Čínsky zahraničný obchod čelí dlhodobému tlaku

Add Comment

Napriek augustovému zlepšeniu čelí v súčasnosti Čína tlaku výrazne klesajúceho obchodu; uvádza tlačová agentúra Xinhua s odvolaním sa na ministerstvo obchodu.

„Ťažkosti v čínskom zahraničnom obchode nie sú krátkodobé, tlak znižujúceho sa objemu zahraničného obchodu je naďalej veľký, pričom faktory neistoty a nestability sú na vzostupe,“ povedal Shen Danyang, hovorca ministerstva.

Dodal, že napriek zlepšujúcemu sa trendu čínskeho dovozu a vývozu by sme nemali byť slepo optimistickými, keďže „situácia je stále zložitá a ponurá.“

Čínsky zahraničný obchod sa stabilizuje, mali by sa prijať ďalšie opatrenia s cieľom znížiť náklady vývozcov a dovozcov, dodal Shen.

Oficiálne údaje ukázali, že v auguste sa obchod výrazne zlepšil vďaka vyššiemu domácemu i zahraničnému dopytu. Objem vývozu vyjadrený v jüanoch sa medziročne zvýšil o 5,9 percenta, zatiaľ čo dovoz vzrástol o 10,8 percenta.

Podľa Shena, krajina v tomto roku zažíva väčšie konflikty s obchodnými partnermi.

Čínu kritizovali za nedostatočné úsilie v riešení nadprodukcie. Európa a Spojené štáty obviňujú Čínu z nadmerného exportu prebytočné hliníka a ocele, poškodzovania globálneho priemyslu a tlaku na svetové ceny. Čínske firmy zároveň obvinili z nekalých obchodných praktík na zámorských trhoch, napríklad z dumpingového predaja.

„Ani sústavné utiekanie sa k nápravným opatreniam v oblasti obchodu nepomôže hospodárskemu oživeniu,“ povedal Shen, dodajúc: „Čína je ochotná riešiť spory prostredníctvom dialógu a spolupráce, s cieľom vytvoriť lepšie prostredie pre rast.“

Podľa vyjadrenia úradov začalo tento rok 20 krajín a 85 regiónov prešetrovať čínsky export v celkovej hodnote 10,3 miliardy dolárov, ktorý vykázal oproti predchádzajúcemu roku skok až o 94 percent.

Spojené štáty začali 15 vyšetrovaní čínskych výrobkov podľa § 337 amerického tarifného práva zaoberajúceho sa nekalým praktikám v dovoznom obchode, dodal Shen.

Preložené z: https://www.rt.com/business/361546-china-foreign-trade-pressure/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis