Efektívna solidarita alebo hra so slovíčkami?

Add Comment

„Z pohľadu slovenského predsedníctva je dôležité, že sa v záveroch Európskej rady objavuje slovné spojenie efektívna solidarita. To potvrdzuje, že si všetci uvedomujeme, že musíme nájsť nejaké riešenie,“ uviedol premiér Robert Fico po skončení summitu EÚ v Bruseli (15. 12.). Ako dodal, nepredpokladá, že po uplynutí lehoty na prerozdelenie migrantov medzi členské krajiny EÚ (september 2017) príde niekto ďalší s rovnakým návrhom. Ak sa bude rozhodovať konsenzom všetkých, a nie kvalifikovanou väčšinou ako v roku 2015, návrh EK podľa neho nemá šancu prejsť, lebo nemá plnú podporu.

V tejto súvislosti Fico poznamenal, že Slovensku sa podarilo pre koncept efektívnej solidarity dosiahnuť širšiu zhodu. Malta, ktorá od januára 2017 preberá po nás polročné predsedníctvo EÚ, má podľa jej vicepremiéra Louisa Grecha na čo nadväzovať, vrátane efektívnej solidarity v migračnej agende. Proti sa vymedzujú najmä Taliansko a Grécko – náporu migrantov najviac vystavené krajiny. „Celkovo je atmosféra medzi členskými štátmi taká, že sa musíme o veci baviť aj nejako inak, nielen prijímaním migrantov. To sa nám podarilo dosiahnuť a ak Malta bude aktívne pokračovať, môžu sa veci dostať vpred. My sme urobil prvý kop do lopty a bol to tvrdý výkop,“ povedal slovenský premiér. Čo si ale pod pojmom „efektívna solidarita“ treba predstaviť, príliš nekonkretizoval.

Povinné kvóty versus efektívna solidarita. Nejde v skutočnosti iba o hru so slovíčkami? Aby sme zakryli, že v zásadných otázkach nemáme jasno, a pritom z európskeho predsedníctva vyšli očistení, solidárni, dobrí? Poďakovanie dvoch najvyšších lídrov EÚ – Donalda Tuska (ER) a Jeana-Clauda Junckera (EK) – za „úspešné predsedníctvo v Rade EÚ“ na spoločnej tlačovej konferencii by mohlo naznačovať, že sa nám to podarilo. No tlak na to, aby sa z prijímania migrantov stalo trvalé pravidlo, bude opäť narastať. Riziko, že „efektívna solidarita“ vystaví Vyšehradskú štvorku (V4) ďalšiemu testu súdržnosti, ktorý už tentoraz dopadne zle, netreba podceňovať. A presne o to bruselským, berlínskym a parížskym eurokratom ide. Vláda ako výkonný orgán zastupiteľskej demokracie sa však zodpovedá jedine občanom svojej krajiny, nie akémusi Junckerovi, Merkelovej ani Hollandovi. Maďari sa toho držia. A čo my?

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

& Časopis