BRICS dostane v MMF väčšie slovo

Add Comment

Štyri rozvíjajúce sa trhové ekonomiky Brazílie, Ruska, Indie a Číny sa prvýkrát dostali medzi top 10 najväčších členov Medzinárodného menového fondu. Reformy kvót a správy MMF z roku 2010 sa konečne stali platnými. Čína bude mať tretí najväčší počet hlasov v MMF po Spojených štátoch so 16,74 percentami a Japonsku so 6,23 percentami.

„Nadobudnutie platnosti týchto reforiem posilní dôveryhodnosť, efektívnosť a legitimitu MMF. Reformy predstavujú významný krok smerom k väčšej reflexii rastúcej úlohy dynamicky sa rozvíjajúcich trhov a rozvojových krajín v štruktúre riadenia inštitúcie,“ uvádza sa vo vyhlásení MMF.

Šéfka MMF Christine Lagardeová ocenila minulý týždeň jeho členov za ratifikáciu týchto „skutočne historických reforiem“, ktoré podľa nej zabezpečia, že fond bude schopný lepšie reprezentovať a napĺňať potreby svojich členov v rýchlo sa meniacom globálnom prostredí. „Dnešok je významným krokom vpred, zmeny sa ním však nekončia, keďže naše snahy o posilnenie správy MMF budú pokračovať,“ povedala.

Reformy MMF prijaté v roku 2010 si vyžiadali nárast podielu Číny na celkovom počte hlasov z 3,8 percenta na 6 percent, zatiaľ čo podiel USA na počte hlasov sa znížil z doterajších 16,7 percenta na 16,5 percenta, pričom USA si naďalej zachovali právo veta. Boli iniciatívou prezidenta Obamu, Kongres ich však pozastavil kvôli obavám republikánov.

USA sú najväčším členom MMF, pričom sú stále jediným členom s právom veta, pretože požadovanou minimálnou hranicou potrebnou na získanie práva veta je 15 percent. Napriek vyššiemu počtu hlasov však krajinám BRICS stále patrí len 14,7 percenta hlasov, čo na právo veta zatiaľ nestačí. Podľa ruského námestníka ministra financií a riaditeľa ruskej BRICS banky, Sergeja Storčaka, sa bude Moskva snažiť získať právo veta pre päť hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík.

Zdroj: https://www.rt.com/business/330438-imf-quota-brics-russia-china/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis