Bulharské ovečky ostanú krotké a v únijnom košiari

Add Comment

Hoci sa nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Bulharsku dostávali len okrajovo do pozornosti médií hlavného prúdu, úplne ignorované byť nemohli. Sedemmiliónové Bulharsko síce ostalo cez víkend v západnej a strednej Európe mimo záujmu bežných ľudí, no nie bruselskej eurokracie. Tú desí predstava nielen priameho úbytku ďalších (po Británii) ovečiek zo svojho košiara, ale aj oslabovania poslušnosti stáda v ňom.

Bojko v službách Bruselu

Volebné predpovede signalizovali vyrovnané súperenie dvoch hlavných protivníkov, ktorých rozdeľuje vzťah k obom hlavným hýbateľom verejnej mienky na Starom svetadiele: k migračnej invázii a k obnovovaniu studenej vojny. Bulharská socialistická strana (BSP), ktorá získala po októbrových voľbách 2014 v 240-člennom Národnom zhromaždení iba 38 kresiel, si vlani natoľko polepšila, že jej nominant vyhral novembrové prezidentské voľby. Kandidátka socialistov Kornelija Ninovová šla do nedeľňajších parlamentných volieb ako vyrovnaná súperka expremiéra Bojka Borisova. Za týmto mohutným mužom, ktorý výzorom pripomína slovenského herca Andyho Hryca, stála donedávna najsilnejšia politická strana, nad ktorou drží ochranné krídla Európska únia. Neprekvapuje, že nesie názov zodpovedajúci svojmu poslaniu: Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB).

Írečitý Borisov nikdy príliš nevoňal euroúnijnej aristokracii, ale získal si jej rešpekt za spôsob, akým doma priťahoval masy. Vyrástol na dedine, hovoril rečou ľudu, pracoval v bezpečnostných zložkách štátu a vyhlásil vojnu mafiánskym štruktúram. Jeho prejavy sa hemžili výrokmi o potrebe upevňovať ochranu národa, avšak nikdy nie pred mašinériou rodiaceho sa európskeho superštátu. Viedol nekonečný verbálny boj s mafiokraciou, nie eurokraciou. Nevzpieral sa ani salámovej metóde ukrajovania demokratických práv a slobôd občanov v EÚ, pretože Bulharsko ju nikdy v minulosti ani riadne nepoznalo. Dvakrát viedol bulharskú vládu a plne podriadil hospodársky rozvoj svojej krajiny koristníckym požiadavkám nadnárodného kapitálu. Do kroniky národa sa zapísal ako dohliadač nad zavŕšením pripútania balkánskeho Bulharska k transatlantickému Západu. Napriek tomu že Anglosasi a Nemci sa neprestávajú dívať na Bulharov zhora. Najchudobnejší členský štát EÚ stále oficiálne leží mimo Schengenského priestoru. Brusel to podmieňuje okrem iného zabezpečením bulharsko-tureckej hranice. Keď ju Borisov nechal predvlani oplotiť na ochranu pred masovou migračnou inváziou, začali ho „slniečkárske“ kruhy v Bruseli haniť ako odsúdeniahodného nacionalistu, populistu a xenofóba. Sociálnych inžinierov v Bruseli dráždil aj tým, že odmietal účasť na ich programe demografického prekreslenia Európy.

I Bulhari sa prebúdzajú

Šéfka socialistov Kornelija Ninovová bola v týchto otázkach menej ustráchaná ako Borisov a mohla byť pre úniu prijateľnejšou ako on, keby sa zaviazala nasadiť tvrdý protiruský kurz. Musela by sa tak odcudziť voličskej základni, ktorá začala byť alergická na eurocentrickú protiruskú propagandu valiacu sa z centrál NATO a EÚ. Odmietla to. Neobrátila kabát a zaviazala sa v prípade víťazstva socialistov a zostavenia novej vlády „prísť s iniciatívou na prijatie konkrétnych krokov k odstráneniu protiruských sankcií EÚ““ Jej odhodlanie otepľovať ako prípadná premiérka zvrchovaného štátu vzťahy s Ruskom, zaktivizovalo proti socialistom bulharské a  zahraničné média hlavého prúdu. Ich ofenzíva rozbila nádeje socialistov, že vyjdú z hlasovania ako najsilnejšia strana a získajú právo pokúsiť sa ako prví o zostavenie koaličnej vlády.

Bez podpory masovokomunikačných prostriedkov sa najsilnejšou stranou napokon nestali. Získali slušných 27,2% odovzdaných hlasov a budú mať v novom parlamente 80 poslancov. Vyše dvojnásobne viac ako v októbrových voľbách 2014. Takýto prudký vzostup odzrkadľuje celoeurópsky trend prebúdzania sa občanov z otupenosti, letargie a zavádzania. Na zmenu statusu quo to však v Bulharsku nepostačilo. Štedro sponzorovaná Borisovova strana (GERB) vyzbierala 32,65% hlasov a bude mať v polarizovanom parlamente  95 poslancov, o 11 viac ako dosiaľ. Vládu začne zostavovať ten, kto ostáva verný protiruskej línii EÚ a NATO. Bojazlivý Bojko Borisov.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis