Európa nakupuje stále viac plynu od Gazpromu

Foto: Shutterstock

Pre ruský koncern Gazprom je európsky trh s plynom mimoriadne dôležitý a musí sa pritom vysporiadať aj s americkou konkurenciou. V auguste t. r. dodal Gazprom do Európy neobvyklé  množstvo plynu a vytvoril denný vývozný rekord. Celkový export do Európy do polovice augusta bol o 12 % vyšší ako v rovnakom období pred rokom. Tomuto nárastu nezabránili ani prvé dodávky amerického kvapalného zemného plynu (LNG) do európskych prístavov – uviedol nemecký printový denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Obyčajne predáva Gazprom najväčšie množstvá plynu v zime počas vykurovacieho obdobia. Avšak zemný plyn sa nepoužíva iba na výrobu tepla, ale aj na výrobu elektrickej energie, ktorá sa spotrebuje aj na chladenie (napr. v klimatizačných zariadeniach). Pred tohtoročným horúcim letom bola chladná jar a zásobníky v Európe boli podpriemerne naplnené, čo si vyžiadalo uvedené zvýšené dodávky.

Trvalý vysoký dopyt umožňuje Gazpromu predpokladať solídne obchodné čísla aj v druhom štvrťroku. Analytici banky VTB očakávajú obrat blízko 25 miliardám dolárov, asi o jednu pätinu viac ako v minuloročnom období. Zisk síce môže trochu utrpieť menovými efektmi, ale v operatívnom obchode bude Európa pre ruský koncern vždy dôležitejšia. Pokým jeho celková produkcia v minulom roku stagnovala na 419 miliárd m3, stúpli vývozy do štátov mimo Spoločenstva nezávislých štátov na rekordnú úroveň 179 miliárd m3.

Tento rekord nemá mať dlhú životnosť. V tomto roku počíta koncern s európskym exportom 185 miliárd m3. Pritom dosahuje takú jednotkovú cenu (za jeden m3), ktorá je vyššia ako kedysi v časoch ZSSR a viac ako dvojnásobná v porovnaní s domácou – to robí európsky obchod takým lukratívnym. Inak je nákupná cena pre európskych zákazníkov relatívne nízka a  v dlhodobých dodávateľských zmluvách závisí predovšetkým od ceny ropy. Jej od konca roku 2014 trvajúca slabosť udrela s posunom na cenu plynu – ďalší dôvod, prečo európski zákazníci v minulom a tomto roku veľa nakupujú. Nižšia cena pre ruský plyn z plynovodov je rozhodujúca konkurenčná výhoda, ktorou si udržuje lepšie pozície voči LNG.

Dlhý čas boli importy LNG do Európy drahé z dôvodu vysokého dopytu v Ázii. Rastúcou výrobou v Austrálii a USA sa cenový rozdiel zmenšuje. Európa je v komfortnej pozícii, vďaka vybudovanej infraštruktúre pre LNG môže relatívne slobodne voliť medzi dodávkami LNG a ruským plynom z plynovodov. V júni t. r. prišla prvá dodávka amerického LNG do Poľska a v polovici augusta pristál prvý americký LNG tanker v Litve. Podľa údajov z Vilniusu má byť cena plynu nižšia ako od Gazpromu. Malý litovský trh sotva môže byť dôležitý pre ruského obra, ale vôľu niektorých štátov diverzifikovať importy plynu nemôže Moskva ignorovať.

Predovšetkým USA identifikovali Európu ako trh pre svoju rastúcu výrobu LNG. Americká exportná kapacita by mala podľa ratingovej agentúry Standard &Poor´s stúpnuť zo súčasných takmer 19 miliárd m3 na takmer 100 miliárd m3 v roku 2020. V podstate má však Gazprom v európskej súťaži dobré karty, a to nielen pre súčasné nízke ceny ropy. Koncern sa stal v minulých rokoch otvorenejší pri uzatváraní zmlúv, spravil ceny flexibilnejšími a dokonca zaviedol aukcie ako spôsob predaja. Okrem toho je Gazprom vďaka nízkym nákladom ťažby a veľkým rezervným kapacitám v strategickej výhode oproti výrobcom LNG. Koncern by chcel cenový súboj urýchliť a opäť stanoviť ciele vo výnosoch, aby obhájil v Európe svoj asi tretinový podiel na trhu zásobovania plynom. Oficiálne ohlásili v moskovskej centrále agresívnu cenovú stratégiu za vylúčenú, pretože americký LNG nemá byť cenove nikdy konkurencieschopný.

Avšak ruský plynový obor by nemal bez boja stratiť svoj dôležitý trh. A to aj preto, lebo sa počíta s investíciami, ako je plynovod pod Baltickým morom – Nord Stream 2. Gazprom prevezme okolo polovice nákladov sporného projektu, na ktorom sa zúčastňujú aj nemecké koncerny a investuje takmer 5 miliárd eur. Teoreticky môže byť plynovod zaťažený americkými sankciami.

Zdroj:  Nemecký printový denník Frankfurter Allgemeine Zeitung

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply