rekreačne. Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia začali byť psychedeliká odsudzované farmaceutickým priemyslom aj lekárskou obcou a dostali nálepku nebezpečných drog, ktoré sa prakticky nedajú využiť. Vďaka neúnavnej snahe bádateľov rozhodnutých dôkladne preštudovať tieto kontrolované a kontroverzné látky sa v súčasnosti ich úloha v spoločnosti opäť mení a pribúdajú stále nové štúdie poukazujúce na široký potenciál ich využitia.

Zlaté roky

V Československu nastal zlatý vek výskumu psychedelík v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia, keď sme patrili k svetovým lídrom výskumu aj produkcie. Hlavným predmetom výskumu bolo LSD, vyrábané pod názvom Lysergamid. Ďalšou intenzívne skúmanou látkou bol psilocybín (vtedy nazývaný indocybín). Niektorí výskumníci sa zamerali aj na atropín či skopolamín.

Československo bolo dokonca úplne posledným štátom Európy a Severnej Ameriky, ktorý zakázal výskum LSD (v roku 1974). Do tej doby u nás bolo, často v nevídanej miere, užívané na liečebné aj vedecké účely. Posledných niekoľko rokov vedie PhDr. Petr Winkler z Národného ústavu duševného zdravia (NUDZ) systematický výskum s cieľom revízie bádania v oblasti psychedelík z čias socializmu. V Československu vtedy pôsobilo 5 stredísk na ich výskum, pričom klinika v mestečku Sadská neďaleko Prahy vykonávala významné množstvo klinických pokusov. Vznikol tam aj Výskumný ústav psychiatrický, ktorý spoluzaložil profesor Stanislav Grof, jeden z najuznávanejších svetových odborníkov v tejto oblasti a zakladateľ transpersonálnej psychológie. Výskumný ústav psychiatrický bol neskôr premenovaný na Psychiatrické centrum Praha, z ktorého neskôr vznikol súčasný, omnoho komplexnejší Národný ústav duševného zdravia.

Ďalším rovnako významným, hoci menej presláveným odborníkom bol Milan Hausner, ktorý viedol viac ako 3 000 psychedelických sedení s intoxikovanými jedincami aj skupinami. Hausner sa zameral najmä na využitie LSD v oblasti komunitnej starostlivosti, no skúmal tiež jeho potenciál pri ambulantnej liečbe neuróz.

Nová generácia bádateľov

V nedávnom čase oživili výskum psychedelík v Českej republike najmä profesor Jiří Horáček a doktor Tomáš Páleníček z NUDZ. Pred dvomi rokmi dostali povolenie po prvýkrát v novodobej českej histórii legálne podať zdravému človeku psilocybín. V súčasnosti sa rad klinických štúdií venuje okrem psilocybínu a LSD tiež ketamínu, ktorý býva klasifikovaný skôr ako disociatívne anestetikum než ako psychedelikum. Práve ketamín uľavil od silných depresií mnohým pacientom, ktorým iná liečba neúčinkovala. Prebieha taktiež intenzívny výskum konope.

Česká psychedelická spoločnosť (CZEPS) spája odborníkov na psychedeliká z mnohých odvetví a kladie si za cieľ stať sa platformou slúžiacou na otvorenú diskusiu o psychedelických látkach, poskytovanie informácií o výhodách aj rizikách ich užívania, podporu výskumu a destigmatizáciu týchto látok v očiach verejnosti.

V dňoch 30. 9. až 2. 10. 2016 prebieha v Prahe medzinárodná odborná konferencia Beyond Psychedelics, kde sa diskutuje nielen o poznatkoch z najnovších vedeckých výskumov a o možnosti využitia psychedelík v liečbe, ale aj o súčasnej legislatíve a potenciáli ich uplatnenia v rôznych kultúrnych kontextoch. Otvára tak priestor na diskusiu o možnostiach globálnej spolupráce medzi odborníkmi a v rámci bohatého sprievodného programu predstavuje vybrané témy širokej verejnosti.

Na interdisciplinárnej konferencii v Prahe sa stretnú špecialisti z rôznych odborov, aby spoločne diskutovali otázku využitia psychedelík v kontexte liečby, kultúry a prístupe k životnému prostrediu. Účasť na konferencii potvrdili zakladateľ Multidisciplinárnej asociácie psychedelických štúdií Rick Doblin, zakladateľka organizácie na rozvoj výskumu psychedelík Beckley Foundation Amanda Feildingová, riaditeľ etnofarmakologického oddelenia v Heffter Research Institute Dennis McKenna, výskumník Robin Carrhart-Harris, ktorý sa podieľal na revolučnej štúdii ukazujúcej snímky ľudského mozgu pod vplyvom LSD, lekárka a terapeutka Friederike Meckel Fischerová, Jiří Horáček, Tomáš Páleníček a Petr Winkler z Národného ústavu duševného zdravia v Prahe; kultúrny antropológ a odborník na využitie ayahuasky v liečbe závislostí v ČR Miroslav Horák z Mendelovej univerzity v Brne; národný protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a ďalší.

Psychedelic Week 2016

Sprievodný program konferencie určený pre širšiu verejnosť zahŕňal prednášku Ingmara Gormana na tému psychoterapie a účinnej látky extázy MDMA a premietanie dokumentárneho filmu Od neuronů k nirváně, ktorý prostredníctvom rozhovorov s pioniermi v oblasti psychedelickej psychoterapie skúma históriu piatich psychoaktívnych látok (LSD, psilocybínu, MDMA, ayahuasky a konope) a ich terapeutický potenciál. Workshop holotropného dýchania bol napokon zrušený, no má sa uskutočniť nabudúce. V pondelok 3. októbra sa bude konať verejné diskusné fórum Budúcnosť psychedelík, kde budú prednášať kľúčoví prednášajúci konferencie Beyond Psychedelics 2016 (Rick Doblin, Roland Griffiths, Amanda Feildingová, Dennis McKenna a ďalší) o perspektívach budúceho využitia týchto látok. Viac info: beyondpsychedelics.cz, FB. V štvrtok 6. októbra sa budú konať prednášky a panelová diskusia v hvezdárni a planetáriu v Brne, tiež za ľudovú cenu.

Súčasný status psychedelík sa dotýka priamo aj problematiky ľudských práv a svedčí o možnej spoločenskej kríze. Aj preto je potrebné hľadať riešenie situácie, keď sú ľuďom odopierané alternatívne metódy terapie, a to aj v prípadoch zlyhania bežnej liečby. Je čas spojiť sa na globálnej úrovni, vyhodnotiť všetky riziká a výhody a dohodnúť sa na najvhodnejšom spôsobe využitia látok meniacich vedomie. Je potrebné podporiť dnešné psychedelické hnutie a zabrániť histórii, aby sa opakovala, dosiahnuť, aby po období rozkvetu neprišli rozsiahle represie. To dokážeme len ak budeme jednotní.

Vojna proti drogám zlyháva a prináša viac škody než úžitku. Pretože prohibícia drog je neudržateľná, je treba zaviesť progresívnejšie stratégie zamerané na znižovanie možných rizík pri ich užívaní. A práve to je hlavným cieľom konferencie Beyond Psychedelics 2016.

Zdroje: tlačová správa, psypressuk.com

01.10.2016 10:39 | Veda a spoločnosť 17


Viktor Memfer
Získal doktorát z jadrovej a subjadrovej fyziky na Fyzikálnom ústave SAV v Bratislave. Publikoval zbierku básní v próze Kacír v čižmách (Ars Poetica, 2007), preložil do češtiny knihu Martina W. Balla (Bůh v těle, Eugenika).


Najnovšie príspevky

viktor-memfer | 01.10.2016 11:32 0

+ Traditional vs Modern Use of Psychedelics, 6.10. Brno (vidno aj bez prihlasenia)
https://www.facebook.com/events/352347298430312/

InfoTribune | 02.10.2016 12:19 0

Hippisáci a dnešné kozmopolitné d(f)eti sa musia tešiť...

magdala | 03.10.2016 10:28 0

A mozno sa k nirvane dostaneme, tak ako povedal Budha, meditaciou a tvrdou lopotnou kazdodennou pracou na samom sebe. Tazko a pomaly si to vydrieme, bez akychkolvek skratiek. Tak je to aj v zivote - vo vede, sporte, umeni, remeslach.... majster je prave preto majstrom, ze si vybral tazku cestu bez skratiek. Inak sa k majstrovstvu dopracovat neda. Zlahcovanie, je ludska slabost a slabosti k nirvane nevedu.

Ake su to tie: progresívnejšie stratégie zamerané na znižovanie možných rizík uzivania drog?

viktor-memfer | 14.10.2016 00:22 0

Toto chapanie mi pride dost ako klise. Nikto nezavrhuje kazdodennu pracu na sebe, ale tu ide skor o rozsirenie vnimania, pripadne zmenu vychodeneho myslenia a zvykov, ktore dotycnemu nerobia dobre (depresia, zavislosti atd.). Psychoaktivne latky posobia len urcity cas, takze aka skratka? Ked mate akutny pokus o samovrazdu, tam naozaj ketamin pomoze, to je experimentalny fakt. Ak vsak nehladate "skratku", kludne tu samovrazdu spachajte. Progresivne metody su tzv. politika redukcie skod, teda napriklad aj informovanie o vysokej navykovosti ketaminu, schopnosti psychedelik vyvolat spychozu apod. Represia urcite nie je progresivna metoda a vedie len k ziskom mafii a tajnych sluzieb, ktore si distribuciou vacsinou navykovych drog dobre mastia kapsu na kadejake cierne projekty.

magdala | 15.10.2016 09:04 0

Psychoaktivne latky posobia len urcity cas, ale sprostredkovavaju nam poznanie a informacie, ku ktorym by sme sa pomocou nerozsireneho, nam fyziologickeho vnimania dostavali ovela dlhsiu dobu (ale vlastnou namahou a pricinenim) - preto skratka. Klopme a bude nam otvorene - aj bez chemie, len to vyzaduje vacsiu zainteresovanost a o to prave ide.
Clovek so samovrazednym umyslom je v hlbokej depresii. Depresivni ludia su nachylni siahnut po alkohole, pochybnych liekoch... Podat takemu cloveku navykovu latku, je ako hasit ohen olejom. Samovrazda je ale hranicna situacia, preto aj hranicne riesenie stoji za zvazenie-nie je to liek, len prva pomoc. Urcite vsak existuju lieky aj pre tychto ludi, treba len hladat a neuspokojit sa.
Ak by sme chceli odstavit mafiu od ziskov, musel by stat narkotika zlegalizovat. Podobne ako alkohol a cigarety-kolky, spotrebne dane, sledovanie cierneho trhu. Na zaklade zdanenia, by sme vsetci zili aj z mladika, ktory si v potravinach kupi heroin s obrazkom nadrogovanej ludskej trosky a do rana sa predavkuje. Ten obrazok ho neodradi, aj fajciarov pribuda. Nic to neriesi, len sa zmenia obchodnici, spinave ruky budete mat vy, ja, vsetci a cierny trh by nadalej prekvital.
Progresívnejšie stratégie zamerané na znižovanie možných rizík uzivania drog. Mam to chapat ako prevenciu a osvetu? Ta roky prebieha bez zjavneho ucinku. Z vyroku mi logicky plynie este jedna veta: drogy uzivat, ale s mensim rizikom. Ako? Ked raz beries, tak si v tom-uz nerozmyslas.

viktor-memfer | 02.11.2016 10:52 0

Keby sa heroin predaval v potravinach, co je nezmysel na pohladanie, okrem Vas tak asi nikto neuvazuje (i ked rovnaky nezmysel je zial skutocnostou v pripade cigariet), tak sa praveze mladik nepredavkuje, lebo by to mal kvalitne nadavkovane kvalitnym vyrobcom. A aj ta cena by bola ina, takze by bolo okrem menej predavkovanych aj menej trestných cinov kradeze atd. Tak ake spinave ruky? Kupili by ste mu ten herak snad Vy? A teraz nemate spinave ruky, ked platite vypranymi peniazmi narkomafie? :) Nedajte sa vysmiat. Progresivnejsie strategie su, ako som uz pisal, o redukcii skod, po anglicky harm reduction. Nech sa paci, nastudujte si to a budete o tom nieco vediet. Ale ano, je to aj prevencia a osveta, ale nie zalozene na bludoch, polopravdach a klamstvach, kam patri napr. aj vas priklad s heroinom v potravinach.

viktor-memfer | 02.11.2016 11:04 0

"Ked raz beries, uz nerozmyslas." A Vy teda nesladite, alebo nerozmyslate? Aby som vedel. Samozrejme pisete bludy, zdaleka nie vsetky zakazane latky rozsirujuce vedomie su fyzicky navykove drogy. To len Vam a podobnym, co maju aj s osvetou problem, to splyva. Jedy ako rafinvany cukor, nikotin s 600 prisadami, etanol atd. su koser? Ano, ketamin je navykovy, ale mozno ho pouzit ako prvu pomoc, to ste trafili. No mozno trochu ina molekula uz nie je tak navykova, alebo aj uplne ina molekula, ktora sposobi rovnaky mechanizmus v mozgu. Ale ten mechanizmus treba najprv pochopit a o tom je vyskum. A inak, naco si myslite ze mame "drogove" receptory v mozgu? Aby nas diabol pokusal, vsak? To diabol nam postavil mozgy, alebo ten "dobry" vrazedny Jahve, kmenovy boh z Blizkeho vychodu? A nie je to ten isty nahodou? Rychlo sa prezehnajte. Psychedelika napríklad maju svoj receptor, nachadzaju sa v prirode, rastlinach, hubach aj zivocichoch a nie su vôbec fyzicky navykove. Mozu vsak psychicky ublizit niekomu, kto na to nie je pripraveny. Aj o tom je politika redukcie skod. Ale vacsinou je to len kratkodoba psychoza. Isto lepsie ako chodit zavislacit cely zivot kazdu nedelu do kostola.

magdala | 02.11.2016 12:22 0

V kostole som bola naposledy pred 25 rokmi, nepatrim k ziadnej cirkvi, sekte, dokonca ani samanizmus mi nic nehovori o diablovi nic neviem a o Jahvem akurat tolko, ze sa spája so zidovstvom. Takze nechápem? Chcela som povedat len tolko, ze v prírode existuje nesmierne mnozstvo ovela bezpecnejsich latok, ako su vami spominane, len by bolo treba hladat. Ale samozrejme je to vec nazoru. Nechapem, cim vas tak vytacam, pisem slusne, len vyjadrujem svoje nazory.

magdala | 02.11.2016 12:58 0

Ahá, uz chapem, to pre vyrok - klopte a bude vam otvorene? Tetusky su na svete dlho, citali more knih, poznaju Tolstoja, Dostojevskeho ( zato este nie su Rusky), Balzaca, Goetheho, ale aj Timravu napriklad. Tak im kadeco v starych hlavach utkvelo. Povyberali si.

magdala | 02.11.2016 15:23 0

Nie vsetky zakazane latky rozsirujuce vedomie su fyzicky navykove drogy - s tym suhlasim, hovorim len, ze su skratkou, asi ma ale nechapete, pisem to uz tretikrat. S osvetou nemam absolutne ziaden problem, upozornujem len na jej slabu efektivitu. Rafinovany cukor, etanol, obsah cigariet urcite nie su koser, ale heroin taktiez nie. Naco mame drogove receptory v mozgu? Aj hemoglobin viaze na seba oxid uholnaty, dokonca ma k nemu vyssiu afinitu ako ku kysliku, vysledok je ale fatalny. Podla dalsieho vyroku (dufam, ze snad ne je v Biblii): clovek moze vsetko, len nie vsetko mu prospieva. Navykovost nie je jedinym problemom drog, pripadne psychedelik. Utocia na psychiku na viacerych frontoch, na Mullera je zalostny pohlad. Nic proti vam, rozhnevany muz, ja mam len iny nazor, nic viac.

viktor-memfer | 02.11.2016 15:53 0

No to je Vas pohlad, ze su skratkou. Aj do obchodu mozete ist oklukou, ale to neznamena, ze najkratsia cesta je skratkou. Len nie je oklukou. Slaba efektivita osvety je dana prave aj tym, ze vyuziva klamstva, lzi a polopravdy. Tieto siri napriklad aj policia, co je naozaj smutne, ale zdokumentovane. A este sa z toho smeju, blbci. Samzorejme, ze im potom nikto neveri a sami su na smiech. Zial mladost je pochabost a preto maju mladi mnoho problemov uplne zbytocne, napr. aj zavislost na cigaretach. Ak by Vas to zaujimalo, Mullerov problem sa vola(l) pervitin, co je navykova latka a skor stimulant, podobne ako napr. ***ain. A este ma chalan depresie (ci bipolarne stavy), alkohol a lieky tiez nepridaju na pohode... Ako celkovo soubiznis. Vybrat nejaky tragicky priklad odveci je najlahsie. Su vsak aj opacne priklady, take empatika napr. pomahaju ludom dat sa dokopy, preto sa budu hadam zase pouzivat v terapii. Ak teda zvitazi zdravy rozum. Mimochodom, v "beznom" stave naozaj nesluzi najlepsie ako vie.

magdala | 03.11.2016 12:25 0

Ako zistim pred zacatim uzivania psychedelik, ze mam nabeh na bipolarnu poruchu, pripade inu psychicku chorobu, ktorej spustacom by psychedelikum mohlo byt?

viktor-memfer | 02.11.2016 16:00 0

A este jedna vec, je rozdiel mat nazor na zaklade teorie (co navyse zavisi aj od zdrojov) a na zaklade praxe. Poctiva veda zahrna experiment. Opakovatelny.

viktor-memfer | 02.11.2016 15:39 0

Ano a ujkovia detto. Klopat sa da aj v tej prirode, na "klobuky" :) Aj priroda ma svoje knihy.

viktor-memfer | 02.11.2016 15:32 0

K tej bezpecnosti, v Colorade sa po dekriminalicii marihuany ubudlo dopravnych nehod, aj ked sa obavali opaku. Taky clovek jazdi v principe pomalsie a opatrnejsie. O mnohych liekoch to neplati a nemali by sa pri soferovani pouzivat, ale mozu sa. Podobne ten nezmysel o s***u z okna pod vplyvom LSD rozsirila pred rokmi CIA, neviem ci to vobec niekto spravil (ked moze "lietat", nemusi predsa skakat, ak vobec vladze vstat). A dalej bezpecnost zvysuje prave politika redukcie skod. K tomu patri aj to, ze ak su tie veci regulovane statom, nemali by tam byt svinstva navyse, alebo namiesto konkretnej latky. Aj ked dnes staty su daleko od idealu.. Ale pokial viem, zacali ste "utocit" pred casom prva Vy, porovnanim mna a Smatanika a divnym komentarom o nasom zmyslani. Tak si uvedomte ze ma poznate asi tolko ako ja Vas. Ale nemusime sa tu natahovat.

magdala | 03.11.2016 10:44 0

Poctiva veda casto pripusta nazor na zaklade teorie (vid. matematicka rigoroznost), zacalo to Einsteinom, Feynmanom a hadam aj skor. Kopec veci bolo prijatych bez experimentalneho dokazu, postupne sa dokazuju napr. v Cerne. Ale nebudem nosit drevo do lesa, ste fyzik, v tomto vam po clenky nesiaham. V otazke drog sa nezhodneme, to je fakt. Sucasny stav je nelichotivy, ale Vas model ma tiez nepresvedcil. Zostava dufat, ze si ludia uvedomia, ze zit sa da len bez drog (Dave Gahan, Robert Downey Jr., ujovia :) The Rolling Stones...) a ze s drogami sa zit neda (Hendrix, Cobain, Amy Winehouse...). Utopia? Presne ako vsetko dosial v tomto smere vymyslene. A ano, vobec Vas nepoznam. Viem len tolko, ze mate kratku zapalnu snuru, potom nasleduje slovna insultacia, nadavky, urazanie, castokrat len pre iny nazor a castokrat uplne zbytocne (experimentalne dokazane:)) - preto prirovnanie k Smatanikovi - rovnaka osobnostna crta. Mne to ale vlastne vobec neprekaza, tetusky sa uz neurazaju, po rokoch sa uz neberu vazne. Len si myslim, ze do projektu ZEM A VEK takyto sposob komunikacie nezapada, aspon podla toho, ako ZEM A VEK prezentuje vlastnu podstatu. Je to len moj nazor, bez utocenia, sorry.

Pre pridávanie komentárov a reagovanie na ne sa prihláste alebo zaregistrujte.