Donald Trump označil nesprávneho nepriateľa

Add Comment

Bol to surrealistický obraz. Americký prezident Donald Trump stál v slávnostnej sále v Rijáde pred zástupcami viac ako päťdesiatich moslimských štátov a vyzýval k izolácii krajiny, ktorá rozširuje teror vo svete. Nemyslel tým Saudskú Arábiu, Líbyu, Alžír alebo Pakistan, krajiny, ku ktorým majú spojenie atentátnici z New Yorku, Londýna, Paríža či Manchesteru alebo v ktorých sa radikalizovali. Myslel na Irán, krajinu, ktorej občania dva dni predtým zvolili umierneného prezidenta. Trumpovo brojenie proti Iránu a držanie strany Saudskej Arábii hodnotí ako chybné nemecký printový týždenník Der Spiegel.

Veľké svetové zlo, tak to vidí Donald Trump, je Irán. Krajina, ktorá bezpochyby podporuje katastrofu v Libanone,  Jemene a predovšetkým v Sýrii. Tam je iránske zasahovanie obzvlášť fatálne a spoluzodpovedné za to, že sa režim prezidenta Asáda drží pri moci. Avšak USA a Irán, a to celú vec silne komplikuje, bojujú v Iraku proti tzv. Islamskému štátu (IŠ). Pravdou tiež je, že islamistický teror vznikol v prvom rade v tých štátoch, ktorých zástupcovia v Rijáde tak zdvorilo tlieskali Trumpovmu prejavu.

Fundamentalistický islam, o ktorom sa v „nádhernom kráľovstve Saudskej Arábie” (podľa Trumpa) veľa hovorí, je živnou pôdou pre extrémizmus na celom svete. Terajší šéf al-Kaidy sa radikalizoval v odpore proti vojenskému režimu v Egypte, ktorý na čele s „fantastickým chlapíkom” Abdelom Sisím dnes opäť dosahuje vrchol represií. Al-Kaide blízka Líbyjská islamská bojová skupina vznikla v boji proti Muammarovi Kaddáfimu.

Základ islamského extrémizmu leží v autokratických štátoch Blízkeho východu, v chudobe, utláčaní, strate perspektívy. Odtiaľ sa šíri do Európy a infiltruje mladých Britov, Francúzov a Nemcov, často s pozadím migrácie a pocitom diskriminácie a náboženskej misie. Kedysi to bola al-Kaida, dnes je to IŠ a možno čoskoro ďalšia organizácia. Na boj s nimi je potrebná nielen antiteroristická koalícia, ale aj boj proti pomerom v tých arabských štátoch, ktoré Trump označuje ako „skvelí priatelia a spojenci”. To však nie je jeho cieľ, práve naopak. Prezident si výborne rozumie s despotmi. Teší sa, že vytvára vďaka ich nákupov zbraní pracovné miesta v Amerike. Cíti sa dobre v ich zlatých palácoch, ktoré sú zariadené podobne ako jeho Trump Tower v New Yorku.

Keď Trump nazýva práve Irán úhlavným nepriateľom, tešia sa sunnitské štáty, predovšetkým Saudská Arábia. Kráľovstvo spája dlhodobá rivalita s Teheránom v zápase o nadvládu v regióne. Vládcovia v Rijáde nič nenávidia viac ako nukleárnu dohodu, vyrokovanú za prezidenta Baracka Obamu. Keď sa teraz Trump jednoznačne stavia na stranu saudských Arabov je to nielen hlúpe, ale aj nebezpečné.

Keďže konflikt medzi šiítmi a sunnitmi je nový, veľký blízkovýchodný konflikt, mnohí hovoria o tridsaťročnej vojne našich čias. Má potenciál destabilizovať celý región. Už teraz sú vojna v Jemene a Sýrii v podstate aj zástupnými vojnami medzi sunnitmi a šiítmi. Irak sa s konečnou platnosťou rozpadne, keď sa vyostrí konflikt medzi Iránom a USA. A bol to presne ten chaos v Iraku, v ktorom sa zrodil IŠ.

Sunnitsko-šiítske nepriateľstvo má nebezpečnú dynamiku, do ktorej sa nemá dať Európa zatiahnuť. Otázka, kto je lepší partner – Irán alebo Saudská Arábia – sa nedá zodpovedať. Iránska spoločnosť je relatívne moderná, avšak režim príliš hlboko konzervatívny; vo vojenských otázkach majú slovo strážcovia revolúcie, nie umiernený prezident. Oproti tomu v Saudskej Arábii podporuje režim opatrnú modernizáciu, obavy však budí jeho náboženský aparát a tradicionalistickí občania.

S obidvomi štátmi sa musí hovoriť a podporovať obchodnú výmenu s nimi. Skutočnými partnermi však nemôžu byť. Pravda, v prvom rade by sa im nemali dodávať žiadne zbrane. Pretože cena za ne bude nakoniec oveľa vyššia ako miliardy, ktoré Trump v Rijáde získal pre americký zbrojný priemysel.

Zdroj: Der Spiegel č. 22 / 2017

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Ivan Lužák
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis