Epidémia obezity: Správa OSN vyzýva k regulácii potravín a riešeniu globálneho problému

Štúdie vykonané zdravotníckymi orgánmi OSN zistili, že v dôsledku absencie regulácie trhu s potravinami viac ľudí konzumuje rýchle občerstvenie a narastá epidémia obezity. Prísnejšími kontrolami trhu rýchleho občerstvenia by vlády  mohli epidémiu spomaliť, či dokonca zvrátiť.

Podľa Reuters nová správa, zverejnená vo Vestníku Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), uvádza, že ak by vlády podnikli rozhodné kroky, mohli by zabrániť ľuďom, aby sa stali obéznymi a s tým spojeným dlhodobým zdravotným dôsledkom, medzi ktoré patrí diabetes, ochorenia srdca a rakovina.

„Ak vlády nepodniknú kroky smerom k regulácii svojich ekonomík, bude neviditeľná ruka trhu naďalej podporovať obezitu po celom svete s katastrofálnymi následkami pre budúce zdravie ľudí a ich ekonomickú výkonnosť, ” povedal Roberto De Vogl z kalifornskej univerzity,  ktorý  štúdiu viedol.

Výskum analyzoval vplyv deregulácie ekonomiky poľnohospodárskych a potravinárskych odvetví a jej dopad na rýchle občerstvenie.

Štúdie potom porovnávali, koľkokrát si účastníci kúpili produkty rýchleho občerstvenia a ich body mass index (BMI) – indexom telesnej hmotnosti. Štúdie sa konali v 25 krajinách s vysokými príjmami v rokoch 1999 a 2008.

Ak ročný počet nákupov rýchleho občerstvenia vzrástol z 26,61 na 32,76 na osobu, priemerný BMI sa tiež zvýšil z 25,8 na 26,4. Osoby s hodnotou  BMI 25 a  vyššou  majú nadváhu a  hodnota BMI 30 a viac sa považuje za hranicu obezity.

Najvýraznejšie zisky boli v Kanade, Austrálii, Írsku a na Novom Zélande a najnižšie boli v krajinách, ktoré majú prísnejšiu reguláciu  trhu s rýchlym občerstvením, ako je Taliansko, Holandsko v Grécko a Belgicku.

Podľa Vogla sú však tieto údaje rovnako relevantné aj pre rozvojové krajiny.   „Prakticky všetky národy prešli procesom deregulácie trhu a globalizácie – najmä v posledných troch desaťročiach. ”  povedal Vogl.

Francesco Branca, riaditeľ odboru WHO pre výživu, zdravie a rozvoj, zdôraznil význam štátnej politiky v riešení problému. „Politiku zameranú na potraviny a výživu potrebujeme v rôznych odvetviach, vrátane poľnohospodárstva, priemyslu, zdravotníctva, sociálnej starostlivosti a vzdelávania,” povedal.

Profesor Philip James, poradca WHO, ktorý sa posledné štyri desaťročia venuje štúdiu obezity sa domnieva, že jediný spôsob, ako vyriešiť tento problém je komplexný prístup a spolupráca všetkých vlád.

Pre Fionu Fleck v bulletine WHO uviedol: „Nie je žiadna nádej, pokiaľ vlády neuznajú, že musia zasiahnuť a nastaviť nové kritériá. Verejne financované sociálne a tradičné mediálne kampane sú zbytočné, keďže čelia jednému z najväčších a najsilnejších priemyslov na celom svete. “

Povedal, že prvým krokom by malo byť, aby zakázali predaj akýchkoľvek nezdravých potravín a nealkoholických nápojov, ktoré môžu viesť k obezite, vo všetkých verejných priestoroch, ako sú nemocnice a školy.

Dodal, že výskum ukazuje, že ľudia sú schopní robiť rozhodnutia, ktoré riadia praveké emocionálne reakcie až od svojich dvadsiatich rokov a tak sú mladiství obzvlášť zraniteľní voči potravinám, ktoré spúšťajú  naše primitívne chuťové systémy.

James cituje príklad Francúzska, ktorá začalo kampaň v roku 2001, aby všetkým školopovinným  deťom zabezpečilo  prístup k zdravým potravinám, v roku 2005 zakázalo automaty v priestoroch školy  a zvýšilo cenu nealkoholických nápojov  o 7 centov za liter.

Poukazuje tiež na Dánsko, kde vedci preukázali, že daň z nasýtených tukov, ktorú zaviedli  pred pätnástimi mesiacmi viedla  k zníženiu príjmu nasýtených tukov.

Preklad z RT Foto: Finbarr O’Reilly

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply