Boj s napchávaním sa: Americké potravinárske korporácie podporujú epidémiu obezity návykovými zložkami

Do roku 2030 bude možno viac než polovica Američanov  obéznych, čo si vyberie svoju daň na zdraví národa a spôsobí zníženie produktivity krajiny o 500 miliárd dolárov. Avšak potravinársky priemysel robí všetko preto, aby verejnosť držal v pasci – bez ohľadu na to, za akú cenu.

USA sú „najtučnejšou“ krajinou v rozvinutom svete. Jeden z troch dospelých je klinicky obézny a 40 percent detí má oficiálne diagnostikovanú nadváhu. S narastajúcou krízou verejného zdravia bude v priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí  rýchlo stúpať výskyt chorôb ako napríklad cukrovka, ochorenia srdca, mŕtvice a rakovina, pričom systém zdravotnej starostlivosti, už teraz napätý na prasknutie, sa ocitne na pokraji zrútenia.

Pre výrobcov potravín, ktorí majú záujem o udržanie lojality zákazníkov  a zároveň o maximalizáciu svojich ziskov, sa  však  záujmy zdravia verejnosti budú pravdepodobne pohybovať na spodných priečkach.

“Čo títo potravinárski vedci urobili je, že išli  do laboratória a vytvorili tieto chemické odvary, ktoré sú veľmi sladké, veľmi mastné a veľmi slané. A nazývajú to bodom slasti.  Čo znamená, že sme vytvorili návykové potraviny, ktoré budú držať spotrebiteľov v pasci a títo sa budú chcieť vrátiť pre ďalšie a ďalšie potraviny”  povedala pre RT Elizabeth Kucinich z Výboru lekárov pre zodpovednú medicínu.

A zatiaľ čo kritici by mohli tiež poukazovať na problém sebaovládania, potraviny, ktoré sú najmenej zdravé sú aj najlacnejšie. Aj keď táto realita je viac dôsledkom zlyhania vládnej politiky ako  nevyhnutnosti.

V roku 1980 ešte nikto  nepočul o kukuričnom sirupe s vysokým obsahom fruktózy. Dotácie do poľnohospodárstva však veľmi skreslili trhové ceny, čím spôsobili vzostup použitia lacnej kukurice, ktorá je hlavnou plodinou vysoko spracovaných potravín, ako sú nealkoholické nápoje a množstva ďalších z tých, čo sa nájdu na regáloch supermarketov.

V rokoch 1985 až 2010 cena nápojov sladených kukuričným sirupom s vysokým obsahom fruktózy klesla v reálnych hodnotách o 24 percent. Americké deti skonzumujú z nealkoholických nápojov  navyše  priemerne  130 kalórií denne.

A ako by  toho nebolo dosť, štúdia Princetonskej univerzity zistila, že potkany, ktoré mali prístup ku kukuričnému sirupu s vysokým obsahom fruktózy,  pribrali podstatne viac, než tie s prístupom k stolovému cukru, aj keď ich celkový kalorický príjem bol rovnaký.

Avšak, plán starostu New York City Michaela Bloomberga na  obmedzenie veľkosti pohárov nealkoholických nápojov na 16 uncí (1 unca = cca 28 gramov) sa stretol s výsmechom, hoci boli zrejmé zdravotné prínosy takéhoto zákazu  pre verejnosť.

A nie je to len kukurica. Kazeín, mliečny proteín bežne používaný v spracovaných potravinách,  má  takisto návykové vlastnosti, ktoré vedú k prejedaniu.

“Mliečny proteín… kazeín, sa po rozložení v našom tráviacom systéme zmení na kazomorfín, ktorý  je  príbuzným morfínu – droge” povedal pre RT Kenneth Kendrick, špecialista na bezpečnosť potravín. “Dáva trochu stimulácie nášmu mozgu a trochu potešenia”

Kendrik dodal, že dôvod, prečo je jedlo v USA  také návykové a naložené v tuku, cukre a soli je jednoduchý.

“Povedal by som to jedným slovom,  chamtivosť.  Peniaze jasne kladieme nad verejné zdravie” uviedol. “Rovnako ako v prípade cigariet, chceme, aby boli  ľudia závislí. Porovnávam to  s tým, čo urobil cigaretový  priemysel. Zámerne chcel dať do predaja veci, ktoré sú návykové, pretože to ťahá predaj a bude naďalej podporovať budúce predaje”.

Tak ako pútavé a ničím neobmedzené marketingové kampane umožňujú podnikom plnú kontrolu nad tým, aké výrobky uvádzajú na trh  pre americkú verejnosť, neúspech kalifornského návrhu č. 37, ktorý by v prípade jeho zavedenia  vyžadoval označovanie všetkých potravín obsahujúcich geneticky modifikované organizmy dokazuje, že chcú plnú kontrolu nad informovaním o tom, čo americkí spotrebitelia dostávajú do svojich tiel.

“Zatiaľ čo európske krajiny vyžadujú, aby geneticky modifikované potraviny boli označené, v USA biotechnologický priemysel a podniky, ako sú Pepsi Cola a Coca Cola  minuli vlani milióny, aby Kalifornskú iniciatívu pre označovanie Geneticky modifikovaných organizmov porazili” uviedla Kucinich.

Je to prepracovaný systém kontroly nad označovaním návykových potravinárskych prídavných látok a neuveriteľne efektívny marketing, ktorý vedie Ameriku cestou k epidémii obrovských rozmerov.

Preklad z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply