Európsky sen sa zmenil na bulharskú nočnú moru

Add Comment

Sýrska utečenecká vlna, vedená prevádzačmi alebo navigáciou smartfónov, sa do Bulharska valí už tri roky. Ich nádej v bezpečné európske útočisko sa stráca spolu s poznaním drsnej bulharskej reality. Najchudobnejšia krajina EÚ je notoricky známa svojimi preľudnenými utečeneckými tábormi, ktorých životné podmienky boli označené za poľutovaniahodné mnohými ľudskoprávnymi organizáciami.

Bulharský štát zvádza boj o poskytnutie kvalifikovaných pedagógov pre tábory a záchytné centrá. Väčšina zamestnancov hovorí len bulharsky a nie sú vyškolení pre prácu s psychologicky zraniteľnými cudzincami. Neexistujú žiadne integračné programy alebo lekcie domáceho jazyka pre migrantov. V prípade, že utečenci preukážu odvahu a odhodlanie zostať v krajine, stretávajú sa s vyhliadkou dlhodobej nezamestnanosti, prípadne ak majú šťastie, s mizerne platenou prácou. Väčšina ľudí v regióne zarobí 400 – 500 bulharských levov mesačne, čo je ekvivalent 200 – 250 eur.

Vo väčšine prípadov, štátne prijatie alebo odmietnutie utečenca trvá 6 mesiacov, hoci má byť rozhodnuté do 30 dní. Do tej doby musia sýrske sny, o ceste do Nemecka za kurdskou komunitou, počkať. Dlhé čakanie vytvára napätie v táboroch, konštantné hladovky a nepokoje.

Ďalšou príčinou nepokojov je nedostatok priestoru v táboroch, ktoré musia ubytovať 2 rodiny v jednej miestnosti. Pri prideľovaní izieb sú náboženské a kultúrne rozdiely zohľadnené len zriedkavo.

Väčšina migrantov dorazí do Bulharska, po zaplatení prechodu do Európy, bez peňazí. Spoliehajú sa na pomoc svojich príbuzných v západnej Európe.

Sýrčania prichádzajú z ich vojnou spustošenej krajiny do inej krajiny, ktorá je takmer rovnako spustošená, aj keď nie prostredníctvom ozbrojeného konfliktu, ale chudobou a depopuláciou. Kontakt s utečencami je v okolí pohraničnej oblasti Haskovo samozrejmosťou. Miestny obyvateľ sa často stretáva s dilemou, či utečencov „otočiť“ na hraniciach prostredníctvom polície alebo sa stať pašerákom. Nech si vyberú ktorúkoľvek možnosť, počas nasledujúcich rokov bude definovať turbulentnú situáciu v južnom Bulharsku práve prítomnosť utečencov.

Zdroj: Milena Mihova; byline.com

Marián Ďuriš
"Sněží a venku se setmělo. Tato noc - a tato zima - naštěstí nebude dlouhá. Nebudeme-li chtít."

Pridaj komentár

& Časopis