Dozrel čas i dôvody na to, aby sme sa ozbrojili všetci?

Add Comment

S motívom kolapsu, ktorý sa v určitých variačných obmenách pravidelne vracia na program dňa, sa rodia aj rozličné rady či návody, ako sa naň adekvátne pripraviť. „Európa je na pokraji chaosu, kde bude vládnuť všeobecné násilie spôsobené ekonomickými a sociálnymi rozdielmi, imigračnou vlnou a terorizmom,“ usudzuje veliteľ ozbrojených síl Švajčiarskej konfederácie generál André Blattman, ktorý občanov svojej krajiny údajne zvoláva do zbrane.

Neutrálni Švajčiari si majú zaobstarať pušky

Ako konštatuje český spravodajský portál Expres.cz, Švajčiarsko je zrejme najozbrojenejšou európskou krajinou, kde je skoro pred každým domom protiletecký kryt a každý absolvent vojenskej služby má právo vlastniť útočnú zbraň. Tým, ktorí ju ešte doma nemajú, Battman odporúča čím skôr si ju zaobstarať, lebo „hrozba terorizmu rastie, na rôznych miestach sveta prebiehajú hybridné vojny, ekonomické vyhliadky sú pochmúrne a migračná vlna naberá netušené rozmery“.

Informačný zdroj vzápätí dáva uvedenú pripravenosť Švajčiarov na vojnu do protikladu s tradičnou švajčiarskou vojensko-politickou neutralitou, finančnou prosperitou a dlhoročnou históriou bez sociálnych nepokojov či účasti vo vojnách. Navyše migranti ani islamisti si tento malý vnútrozemský štát za svoj cieľ nevybrali. Teda aspoň zatiaľ. Tak prečo potom majú jej obyvatelia pod svojou posteľou držať pušku? Generál možno verí tomu, čo hovorí: zdanlivý pokoj sa môže kedykoľvek preklopiť do občianskej vojny.

Udalosť v Oregone vygenerovala precedens

Na jeden z konkrétnych dôsledkov absencie zákonnej regulácie držania strelných zbraní poukázal aj incident, ktorý sa odohral koncom minulého týždňa v meste Burns v štáte Oregon (USA). Skupina približne 150 ozbrojených občanov tam v sobotu obsadila federálnu vládnu budovu na protest proti neústavnému opatreniu americkej vlády a údajnej tyranii. Postavila sa tak na stranu farmárov Hammondovcov (otca a syna), ktorých v roku 2012 obvinili z podpaľačstva za to, že sa v rokoch 2001 a 2006 odhodlali vypáliť na federálnych pozemkoch invazívnu burinu, ktorú im vietor zanášal na ich pôdu.

Napriek tomu, že si obaja svoje prvé tresty odpykali, federálny sudca v Oregone na základe nového protiteroristického zákona, podľa ktorého si môže vinník odsedieť trest viackrát za sebou, nariadil, aby sa vrátili do väzenia na ďalšie štyri roky. „Budeme tu dovtedy, kým bude treba. Nemáme úmysel použiť silu proti nikomu, ale keď zakročí sila proti nám, budeme sa brániť. Nie sme teroristi. Sme len uvedomelí občania a uvedomujeme si, že keď chceme našim deťom vôbec niečo zanechať, musíme konať,“ zdôraznil pre CNN hovorca ozbrojenej skupiny Ammon Bundy. Na videu pridanom na sociálnu sieť vyzval ďalších občanov-patriotov zo Spojených štátov, aby sa k nim pridali.

Celý prípad tak vygeneroval precedens, ktorý nemá v najnovšej histórii USA obdoby. Krajina, kde napriek deklarovanej vyspelej demokracii vládne rigidný prokurátorský a justičný režim, odrazu nevie, ako s ním naložiť. Hoci sa v súvislosti s obsadením federálnej budovy hovorí o rebélii, strieľať do vlastných občanov, síce ozbrojených, no odhodlaných tvrdo sa brániť voči štátnej svojvôli, by bolo neadekvátne. Na druhej strane vláda bude musieť niečo podniknúť, aby si vynútila dodržiavanie zákona i vlastný rešpekt, čo však – na rozdiel od zneškodňovania strieľajúcich psychopatov – nebude vôbec jednoduché. Návrhy amerických elít na pritvrdenie podmienok získavania a držania zbraní hodnotia ich oponenti ako pokusy o odzbrojenie občanov pre prípad vypuknutia masových ľudových povstaní proti ozbrojenej moci štátu.

Rozpad Európy bez jediného výstrelu?

Myšlienka celoplošného práva na vlastnenie útočnej strelnej zbrane však môže priniesť aj nemilé prekvapenie, keď sa chaos pod kontrolou zvrhne na superchaos, ktorý už nebude možné ani len monitorovať, nieto riadiť. Generál Blattman akiste vie, že iba rozdať zbrane nepostačí a že ani overené tradície švajčiarskej domobrany samy osebe – bez moderného výcvikového programu – nezaručujú jej efektívnosť v konfrontácii s novými hrozbami. V podmienkach Európy by bolo vhodnejšie upriamiť pozornosť na identifikáciu a odstránenie zdrojov, ktoré ich (nezriedka cielene a úmyselne) generujú. A usvedčených pôvodcov na vysokých štátnych postoch brať nielen na politickú, ale najmä trestnoprávnu zodpovednosť.

Kolaps nakoniec nemusí mať bezpodmienečne externý pôvod či apokalyptický priebeh. The Washington Post najnovšie predpovedá prvú etapu rozpadu Európy, ktorú má naštartovať tohtoročné referendum o oddelení Veľkej Británie od EÚ. Európania by mohli byť konečne natoľko uvedomelí, aby celý tento regresívny proces zvládli úspešne a bez jediného výstrelu. Sú totiž situácie, keď v rozpade možno objaviť šancu. Na katarziu, transformáciu či prerod. Alebo dokonca na zrod niečoho úplne nového – perspektívnejšieho, lepšieho.

Zdroje: Expres.cz, HSP

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis