Bratislavou pochodovali nacionalisti aj ich odporcovia

Nacionalistov prišlo túto sobotu do Bratislavy podstatne menej ako minulý rok. Podpísal sa na to aj bojkot kotlebovcov. Počet ich odporcov, naopak, prekvapil. Podľa odhadov sa ich na Námestí SNP zhromaždilo približne 1500.

Krátko pred pol treťou je bratislavská hlavná stanica obkľúčená policajtmi – stoja v širokom polkruhu pred vchodom do stanice, ďalšie posily sú nastúpené na najbližšej zastávke MHD a vo vestibule hliadkujú desiatky príslušníkov v uniforme aj v civile. Rodinu s mužom čiernej pleti eskortuje z vestibulu k taxíku päť policajtov. Pre istotu.

 

Bojkot kotlebovcov

Pred stanicou však stoja len desiatky nacionalistov. Prišli aj posily zo Srbska, Česka a Nemecka. Tento obraz napovedá, že tisíce ľudí, ktorí minulý rok pochodovali ulicami Bratislavy teraz zostali doma.

Identifikovateľní sú len členovia Slovenského hnutia obrody, Slovenskej pospolitosti či Slovenskej ľudovej strany. V dave sa mihne aj niekoľko aktivistov ĽSNS, vedenie strany však tohtoročný protest odignorovalo. Menší rozruch vyvolá len príchod Fedora Gála na miesto, kde sa zhromažďujú nacionalisti. Podľa jeho slov sem prišiel vyjadriť nesúhlas s fašistami, no pokojne, mierumilovne a bez nenávisti. Po chvíľke sa bývalý disident dostáva do polemiky s niekoľkými ľuďmi.

„Neštvite, nerozoštvávajte Slovákov! Nehanbíte sa? Celý život ste to robili,“ hovorí na adresu Gála jeden z nich. „Holokaust postihol aj moju rodinu, nielen Vašu, tak si ho neprivlastňujte. Holokaust postihol aj Slovákov, nielen Židov,“ oponuje muž Gálovi ďalej, na čo bývalý disident odpovedá: „Veď aj ja som Slovák, preboha!“

Po pätnástej hodine sa dav približne tisícky nacionalistov vydal od hlavnej stanice na Námestie slobody na pochod proti islamizácii. Zhromaždenie vedú Marián Magát, Lukáš Kopáč a Róbert Švec. Dav cestou skanduje heslá ako „Verní sebe, svorne napred!“, „Slovensko Slovákom“ či nacionalistickú pieseň „Rež a rúbaj!“.

 

 

Ľudový súd s politikmi

Počas jeden a pol hodiny sa za mikrofónom vystriedalo viacero rečníkov – Marián Magát, Lukáš Kopáč, Róbert Švec či predseda českej strany Národní demokracie Adam Bartoš. Väčšina z vystupujúcich pozitívne prijala výsledky britského referenda a tvrdo kritizovala proimigrantskú politiku Bruselu.

„Dnes sme sa zišli v Bratislave, aby sme do celej Európy vyslali jasný signál, že zo Slovenska neodíde ani jedno euro, ani za jedného ilegálneho imigranta, ktorého neprijmeme,“ vyhlásil vo svojom prejave Švec z SHO.

Na záver pripravili organizátori pre účastníkov „prekvapenie“ v podobe ľudového súdu, ktorý viedol Marián Magát v kostýme sudcu. Obžalovanými boli najmä slovenskí politici – Kaliňák, Fico, Kiska, Flašíková-Beňová, ale aj Angela Merkelová a George Soros. „Čo s nimi urobíme?“ pýtal sa Magát, na čo zhromaždenie odpovedalo: „Obesiť! Obesiť!“

Na záver „predstavenia“ hodil Magát do davu vlajku EÚ, ktorú sa demonštranti pokúsili najprv roztrhať, neskôr podpáliť. Neúspešne. Následne predviedla polícia na výsluch Magáta aj Jakuba Škrabáka zo Slovenskej pospolitosti a niekoľko ďalších demonštrantov.

 

 

Prevaha opačného tábora

Medzitým sa na Námestí SNP zhromaždilo približne 1500 odporcov pochodu proti islamizácii. Svoje podujatie nazvali Antifašistická mobilizácia. „Prajeme vám krásny farebný deň,“ privítal zhromaždenie jeden z jeho organizátorov Róbert Mihály a na úvod prečítal list Pavla Traubnera o hrozbe návratu fašizmu. Po ňom sa prítomným prihovorili aj bratislavský primátor Ivo Nesrovnal, ombudsmanka Jana Dubovcová či sýrsky utečenec Muhamad.

Približne o trištvrte na štyri sa odporcovia nacionalistov vydávajú na vlastný pochod od Námestia SNP, cez Špitálsku, Mariánsku, Kollárovo a Hodžovo námestie späť na Námestie SNP. Na čele pochodu kráčajú Iveta Radičová, Michal Havran či Ľuboš Blaha. V dave vidno aj Eduarda Chmelára, Borisa Zalu či Milana Ftáčnika.

Najrizikovejšia časť pochodu je na konci Kollárovho námestia – práve tu sa dostali odporcovia nacionalistov k ich zhromaždeniu najbližšie. Doprava je v celom okolí odklonená, priestor medzi Kollárovým námestím a Námestím Slobody strážia desiatky ťažkoodencov, pripravené sú aj dve vodné delá. Antifašisti však prechádzajú po plánovanej trase a na Námestí SNP ich čaká koncert skupiny Dáša fon fľaša.

 

Vytunelovaný antifašizmus

Ak by ste čakali, že na Antifašistickej mobilizácii sa k zhromaždeniu prihovorí napríklad zástupca Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov alebo nebodaj nejaký ešte žijúci partizán, nedočkali by ste sa. Naopak, prítomnosť mnohých známych osôb skôr vzbudzuje nepríjemný pocit, že antifašizmus sa skôr stáva vecou pózy ako odvahy a principiálnosti.

Organizátorom a väčšine účastníkov podujatia určite nemožno uprieť ich antifašistické presvedčenie, rovnako ako nemožno poprieť, že väčšinu účastníkov pochodu proti islamizácii tvorili prívrženci ľudáckeho režimu vojnového Slovenského štátu.

Na druhej strane však treba uviesť, kto všetko sa zúčastnil Antifašistickej mobilizácie – Ivo Nesrovnal, ktorý na výročie oslobodenia Bratislavy kritizoval Červenú armádu, za čo ho na mieste niekoľko, väčšinou starších ľudí, vypískalo. Spomeňme ďalej Ľuboša Lorenza – tragikomickú figúrku košickej aktivistickej scény, ktorý zničil pamätník bojovníkov proti banderovcom vo Veľkej Lodine, a ktorý spolu s Petrom Kalmusom pravidelne zneucťujú pamätníky ľavicových antifašistov a červenoarmejcov v Košiciach. V dave sa mihol aj bývalý primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský, ktorý v roku 2014 odmietol pustiť vojenského pridelenca ruskej ambasády na slávnosť oslobodenia mesta.

Určite prekvapila aj účasť či podpora ďalších známych osôb ako Peter Osuský, Ondrej Dostál, František Šebej či Štefan Hríb, ktorí dnes síce broja proti domácemu fašizmu, no nikdy nemali problém s fašizmom zahraničným – s americkými agresiami vo svete, režimom Augusta Pinocheta v Chile či zločinmi Izraelu v Palestíne, naopak, otvorene ich obhajovali. V neposlednom rade svoj odpor k totalite prišli vyjadriť aj tí, ktorí totalitné praktiky v podobe diskvalifikácie nepohodlných názorov v súčasnej spoločnosti presadzujú najvehementnejšie – Juraj Smatana, Michal Havran či Marián Jaslovský.

Ešte pred protestom to kritizoval aj vyššie spomínaný Eduard Chmelár. „Mám problém stáť spoločne s takýmito ľuďmi v jednom šíku „spoločne proti fašizmu“. Mám problém byť v jednej skupine s tými istými ľuďmi, ktorí dnes vyzývajú štát na pomoc utečencom, no ešte pred pár rokmi hlásali, že chudobní ľudia si majú pomôcť sami. Mám problém sa tváriť, že ľudia, ktorí klamali a zavádzali verejnosť nepravdivými tvrdeniami o amerických vojnách a doteraz sa za to neospravedlnili, ktorí obhajovali šialené neoliberálne reformy tragikomickými výmyslami, že bohatstvo oligarchov presiakne medzi chudobných, ktorí nehanebne tvrdili, že upálení ľudia v Odese sú výmyslom ruskej propagandy, ktorí vyháňajú zo Slovenska ľudí, ktorí odmietajú byť nepriateľmi s kýmkoľvek, teda aj s Rusmi – že toto sú slušní ľudia. Lebo je to všetko strašne pokrytecké,“ napísal Chmelár na Facebooku.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply