Donald Trump zavrhol Obamovu politiku výmeny nepohodlných režimov

Add Comment

Medzi predvolebné sľuby Donalda Trumpa v oblasti vzťahov USA s okolitým svetom patrilo aj jeho odhodlanie skoncovať s politikou výmeny nepohodlných vladárov. Tá zvyčajne prebiehala pod zámienkou nevyhnutnosti odstraňovania režimov, ktoré hrubo porušovali ľudské práva svojich občanov. Spojené štáty sa v tejto otázke odvolávali na záväzok, ktorý prijal Svetový samit v septembri 2005. Nadväzoval na tzv. Miléniový Samit OSN zo septembra 2000.

Valné zhromaždenie OSN prijalo vtedy v záujme zabránenia páchania genocídy, vojnových zločinov a etnických čistiek a zločinov proti ľudskosti záväzok, ktorý dostal pomenovanie „Responsibility to Protect“ („Zodpovednosť chrániť“). Bolo len otázkou času, kedy sa medzi členmi Bezpečnostnej rady OSN prejavia nepreklenuteľné rozpory pri interpretácii podmienok na podnikanie tzv. humanitárnych vojenských intervencií.

Prečo bol egyptský prezident tŕňom v oku

Spojenými štátmi dirigovaný Západ používal okrem toho už dávno predtým aj iné stratégie a taktiky na zvrhávanie vlád, ktoré mu stáli v ceste. Najčastejšie organizovaním farebných revolúcií. V živej pamäti ostáva séria prevratov v krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky v roku 2011. Dostala pomenovanie Arabská jar. Vyprovokovala spoločenské nepokoje a vyvolala občianske vojny.

V Bielom dome vtedy úradoval prezident Barack Obama (2009-2017), ktorý prispel vedome alebo nevedome k radikalizácii islamistov spočiatku v spomínanej oblasti a neskôr po celej Ázii a Afrike. V Egypte sa po zvrhnutí dlhoročného a v zásade proamerického režimu prezidenta Husního Mubaraka dostal po voľbách k moci islamista Muhammad Mursí, ktorý umožnil výrazné zvýšenie vplyvu hnutia Islamskí bratia a islamizáciu spoločenského života. Vyvolal tým mohutný odpor sekulárnych vrstiev Egypťanov a silových zložiek krajiny. V júli 2013 zasiahla armáda a zvrhla islamistickú vládu. Vrchný veliteľ ozbrojených síl Abd al-Fattáh as-Sísí vyhral o rok neskôr prezidentské voľby a začal podnikať opatrenia na zvrátenie šírenia radikálneho islamizmu na domácej pôde. Nemohol sa vyhnúť represívnym zákrokom, obzvlášť keď ozbrojení džihádisti rozvracali pomery na Sinajskom polostrove.

Barack Obama nikdy neodpustil as-Sísímu jeho odvahu rázne zatočiť s Moslimským bratstvom. Washington zmrazil poskytovanie finančnej a vojenskej pomoci Káhire s odôvodnením, že prezident as-Sísí zaviedol autoritársky systém vládnutia. Sám Obama a všetky západné krajiny pritom neúnavne okliešťovali demokraciu a ľudské práva vlastných občanov pod tou istou elastickou zámienkou, že si to vyžaduje vedenie vojny proti terorizmu a hrozbám extrémizmu.

Monštrum rozbehnuté v zlovestnom kurze

Donald Trump vyhral vlaňajšie americké prezidentské voľby aj vďaka predsavzatiu, že Spojené štáty prestanú s tzv. vývozom demokracie na hlavniach kanónov. Namiesto toho stanovil za prioritu zahraničnej politiky USA boj proti svetovému terorizmu. Na rozdiel od Obamovej administratívy povýšil tento cieľ nad všetky ostatné a podriadil mu aj vzťahy s takými dosiaľ démonizovanými krajinami ako Rusko a Sýria. Pozval do Washingtou ostrakizovaného egyptského prezidenta a zvítal sa s ním ako s priateľom a spojencom. Nešetril slovami uznania a pochválil ho za „fantastickú prácu, ktorú odviedol v ťažkých podmienkach“.

Mašinéria studenovojnových intríg proti Rusku a Číne, uskutočňovaných pavučinou najrôznejších skupín a organizácií v mnohých kútoch planéty, sa rozbehla pred vyše desiatimi rokmi. Má viac rovín s odlišnými časovými horizontmi. Islamistický terorizmus v nej plní niekoľko funkcií. V Európe i v USA patrí medzi ne vyvolávanie strachu, paniky a chaosu, aby sa verejnosť zmierila s pozvoľnou demontážou demokracie v záujme upevňovania bezpečnosti.

Ak sa mienkotvorné denníky ako Washington Post, Los Angeles Times a iné zúrivo zahryzli do Trumpa, že víta brutálneho diktátora a poskytuje mu vrelé prijatie v Bielom dome, znamená to, že hádže do súkolesia celého kolosu piesok a kamene. Je už rozbehnutý a bude sa ešte dlho šinúť silou zotrvačnosti v stanovenom zlovestnom kurze. Bez ohľadu na nové súradnice, ktoré sa mu pokúša vytýčiť narušiteľ systému Donald Trump.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis