Domček z kariet sa zrúti, varuje architekt európskej menovej únie

Add Comment

„Eurozóna je ako časovaná bomba, ktorá skôr alebo neskôr vybuchne,“ uviedol jeden zo zakladateľov jednotnej meny a prvý hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Otmar Issing. „Jedného dňa sa však domček z kariet zrúti,“ povedal Issing v rozhovore pre časopis Central Banking. „Realisticky sa budeme potácať a prebíjať od jednej krízy k nasledujúcej. Je ťažké predpovedať, ako dlho to vydrží, nemôže to však ísť takto donekonečna,“ dodal ekonóm.

Podľa Issinga je ECB  na „šikmej ploche“, keď ničí systém zachraňovaním krachujúcich štátov. „Pakt stability a rastu viac či menej zlyhal. Intervencie ECB likvidujú trhovú disciplínu. Takže neexistuje fiškálny kontrolný mechanizmus prostredníctvom trhov či politiky. Menová únia tak vykazuje všetky črty blížiacej sa pohromy,“ povedal. Bývalý hlavný ekonóm ECB kritizoval eurozónu aj za politiku kvantitatívneho uvoľňovania a nákup dlhopisov s „umelo nízkymi“ alebo zápornými výnosmi v hodnote viac ako bilión eur.

„Opustenie politiky kvantitatívneho uvoľňovania je čoraz ťažšie, pretože dôsledky by mohli byť katastrofálne,“ povedal Issing. „Závažným problémom je pokles v kvalite vhodného kolaterálu. ECB teraz nakupuje podradné podnikové dlhopisy a haircuty (rozdiely medzi trhovou hodnotou aktív akceptovateľných ako kolaterál a veľkosťou úveru) sa ledva dokážu vyrovnať s jednostupňovým poklesom kreditu. Riziko ohrozenia reputácie takýchto opatrení centrálnej banky by bolo v minulosti nemysliteľné,“ dodal.

Issing je známy svojou kritikou záchranného plánu pre Grécko v roku 2010. Tvrdil, že tento bol skôr  záchranou nemeckých a francúzskych bánk, financujúcich Atény. Povedal, že Grécko by mali z eurozóny vylúčiť, aby sa ostatní členovia z jeho prípadu poučili. Podľa ekonóma sa Aténam mala poskytnúť pomoc len v prípade, že by sa vrátili k drachme.

Zdroj: https://www.rt.com/business/363038-euro-house-of-cards-collapse/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis