Drogový magnát Pablo Escobar spolupracoval s americkou CIA

Add Comment

Ďalší kúsok histórie, ktorý odhaľuje rozsiahlu spoluprácu oficiálne (a demokraticky) zvolenej vlády s organizovaným zločinom, je na svete. Nové informácie pochádzajú z knihy „Pablo Escobar In Fraganti“, ktorej autorom je jeho syn Juan Pablo Escobar Henao (predtým pod pseudonymom Marroquín Santos Juan Sebastia). Podľa všetkého mala tajná služba CIA pomáhať jeho otcovi dopravovať kokaín do USA, čím Spojené štáty financovali tzv. boj proti komunizmu v strednej Amerike. Juan vysvetľuje, ako ďaleko spolupráca Pabla Escobara a CIA zašla: „Otec predával pre CIA kokaín, a tá financovala boj proti komunizmu v strednej Amerike… Obchod s drogami je veľmi odlišný od našich predstáv… CIA kupovala drogy do svojej krajiny, a získala tak úžasný biznis.“

„Nezarábal peniaze sám,“ píše, „ale s americkými agentúrami, ktoré mu umožnili prístup k týmto peniazom. Mal priamy vzťah so CIA.“ Zároveň dodáva, že „osoba, ktorá predala americkej CIA najviac drog, bol Pablo Escobar“. Dielo so silnou výpovednou hodnotou je už druhým v poradí a kým prvá kniha sa zaoberala Escobarom ako otcom a človekom, druhá (vydaná v Argentíne) sa vnára do „medzinárodných väzieb korupcie, v ktorých mal Pablo Escobar aktívnu účasť s americkou tajnou službou“. Títo „kolegovia“ od americkej vládnej moci „boli prakticky jeho partnermi“, ktorí mu umožnili vzdorovať zákonu a poskytnúť moc porovnateľnú vláde. Ako obvykle, tieto informácie boli titulkami novín a médií v USA pohodlne vynechané.

Obchod CIA s drogami nasmerovanými do Spojených štátov nie je žiadnou novinkou. Známy a sfilmovaný je príbeh (Kill the Messenger 2014), ktorý bol postupne odhaľovaný investigatívnym novinárom Garym Webbom v sérii pre riadky San Jose Mercury News. Vyšetrovanie odokrylo väzby medzi CIA, nikaragujskými „Contras“ a pustošivým drogovým obchodom na amerických predmestiach, čo vyvolalo masívne protesty ľudu a kongresové vypočúvanie rovnako ako „imunitnú“ reakciu médií a mainstreamovú diskreditáciu Webbovej osoby. Až po jeho zničení o desaťročia neskôr bolo potvrdené, že mal pravdu, a vláda USA o obchodoch so zbraňami a drogami vedela a vedome ich presadzovala.

Escobar sa stal známy aj vďaka tomu, že zhromaždil viac bohatstva ako takmer akýkoľvek iný „magnát v tomto priemysle“ v histórii. Jeho najvyšším zárobkom (za týždeň!) malo byť 420 miliónov dolárov a dodávať mal údajne 80 % kokaínu vo svete. Sedem rokov po sebe sa dostal do Forbes zoznamu medzinárodných miliardárov, ktorých imanie ťažko dosiahnuť solídnou činnosťou.

Prepojenie medelínskeho kartelu s americkou južnou hranicou dokazuje tiež kniha „El Narco: Inside Mexico’s Criminal Insurgency”. Okrem skutočnosti, že medelínsky kartel zvykol prepašovať 15 ton kokaínu do USA denne, Ioan Grillo uvádza: „Bola to 900-míľová cesta od severného pobrežia Kolumbie a jednoducho bola dokorán. Kolumbijčania a ich americkí kolegovia mnoho z tovaru vyhodili do mora, odkiaľ ho nosili motorové člny na breh, alebo zhadzovali dokonca nad floridským vidiekom.“ Odhalenia tak znamenajú, že hoci americká vláda pokrytecky rozprávala o boji proti drogám, sama ich producentov prostredníctvom CIA podporovala (paralela s dnešným „bojom proti terorizmu“?).

Pablo Escobar ukončil svoj život v roku 1993 výstrelom zo zbrane. Či tak urobil sám po obkolesení domu, alebo ho zavraždili policajné sily, zostáva predmetom diskusie dodnes. Jeho syn tvrdí, že spáchal samovraždu skôr ako ho stihli zastreliť a na záver dodáva: „Môj otec bol kolieskom vo všeobecnom biznise s drogami a keď už neslúžil svojmu účelu pre tých, ktorí ho využívali, problém mali vyriešiť vyslaní vrahovia.“

Pramene:
[1] „Mi papá trabajaba para la CIA“, afirmó el hijo de Pablo Escobar en una entrevista; Noticias24 Caracás; 7.2.2017
[2] Juan Pablo Escobar: „Mi papá quiso secuestrar a Michael Jackson“; El Intransigente Buenos Aires; 16.2.2017
[3] Hijo de Pablo Escobar: „No tengo dudas de que mi padre se suicidó“; Diario Las Américas; 15.2.2017
[4] Drugs, Law Enforcement and Foreign Policy; Committee on Foreign Relations United States Senate; 12/1988 (PDF)
[5] El Narco: Inside Mexico’s Criminal Insurgency; autor: Ioan Grillo; Bloomsbury Press 13.11.2012
[6] Pablo Escobar In Fraganti; autor: Juan Pablo Escobar; Planeta Colombia 10.11.2016
[7] Gary Webb: The Sordid Contra-Cocaine Saga; autor: Robert Parry; Centre for Research on Globalization; 9.10.2014

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...

Pridaj komentár

& Časopis