BRICS má v úmysle vybudovať novú internetovú sieť, ktorá sa vyhne špehovaniu americkej NSA

Spoločenstvo krajín BRICS, do ktorého patrí Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika, je veľmi blízko k vybudovaniu internetovej siete, ktorá by úplne obišla Spojené štáty a tak by ochránila vlády týchto krajín, aj ich občanov, pred monitorovaním americkej NSA.

V súvislosti s odhalením, že NSA odpočúvala telefón nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a informáciou, že za 30 dní NSA zaznamená 124 miliárd hovorov, prichádza krok piatich krajín, ktoré sa chcú vyhnúť monitorovaniu. Brazília má za úlohu dokončiť 34000 kilometrov dlhé podmorské vedenie z optických vlákien do roka 2015, pričom toto spojenie pôjde z ruského Vladivostoku do brazílskej Fortalezy, cez čínsky Shantou, indické Chennai a juhoafrické Kapské Mesto.

Podľa webu thehindu.com tak vznikne sieť oslobodená od amerického monitorovania, ktorá pomocou legislatívy prinúti firmy ako Google, Facebook či Yahoo, aby všetky svoje dáta generované krajinami BRICS ukladali na miesta vzniku a zabránili tak špehovaniu zo strany NSA.

Web Washington’s Blog poznamenáva, že krajiny z tohto spolku majú dostatok sily na to, aby projekt dotiahli do konca. Každá z týchto krajín patrí medzi 25 najväčších ekonomík na svete. Čína je na druhom mieste, India na treťom, Rusko na šiestom, Brazília na siedmom a Juhoafrická republika na 25-tom mieste.

Napriek tomu sa ale niektorí experti na súkromie obávajú, že tento krok NSA nezastaví, keďže agentúra sa napájala na podmorské káble od čias Studenej vojny.

Iní, naopak, hovoria, že akákoľvek alternatíva k súčasnému stavu bude prínosom, no zatiaľ nikto nevie povedať,  či bude tento nový Internet bezpečnejší, ako ten americký a či bude schopný ochrániť práva jeho používateľov, vrátane ich súkromných údajov a slobodného prístupu k zdrojom,  efektívnejšie.

Podmorské vedenie krajín BRICS bolo v štádiu vývoja niekoľko mesiacov predtým, než americký programátor Edward Snowden zverejnil citlivé informácie o americkej NSA.

V septembri vyšlo najavo, že NSA špehovala komunikáciu brazílskej vlády, ako aj brazílskej ropnej spoločnosti Petrobras, aby si mohla urobiť obraz o rozhovoroch top manažérov spoločnosti.

Súčasnému usporiadaniu Internetu dominuje organizácia ICANN, ktorá má na starosti prideľovanie a správu doménových mien a IP adries a je z väčšej časti kontrolovaná Spojenými štátmi.

Krajiny BRICS ale nie sú jediné, kto sa búri proti praktikám NSA. Programátor a autor bezpečnostného softvéru, John McAfee, nedávno oznámil, že bude financovať vývoj 100-dolárového zariadenia s názvom Decentral, ktoré sa zosynchronizuje s modemom a odvráti monitorovanie NSA a zaručí úplnú anonymitu.

Pri otázke, čo bude robiť, ak americká vláda zakáže jeho produkt, odvetil, že ho bude predávať v Anglicku, Japonsku a v krajinách Tretieho sveta. Podľa neho tento vývoj udalostí nemožno zastaviť.

Preklad z infowars Foto: bricscable.com

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply