Duchovné spájanie sa s prírodou

Add Comment

Hoci sme ako ľudské bytosti neprestali byť súčasťou prírody, uprostred technologickej civilizácie často trpíme na odlúčenosť od nej. Prejaviť sa to môže negatívne na našom fyzickom zdraví i psychike. Časté pobyty v prírode sú pochopiteľne na prospech veci. Dá sa však ísť aj o stupienok hlbšie a vnímať prírodu ako posvätný priestor (z prírodne duchovného pohľadu) alebo ako Božie stvorenie (z pohľadu kresťanského).

Osamelé kontemplovanie v lese pod stromom som mal možnosť zažiť aj na kresťanských akciách, nie nadarmo už v stredoveku mnísi či pustovníci vyhľadávali samotu v prírode. V indiánskej tradícii existuje tzv. hľadanie vízie. Príslušník kmeňa strávi sám na nejakom prírodnom mieste štyri dni, pričom sa z tohto miesta nesmie pohnúť, nesmie nič jesť, dokonca ani piť vodu. V prísnejších verziách dokonca nesmie ani spať. Kombinácia fyzickej deprivácie a energetického pôsobenia lesného prostredia spôsobí, že obvykle na štvrtý deň sa človeku ukáže výjav, ktorý mu napovie niečo o jeho životnom poslaní.

Aj keď si netrúfate na takéto „drastické procedúry“, akýkoľvek pobyt v prírode, spojený s duchovnou prácou, je vhodné absolvovať v tichu, buď osamote alebo v spoločnosti podobne naladených ľudí. V prírodných kultúrach ľudia vždy verili, že všetko čo nájdete v prírode, má svoju duchovnú bytosť, s ktorou sa dá spojiť. Či už ide o kameň, kvetinu, potok, horu alebo celé pohorie. Osobitnú kapitolu predstavujú stromy.

Strom je zakorenený hlboko v zemi, jeho koruna sa však dvíha vysoko k oblakom. Z duchovného hľadiska symbolizuje spojenie medzi Nebom a Zemou. Stromy majú blahodarný vplyv na ľudské zdravie. Okrem toho, že uvoľňujú do ovzdušia potrebný kyslík, môžu nám dodať čerstvú energiu a sňať z nás naše starosti a trápenia. Nie nadarmo sa naši predkovia chodievali vyžalovať bútľavej vŕbe či inému stromu. Viacerí ľudia spontánne prikladajú dlane na kôru stromu alebo ho objímajú, tvrdia, že „čerpajú energiu“. Po takejto procedúre sa cítia silnejší a duševne vyrovnanejší.

Ľudia a stromy sa vzájomne dopĺňajú: čo jedným škodí, druhým prospieva. Na fyzickej úrovni stromy vdychujú pre nás jedovatý oxid uhličitý a vydychujú pre nás potrebný kyslík. Náš telesný odpad je pre strom blahodarným hnojivom. Na energetickej úrovni je to podobne. Tie energie, ktoré nám škodia, stromu prospievajú a naopak. Ak teda odovzdáme stromu náš strach, našu slabosť či depresiu, strom ich zužitkuje. Na oplátku nám môže poskytnúť energie, ktoré pre nás znamenajú odvahu, silu či životnú radosť.

Ak vás oblasť duchovnej komunikácie so stromami zaujíma hlbšie, môžete mi napísať e-mail na marianbenka@gmail.com a ja vám vďačne zašlem moju bezplatnú elektronickú príručku cvičení pod názvom Posvätná Bytosť Strom.

Za základné stavebné prvky všetkého živého sa vo viacerých tradíciách (vrátane slovanskej) považujú štyri živly, ktoré sa zároveň vnímajú ako vedomé bytosti. Spájanie sa s nimi je možné v akomkoľvek, aj mestskom prostredí. Predpokladom pre to je uvedomovanie si kvalít, ktoré jednotlivé živly v sebe nesú. Potom môžu nastúpiť jednoduché, ale účinné techniky na prehĺbenie spojenia.

Voda je spojená s emóciami, pamäťou, liečením… Večne premenlivá, nevyspytateľná. V rámci cyklu ľudského života je spojená s detstvom, hravosťou a spontánnosťou. Vo vode plávame deväť mesiacov pred narodením. Naše telo sa skladá prevažne z vody.

Môžeme sa s ňou vedome spájať počas kúpania, pitia, močenia… Ráno keď vstaneme, môžeme nalačno pomalými dúškami vypiť pohár vody a pritom si vizualizovať, ako nás nabíja pozitívnou, liečivou energiou. Pri močení zase môžeme preciťovať vďačnosť, že z nás voda odnáša všetko nečisté. V prírode môžeme vyhľadať tečúcu vodu (potok alebo rieku), postaviť sa na jej breh alebo priamo vstúpiť do prúdu a vnútorne poprosiť vodu, aby v nás zmyla všetko nečisté a odniesla to preč.

Zem sa spája s hmotou, fyzickým telom, potravou, materstvom… Pevná, ukotvujúca, základ na ktorom stojíme, naša Matka, naša živiteľka. Spája sa s vnútorným prežívaním, vzťahmi s druhými ľuďmi.

So zemou sa môžeme vedome spájať počas jedenia. Chvíľku sa pred jedlom stíšime a poďakujem všetkým bytostiam, ktorých telá prispeli k nášmu obedu. Ozdravné je spanie na zemi pod stromom. Môžete tiež skúsiť schúliť sa v tráve niekde v lese či na stráni a pritom vnímať, že ležíte na tele veľkej mamy.

Vzduch sa spája s mysľou, mentálnou sférou, inšpiráciou, nebom… Spája sa s racionálnym myslením, prácou a poslaním, aktivitou a dosahovaním výsledkov vo vonkajšom svete.

Môžeme sa s ním spájať pomocou vedomého dýchania, dych spája s duchom, nie nadarmo mnohé duchovné tradície obsahujú dychové cvičenia. Dobrý kontakt s týmto elementom sa dá nadviazať vysoko v horách, ideálne na vrchole hory, keď je zem pod vami a vzduch (obloha) vás obklopuje zo všetkých strán.

Oheň je hádam najviac fascinujúcim živlom. Spája sa so životnou energiou, sexualitou, tvorivosťou i agresivitou, transformáciou a premenou. Slnko – večný oheň na oblohe, predstavovalo v prírodných kultúrach Boha. Zdroj tepla a svetla, ale aj ničiteľ, lákavý, životodarný, ale aj nebezpečný. Spája sa s dušou, osvietením, vnútorným plameňom.

Vedome sa s ním vieme spojiť pri horiacom ohni alebo pri pohľade na slnko. Ráno a večer môžeme pozdraviť vychádzajúce a zapadajúce slnko. Večer pri ohni sa môžu robiť jednoduché rituály, napr. keď ľudia sedia v kruhu a podávajú si vrecúško s bylinkami. Kto je na rade, vhodí do ohňa za hrsť byliniek a vysloví nejaké želanie alebo vyjadrí vďačnosť za niečo. Alebo je možné na kus papiera či iného materiálu nakresliť svoju obavu, strach či negatívnu vlastnosť. Potom ju rituálne vhodíte do ohňa s vyslovením želania, aby ju oheň spálil, očistil a premenil na niečo pozitívne.

Ak vás hlbšie zaujíma oblasť prírodného duchovna, či novodobého šamanizmu a radi by ste sa naučili duchovné techniky, pomocou ktorých by ste sa mohli touto oblasťou zaoberať, dávam vám do pozornosti môj kurz Základy šamanskej práce, ktorý sa uskutoční 31. 8. až 3. 9. 2017 v Orovnici pri Novej Bani. Bližšie informácie o ňom nájdete tu: http://marianbenka.webnode.sk/samansky-kurz/.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.

Pridaj komentár

  & Časopis