Boom zahraničných zákaziek na ruské jadrové elektrárne

Add Comment

Rosatom – ruská štátna korporácia pre atómovú energiu – očakáva v priebehu najbližších piatich rokov zvýšenie hodnoty zahraničných zákaziek až na 190 miliárd dolárov. Pre indické noviny Financial Express to povedal jej regionálny riaditeľ pre južnú Áziu Jevgenij Griva, ktorý má na starosti novú regionálnu kanceláriu v indickom Mumbai.

Ako dodal, Rosatom teraz aktívne rozširuje svoju globálnu sieť a otvára regionálne kancelárie. Stratégia zvyšovania zahraničných zákaziek je podľa neho „ambicióznym, ale dosiahnuteľným cieľom“.

Rosatom v súčasnosti stavia v Indii jadrovú elektráreň Kudankulam (IPA) so 6 reaktormi. Podľa Grivu sú už dokončené práce na prvej a druhej jednotke. Rusko a India sa dohodli na jej vybudovaní už v novembri 1988. Je to jediná jadrová elektráreň, ktorá spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky platné „po Fukušime“. Moskva zároveň uzavrela dohodu s Novým Dillí o výstavbe ďalších 12 jadrových elektrární v krajine.

V roku 2015 mal Rosatom zahraničné zákazky v hodnote 110 miliárd dolárov. V auguste podpísal s vietnamskou štátnou agentúrou Vietnam electricity (VPN) rámcovú dohodu o výstavbe prvej jadrovej elektrárne v krajine. Minulý mesiac začal výstavbu jadrovej elektrárne v severnom Fínsku.

Očakáva sa tiež, že ruská štátna korporácia pre atómovú energiu začne pracovať na výstavbe prvej egyptskej jadrovej elektrárne. Na túto stavbu poskytne Moskva Káhire úver v hodnote až 25 miliárd dolárov.

Zdroj: https://www.rt.com/business/331829-rosatom-portfolio-orders-growth/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis