Barentsovo more môže ukrývať miliardy barelov neobjavenej ropy

Add Comment

Podľa expertov na energetiku ukrýva Barentsovo more vrátane oblastí, ktoré ležia v blízkosti rusko-nórskej pobrežnej hranice, pravdepodobne obrovské zásoby ropy.„Ak sa všetky predpoklady ukážu ako správne a všetky pochybnosti dopadnú pozitívne, budeme môcť hovoriť o miliardách barelov,“ povedal šéf Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company Kristian Krakenes pre The Local.

Nákres podľa neho vypracovali vďaka novej technológii používanej pri seizmických prieskumoch. „Predtým sme väčšinou mali k dispozícii len dvojrozmerný obraz, vytvorený križovaním línií. Teraz však máme 3D dáta, ktoré nám dokážu poskytnúť oveľa presnejší obraz,“ povedal Krakenes.

„Existuje niekoľko primerane plytkých oblastí, ktoré sú veľké a môžu sa tam nachádzať zásoby. Patrí tam aj oblasť v blízkosti nórsko-ruskej hranice v juhovýchodnej časti Barentsovho mora,“ dodal.

Najväčšia nórska ropná spoločnosť Statoil sa vyjadrila, že potenciálny objav bude pre krajinu veľmi dôležitý. „Barentsovo more je však ešte dôležitejšie pre Nórsko ako národ, pretože je miestom, kde sa nachádza najväčší potenciál pre budúce objavy veľkého rozsahu,“ povedal Jez Avert, manažér pre prieskum spoločnosti Statoil.

Rusko a Nórsko podpísali v roku 2010 zmluvu o vymedzení pobrežných hraníc a o spolupráci v Barentsovom mori a Severnom ľadovom oceáne, čím ukončili hraničný spor, trvajúci od roku 1970.

Zdroj: https://www.rt.com/business/362501-barents-sea-oil-reserves/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis