Deň nezávislosti: Spojené kráľovstvo odchádza z Európskej únie!

Add Comment

Až do neskorého večera mohli vo štvrtok 23. júna Briti vyjadriť v referende svoj postoj k otázke zotrvania alebo vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Pyšný Albión do nej vstúpil pred 43 rokmi, keď ešte bola Európskym hospodárskym spoločenstvom (EHS). Poddaní Jej Veličenstva o ňom hovorili ako o Spoločnom trhu (Common Market). Plný členský prístup na taký trh si odhlasovali v júnovom referende 1975 vyše 67-percentnou väčšinou.

Vox populi – hlas ľudu

Zhubný rast Spoločného trhu do podoby ozrutného politicko-byrokratického nádoru deprimoval všetkých, s výnimkou pomerne úzkej vrstvy eurobruselskej byrokracie. Briti – a nielen oni – s hrôzou sledovali, ako sa toto zoskupenie systematicky menilo na žalár národov, z ktorého nebolo úniku. Nemal na to ani právne mechanizmy. Až Lisabonská zmluva, ktorá vstúpila do platnosti 1. decembra 2007 a celkovo zošnurovala členov EÚ do politického celku, poskytla členským štátom právnu cestu na vystúpenie zo zväzku. Mal to byť ventil, len teoretická možnosť, ktorú by komisári v Bruseli držali pod kontrolou.

Briti túto príležitosť využili v júnovom plebiscite. Navzdory domácemu mediálnemu masírovaniu a nezakrývanému strašeniu zo zahraničia. Dupli si nohou a výsledok obletel svet. Číselné vyjadrenie, zverejnené britskou volebnou komisiou, je jednoznačné. Percentuálnym pomerom 51,9 ku 48,1 zvíťazili stúpenci odchodu, tzv. brexitu (odchodu Británie z EÚ). K volebným urnám sa dostavilo 72,2 % oprávnených voličov, ktorých bolo celkove 46 a pol milióna. Voľby prebiehali na britských ostrovoch a na Gibraltáre, zámorskom území ležiacom na južnom špici Pyrenejského polostrova.

Británia začína písať novú kapitolu

Odvaha Britov povedať Nie! bruselskému molochovi priniesla hlboké zadosťučinenie Nigelovi Farageovi, jednému z pôvodných strojcov „úteku z európskej väznice“. 52-ročný predseda Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva, ktorú Briti nazývajú „Júkip“ podľa jej skratky UKIP, sa vyše dvoch desaťročí usiluje o vymanenie svojej krajiny zo zovretia únie. Z toho 17 rokov na pôde Európskeho parlamentu. „Tento deň vojde do dejín ako Deň nezávislosti,“ citovali ho dnes britské spravodajské servery. Jeho rozžiarená tvár sa v týchto hodinách usmieva z desiatok titulných novinových strán po celej planéte.

Aj rozšírený britský denník Daily Mail (na snímke) ozdobil 24. ráno svoju titulnú stranu záberom pod dvojslovným zvolaním „Independence Day“ (Deň nezávislosti). Po niekoľkých hodinách si vývoj udalostí vyžiadal, aby spravodajský portál DailyMail.co.uk publikoval inú titulnú fotografiu s výrečným titulkom: „Cameron Quits“ (Cameron odchádza). Britský ministerský predseda to oznámil novinárom spoza improvizovaného pódia pred vchodom do sídla úradu britských premiérov na londýnskej 10 Downing Street. Predtým o tom informoval kráľovnú v očakávaní, že zotrvá na čele vlády do výročného zjazdu Konzervatívnej strany, z ktorého by mal vzísť nový predseda partaje a šéf britskej vlády.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis