Chorobná koncentrácia bohatstva: Existujú už bilionári?

Add Comment

Organizácia Oxfam International, venujúca sa problematike narastajúcej majetkovej nerovnosti medzi superbohatými elitami a zvyškom sveta, zverejnila v januári správu, podľa ktorej 8 najbohatších mužov vlastní dokopy toľko ako 3,6 miliardy ľudí, tvoriacich tú chudobnejšiu polovicu celosvetovej populácie. Podľa výkonnej riaditeľky Oxfamu Winnie Byanyima je takáto koncentrácia bohatstva obscénna v situácii, keď desatina ľudstva žije z menej ako dvoch dolárov na deň.

Sedem z desiatich ľudí žije v krajine, ktorá počas posledných 30 rokov zažila nárast príjmovej nerovnosti. Medzi rokmi 1988 a 2011 ročné príjmy najchudobnejších 10 percent stúpli len o 65 dolárov na osobu, kým príjmy najbohatšieho jedného percenta narástli v tom istom čase o 11 800 dolárov na osobu.

Analýza Oxfamu tiež vyvracia oficiálnymi médiami živenú predstavu, že väčšina miliardárov prišla k svojmu bohatstvu tvrdou prácou. Viac ako polovica svetových miliardárov svoje bohatstvo buď zdedila alebo nahromadila cez aktivity, spojené s klientelizmom a korupciou.

Najbohatší tohto sveta akumulujú bohatstvo tak závratným tempom, že Oxfam očakáva objavenie sa prvého bilionára v priebehu najbližších 25 rokov. A pridáva príklad na ilustráciu: Na to, aby ste minuli bilión dolárov, museli by ste minúť milión dolárov každý deň počas 2738 rokov.

Na čo týmto jedincom slúži taká koncentrácia bohatstva, ktoré nielenže prekračuje rámec akejkoľvek, aj tej najluxusnejšej spotreby ale aj rámec zabezpečenia vlastných potomkov do budúcnosti? Logické odpovede sú len dve: buď môže ísť o hromadenie peňazí pre peniaze (z čistej posadnutosti) alebo o kupovanie si vplyvu a moci. Podľa analýzy Inštitútu pre politické štúdie (IPS) vlastní 10 najbohatších miliardárov dokopy 505 miliárd dolárov, čo je viac ako celoročné HDP väčšiny krajín. Napríklad HDP Belgicka je 473,5 miliardy, HDP Nórska 394,8 miliardy alebo HDP Spojených arabských emirátov 356,2 miliardy.

Oxfam i IPS pritom pri určovaní, kto sú najbohatší ľudia planéty, vychádzajú z rebríčkov magazínu Forbes, ktorý ako najväčšieho boháča uvádza zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa s majetkom v čistej hodnote 75 miliárd. Medzi ôsmich najbohatších sa zaraďujú aj finančný magnát Warren Buffett so 60,8 miliardami alebo spoluzakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg so 44,6 miliardami.

Otázka však znie, či ide skutočne o tých najbohatších. S hodnotou majetku sa dá manipulovať optimalizáciami účtovníctva, podnikaním cez tretie osoby alebo investovaním do šedých zón ekonomiky. Je pozoruhodné, že v rebríčkoch Forbesu sa málokedy objavujú osoby z rodiny Rothschildovcov, a ak občas áno, tak len v druhej polovici zoznamu miliardárov, ktorých je dnes oficiálne 1810.

Investigatívny publicista Dean Henderson sledovaním vlastníckych prepojení prišiel k záveru, že väčšina akcií americkej centrálnej banky FED (ktorá je oficiálne súkromnou spoločnosťou) sa na konci pavučiny zbieha v rukách niekoľkých rodín, vrátane Rothschildovcov a Rockefellerovcov. To znamená, že tieto elity majú v rukách tvorbu amerických dolárov, doslova stroj na peniaze. Bývalý dôstojník tajnej služby americkej armády ASA, ktorá je súčasťou štruktúry NSA, odhadol celkový majetok rodiny Rothshildovcov na neuveriteľných 100 biliónov dolárov. Ešte väčším tajomstvom sú zahalené výšky majetkov diktátorov alebo členov kráľovských rodín. Anglická kráľovná, ako uviedol britský The Guardian, nemusí vôbec vykazovať svoje zisky.

Je teda dosť možné, že bilionári už existujú a majetková nerovnosť medzi úzkou elitou a zvyškom sveta je ešte priepastnejšia, ako sa oficiálne priznáva.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.

Pridaj komentár

& Časopis