EÚ predlžuje sankcie proti Rusku o ďalších šesť mesiacov

Add Comment

Európska únia 10. 3. 2016 oznámila, že reštriktívne opatrenia proti 146 ruským a ukrajinským fyzickým osobám a 3 firmám predlžuje o ďalších šesť mesiacov. Až do 15. septembra 2016 im predĺžila zmrazenie aktív a zákaz cestovania. Podľa tlačovej správy boli zo zoznamu vyradení traja ľudia, ktorí zomreli.

Rada EÚ sa vyjadrila, že sankcie boli predĺžené pre „sústavné podkopávanie a ohrozovanie územnej celistvosti, zvrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny“. Americký prezident Barack Obama predĺžil minulý týždeň sankcie proti Rusku o ďalší rok.

Sankcie EÚ voči Rusku boli pôvodne zavedené v roku 2014 za údajnú účasť krajiny v konflikte na východnej Ukrajine a Kryme. Sú zamerané na ruský finančný, energetický a obranný sektor a ďalej na niektorých vládnych úradníkov, podnikateľov a osobnosti verejného života. Moskva reagovala uvalením embarga na vývoz poľnohospodárskych produktov, potravín a surovín pre krajiny, ktoré protiruské sankcie zaviedli. Obe strany odvtedy sankcie už viackrát rozšírili aj predĺžili.

V poslednom čase je však mnoho európskych politikov ohľadom sankcií čoraz skeptickejších, poukazujúc na to, že sa ukázali ako neúčinné a zároveň politicky aj ekonomicky škodlivé nielen pre Rusko, ale i pre európske krajiny.

Zdroj: https://www.rt.com/business/335141-eu-sanctions-extension-people/

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

& Časopis