Čína je napriek globálnej neistote ohľadom BRICS optimistická

Add Comment

Čínsky prezident Xi Jinping zostáva optimistický, čo sa týka dlhodobých vyhliadok pre krajiny BRICS – Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Juhoafrickú republiku. A to aj napriek neistej situácii v globálnej ekonomike. Vo svojom prejave na samite združenia v Indii poukázal na spomalenie hospodárskeho rastu tvrdiac, že jeho potenciál a sila ostávajú „bez zmeny“ kvôli problémom týkajúcim sa zdrojov a pracovnej sily.

Všetkých päť hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík predstavuje dokopy asi polovicu svetovej populácie a 30 % svetovej ekonomickej produkcie. Ich podiel na celosvetovom obchode sa pohybuje okolo 17 percent.

Britský ekonóm Jim O’Neill, ktorý skupinu BRICS vytvoril, povedal pre BBC, že je naďalej presvedčený o šanci na jej úspech. „Dnes je dokonca ešte väčšia, než som predpokladal vo svojom najoptimistickejšom scenári pred 15 rokmi, a to predovšetkým vďaka Číne,“ dodal.

Cez víkend sa v indickom štáte Goa konal 8. výročný samit BRICS, na ktorom sa vedúci predstavitelia piatich krajín dohodli na posilnení spolupráce a rozšírení zvýšení významu rozvíjajúcich sa ekonomík. Zároveň rozhodli o urýchlení vzniku ratingovej agentúry BRICS.

„New Development Bank (NDB) krajín BRICS poskytne v roku 2017 pôžičky v celkovej výške 2,5 miliardy dolárov,“ povedal prezident banky Kundapur Kamath. Začiatkom tohto roka schválila NDB pôžičky v celkovom objeme 900 miliónov dolárov na zelené projekty v každom členskom štáte.

„Sme si vedomí pozitívneho vplyvu BRICS na celkový rast globálnej ekonomiky po finančnej kríze v roku 2008. Krajiny BRICS sú pripravené podporovať makroekonomický rast a zvýšiť objem svetového obchodu,“ povedal indický premiér Narendra Modi.

Rusko a India podpísali v rámci samitu sériu multimiliardových dohôd v oblasti vojenskej a hospodárskej spolupráce a oficiálne spustili druhú fázu výstavby jadrovej elektrárne Kudankulam. Súčasne sa dohodli na vytvorení investičného fondu s rozpočtom predstavujúcim jednu miliardu dolárov na podporu 20 vybraných ruských a indických projektov v oblasti infraštruktúry, výstavby a inovácií.

Zdroj: https://www.rt.com/business/363008-brics-nations-prospects-economy/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis