Brazílski archeológovia sa pripojili k boju za ochranu starobylých území

Add Comment

Brazílski archeológovia sa spojili s konzervacionistami a zástupcami pôvodných obyvateľov, aby protestovali proti vládnym návrhom, ktoré vidia ako hrozbu pre predkoloniálne kultúrne dedičstvo ako aj pre prales, prírodné komunity a biodiverzitu.

Vládny plán bol prediskutovaný v Kongrese a môže odstrániť licenčné podmienky pre infraštruktúrne projekty, uľahčí stavebným firmám upravovať buldozérom miesta starých amazonských civilizácii ešte predtým ako boli preskúmané.

Kritici argumentujú, že toto je nový front v boji o identitu krajiny, pretože to doslova pochová nenahraditeľné artefakty pôvodných civilizácií a posilní široko rozšírený, ale nesprávny pohľad, že brazílska história začala s príchodom Európanov.

„Vytiahnime našu minulosť, aby sme si vytvorili identitu ako pluralitný národ. Táto identita je dnes ohrozená, a nahradená imidžom bielej a rasistickej krajiny,“ napísali v liste kongresmanom archeológovia z Federálnej univerzity v Západnom Pará.

Historici si myslia, že viac než šesť miliónov ľudí žilo v Amazonskom pralese pred príchodom predovšetkým portugalských a španielskych dobyvateľov, zlatokopov a otrokárov, ktorých zbrane a vírusy vymazali veľkú väčšinu pôvodnej populácie počas nasledujúcich storočí.

Výskum fragmentov keramiky, čiernej zeme a obrysov priekop a múrov ukazuje, že niektoré z týchto komunít boli oveľa rozvinutejšie ako im pripisoval neskoro viktoriánsky stereotyp o „divochoch z džungle“.

Súčasný zákon prikazuje projektovým konzorciám, aby uskutočnili prieskum nových území historického záujmu, ale toto bude teraz zrušené – spolu s environmentálnou ochranou a uznaním pôvodných práv – v rámci vládou predloženej reformy. Miesto toho štáty a niekedy dokonca firmy budú môcť vytvoriť vlastné procedúry na licencovanie veľkých projektov.

Ponúknutá zmena – uvedená spolu s pokusom zmäkčiť ohraničenie národných parkov, pôvodných teritórií a ekologicky chránených území – ukazuje obrovský vplyv bancada ruralista (agrárno-obchodná loby) v Kongrese a v kabinete prezidenta. Je ním Michel Temer, ktorý prevzal moc minulý rok za pomoci „impeachmentu“ (obžalovania prezidenta) svojej predchodkyne Dilmy Rousseffovej.

Vláda hovorí, že opatrenia – o niektorých sa diskutuje už 10 rokov – sú potrebné na zníženie byrokracie, zrýchlenie schvaľovania projektov, pomoci obchodu a posilneniu ekonomiky.

Lenže 63 občianskych organizácií sa takisto spojilo proti vlne úsilia otvoriť viac než milión hektárov pre developerov.

Brent Millikan z nevládnej organizácie Medzinárodné rieky povedal, že tieto ťahy vážne poškodia brazílsku legislatívu týkajúcu sa ľudských práv, environmentálnej ochrany a ochrany dedičstva. „Konečný výsledok takýchto útokov, ktorých sme svedkami, zahŕňa eskalovanie násilia, deštrukcie pralesa a riek a marginalizáciu pôvodných obyvateľov a ostatných miestnych komunít,“ povedal.

Socio-enviromentálny inštitút, brazílska nevládna organizácia, povedal, že vládne plány reprezentujú najväčší krok späť v nedávnej histórii a upozorňuje, že ich dopad na odlesňovanie ohrozí brazílsky záväzok podľa Parížskeho dohovoru o klíme. Odlesňovanie sa zrýchlilo o 29% minulý rok.

Minister životného prostredia Jose Sarney Filho tiež vyjadril nesúhlas s návrhom, ktorý opísal ako veľký krok späť.

Zdroj: https://www.theguardian.com/world/2017/may/10/brazil-archaeologists-ancient-lands-indigenous

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Martin Urminský
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis