Brazílska prezidentka odložila svoju návštevu Washingtonu kvôli škandálu so špehovaním

Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová odložila oficiálnu návštevu Washingtonu v súvislosti so špehovaním jej komunikácie s vysokými predstaviteľmi, ktoré má na svedomí americká NSA. Rousseffová požaduje od prezidenta Obamu verejné ospravedlnenie.

Barack Obama hovoril s Rousseffovou v pondelok, ako uviedla prezidentkina kancelária. Obama sa ju snažil presvedčiť, aby nemenila svoj pôvodný program.

Brazílska televízia Globo informovala, že telefonát medzi dvoma hlavami štátu trval asi 20 minút. Zhovárali sa o odhaleniach, podľa ktorých americká Národná bezpečnostná agentúra, NSA, zaznamenávala telefonáty a e-maily brazílskej prezidentky. Obaja činitelia  sa neskôr vzájomne dohodli na tom, že stretnutie sa zruší.

Brazílska vláda vo svojom stanovisku uviedla, že momentálne nie sú vhodné podmienky na to, aby sa návšteva uskutočnila. Vyjadrila ale nádej, že konflikt sa vyrieši prijateľnou cestou a návšteva sa uskutoční v čo najkratšom čase. Pôvodný dátum návštevy bol naplánovaný na 23.októbra. Obamova kancelária už potvrdila, že tento dátum je zrušený.

Hovorca Bieleho Domu Jay Carney uviedol, že prezidentovi je ľúto znepokojenia, ktoré údajné špionážne aktivity NSA vyvolali  v Brazílii a jasne dal najavo, že je pripravený diplomatickou cestou spolupracovať s Dilmou Rousseffouvou a jej vládou, aby odstránili tento zdroj napätia v bilaterálnych vzťahoch.

Začiatkom tohto mesiaca televízia Globo zverejnila správu, podľa ktorej NSA monitorovala obsah telefonátov, e-mailov a SMS správ prezidentky Rousseffovej a nešpecifikovaných „kľúčových poradcov“ brazílskej vlády. NSA taktiež špehovala mexického prezidenta Enriqueho Pena Nietu a deväť členov jeho kancelárie.

Odhalenia boli postavené na dôkazoch, ktoré poskytol bývalý zamestnanec CIA a programátor Edward Snowden a ktoré zverejnil britský novinár Glenn Greenwald.

Dokumenty z júna 2012 ukázali, že e-mailová komunikácia mexického prezidenta bola kontrolovaná mesiac predtým, než ho zvolili. Vo svojich správach vtedy ešte len prezidentský kandidát hovoril o tom, koho by nominoval na dôležité vládne posty.

Brazílska vláda odsúdila monitorovanie NSA ako neakceptovateľné a neprípustné a označila ho za narušenie brazílskej suverenity.

Preklad z RT Foto: Chip Somodevilla/Getty Images

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply