Bilderberg 2015, zmes zločincov a ministrov

Add Comment

Zážitok reportéra britského The Guardian Charlieho Skeltona z tohtoročného Bilderbergu:

Minulú noc som mal v hotelovej izbe troch rakúskych policajtov. Ponuré tváre, fluorescenčné vesty, baterky a ručné zbrane. Ako najhorší maškarný ples. Ponúkol som ich pivom. Odmietli. Boli príliš zamestnaní kontrolou môjho občianskeho preukazu, ktorý bol pred 10 minútami prezretý predošlou policajnou kontrolou. A pred 2 minútami ďalšou.

Tretia kontrola trvala tak dlho, že som stratil trpezlivosť a nakoniec som si vzal košeľu, nohavice a s vetou „Idem si dať sprchu,“ som odkráčal do kúpeľne. Keď som skončil, prišiel som v uteráku s domnienkou, že by mohli byť preč. Neboli. „Oblečte sa a poďte k vášmu autu.“ Táto párty nemohla byť lepšia.

Unavený z celej „parády“ som dorazil k autu, otvoril ho a povedal: „Nech sa páči“. Rozhodne nestrácali čas. Kým jeden z policajtov prehľadával auto s baterkou, druhý okolo mňa krúžil a pýtal sa otázky: „Kde žijete? Čo tu robíte?“ Som novinár a žijem v policajnom štáte. A čo vy?

Vo vrecku od nohavíc som našiel „Medienhandbuch“ zo summitu G7, ktorú som dostal s darčekovou taškou po akreditácii. Vo svetle baterky policajta, ktorý bol na mňa pripravený ako na unikajúceho väzňa, som z dlhej chvíle čítal pasáže svojim ochrancom: „Skúsení zamestnanci federálnej vlády Vám radi pomôžu s vašou prácou…“ Prerušil ma dôstojník: „Vaša adresa prosím.“ Bola na vodičskom preukaze, čo mal v rukách. Začalo to strácať zmysel.

O niečo neskôr, trochu znudený a uzimený, som sa rozhodol upozorniť policajtov, že zatiaľ čo zaobchádzajú s novinárom ako so zločincom, do hotela majú čoskoro prísť zločinci ozajstní. Usvedčení zločinci. Ako napríklad bývalý šéf CIA, David Petraeus, ktorý dostal pokutu 100 tisíc dolárov a dvojročnú podmienku za únik tajných informácií.

Petraeus dnes pracuje pre jastrabiu súkromnú firmu KKR, vedenú Henrym Kravisom, ktorý podáva na stretnutiach Bilderbergu lepšie výkony ako Gordon Gekko z filmu Wall Street.

„Čo je Gekko?“ spýtal sa ma jeden z mojich únoscov. „Poviem vám čo to je, keď mi poviete, kde je akreditačné centrum. Čo? Tam žiadne nie je? To je škoda, pretože by bolo naozaj užitočné. Tak by ste ma nemuseli obťažovať uprostred noci ako je táto. Môžem vám ukázať novinársky preukaz.“ Policajt čosi začal písať. „Výborne, zapisujete si to?“ Nie. Písal si číslo môjho vodičského preukazu. Opäť.

„Už môžem ísť?“ Ďalšie nie. A tak som pokračoval v mojom zozname zločincov. Presťahoval som sa bližšie domov: René Benko, rakúsky realitný barón, ktorý bol odsúdený za úplatkárstvo – nedávne rozhodnutie podporené Najvyšším súdom. To ho samozrejme nevyradilo z listiny pozvaných na tohtoročnú konferenciu. „Viete kto je Benko?“ Policajt prikývol. Nebolo vidno vo svetle baterky, ale vyzeral trochu zahanbene.

Uistil som ho, že Benkove zločiny sú v tých najlepších tradíciach Bilderbergu. Nezabudnite, prvý predseda skupiny, holandský princ Bernhard bol zločinec, ktorý prijal úplatky od spoločností Lockheed a Northrop za zbrojné kontrakty v 70. rokoch. Bol to taký škandál, že pre rok 1976 musel Bilderberg kvôli hanbe vynechať pravidelnú schôdzku.

Možno by ju mali zrušiť aj tento rok. Neprekážalo by mi to. Nie je tu sranda. „Nemôžete zhasnúť to svetlo? Nebudem utekať, sľubujem.“ Policajt prísne pokrútil hlavou. Dbal na to, aby jeho kolegovia stáli okolo mňa zo všetkých strán.

Ich ostražitosť som sa rozhodol odmeniť rozprávaním o HSBC. Predseda utrápeného bankového giganta, Douglas Flint, je pravidelným návštevníkom Bilderbergu a mieri sem aj tento rok, spolu s členkou vyššieho predstavenstva banky, Ronou Fairhead. Flint našiel priestor vo svojom „meďáku“ aj pre najviac vyťažovaného zamestnanca banky: jeho hlavného právneho zástupcu, Stuarta Levey.

Editoriál denníka Guardian minulý týždeň označil HSBC za „banku bez hanby po tom, čo oznámila plány na zrušenie 8000 pracovných miest vo Veľkej Británii, zatiaľ čo v rovnakej dobe hrozí presun sídla do Hong Kongu. Takisto má zaplatiť 28 miliónov eur za pokuty pre švajčiarskych regulátorov. Veľkou otázkou samozrejme je, ako zareaguje na to všetko George Osborne. Jednoducho – potichu „zalezie“ spoločne s troma „papalášmi“ z HSBC do luxusného rakúskeho hotela. Na tri dni.

Na tohtoročnom programe konferencie sú „aktuálne ekonomické otázky“ a bez pochýb, jednou z najväčších ekonomických otázok pre Osborna bude budúcnosť a financie najväčšej európskej banky. Našťastie, kancelár bude na Bilderbergu mať dostatok času na rozhovory s Flintom, Leveym a Fairheadovou. A so švajčiarskym úradníkom pre finančné záležitosti, Pierrom Maudetom, členom štátnej rady v Ženeve z oddelenia bezpečnosti a ekonomiky. Všetko tak neuveriteľne pohodlné.

Zrejme nebude ľahké zhodnúť sa so zámerom Osbornea, ktorý pred 5 rokmi, po nástupe do úradu „vytruboval“ o „realizácii najradikálnejšieho programu transparentnosti, aký kedy krajina videla.“ Čo robí tento týždeň v Bavorsku je asi tak transparentné ako Alpy.

Dostal som sa práve k znižovaniu o 8000 pracovných miest, keď som bol konečne prepustený. Absolútne absurdná 35-minútová kontrola preukazu. Rozzúril by som sa viac, dostával som sa do varu postupne s prednáškou. Reflektory zhasli a zamávali. „Ale počkajte, ešte som sa nedostal k Henrymu Kissingerovi, ktorý bol vypočúvaný kvôli vojnovým zločinom…“

„Dobrú noc, pane.“

Preložené z The Guardian.com

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

  & Časopis