EEU a Izrael zrejme budúci rok podpíšu dohodu o voľnom obchode

Add Comment

Eurázijská ekonomická únia (EEU) čoskoro začne rokovať s Izraelom o vytvorení zóny voľného obchodu, uviedol ruský premiér Dmitrij Medvedev.

„Prvé kolo rozhovorov s Izraelom [o vytvorení zóny voľného obchodu] je naplánované na koniec roka. Rokovania sa majú začať aj so Srbskom a radom ďalších štátov,“ povedal Medvedev v priebehu zasadnutia Eurázijskej medzivládnej rady.

Podľa ministerky obchodu EEU Komisie Veroniky Nikišiny môže Izrael podpísať zmluvu v roku 2017. Izraelský minister Ze’ev Elkin vlani v decembri uviedol, že krajina chce, aby dohoda o voľnom obchode s euroázijskou hospodárskou úniou vznikla čo najskôr.

Ruský námestník ministra poľnohospodárstva Sergej Levin vo februári uviedol, že Moskva a Tel Aviv plánujú v blízkej budúcnosti uzavretie tejto dohody, pretože „usilujú o čo najširšiu spoluprácu v oblasti poľnohospodárstva a nových technológií a majú záujem o vytváranie spoločných podnikov“.

Rusko je tradičným dodávateľom obilia do Izraela, pričom podľa Levina plánuje sortiment vyvážaných poľnohospodárskych výrobkov rozšíriť. Dodal, že objem obchodu medzi Izraelom a EEU by sa mohol zvýšiť o šesť až osem percent, kým prínosom dohody pre Rusko bude nárast investícií a transferu technológií.

EEU je obchodný blok, ktorý vznikol v roku 2015 na základoch colnej únie Ruska, Kazachstanu a Bieloruska. Neskôr pristúpili aj  Arménsko a Kirgizsko.  Vietnam sa nedávno stal prvou krajinou, nachádzajúcou sa mimo regiónu, ktorá by mala do bloku vstúpiť s cieľom zabezpečiť voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a pracovných síl medzi členskými krajinami.

Záujem o dohodu o voľnom obchode s EEU prejavilo viac ako 40 krajín a medzinárodných organizácií, vrátane Číny, Indonézie a Iránu.Premiér Kazachstanu Bakytžan Sagintajev sa vyjadril, že tento týždeň už EEU rokovala s Južnou Kóreou, Egyptom, Iránom a Indiou. Dodal, že o spoluprácu prejavili záujem aj krajiny Južnej Ameriky.

Zdroj: https://www.rt.com/business/364530-eeu-israel-deal-talks/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis