Facebook pracuje na smartfóne, ktorý číta myšlienky

Add Comment

Predstavenstvo sociálnej siete Facebook oznámilo, že zhromažďuje tím 60 ľudí pre vývoj technológie, ktorá by umožňovala vysielanie „myšlienkových“ príkazov a správ na svoj smartfón. Systém by teda nonstop skenoval a sledoval vašu myseľ. Mnohí užasnú nad technologickým pokrokom, triezvejší zostanú na pozore pred cestou, ktorá pripomína Orwellov román. Modré efko sa tak neuspokojuje s faktom, že jeho užívatelia ochotne zdieľajú svoje najintímnejšie informácie každodenne. Pokúsi sa rozlúštiť vaše myšlienky ešte predtým ako sú verbalizované.

Na začiatku tohto roka Mark Zuckerberg, ktorý mal na Harvarde obľubu v zhromažďovaní údajov, mailov a fotiek svojich spolužiakov, vydal (pravdepodobne po vzore Marxa a Trockého) globalistický manifest, ktorý obalil plášťom altruistickej slovnej zásoby a vzletných predstáv o prepojenom svete, pričom propaguje informačné toky sledované umelou inteligenciou a prepracovanými algoritmami. Svet sa teda uspokojí, že využíva „niečo lepšie a kvalitnejšie“ zdarma, rýchlo a bez námahy. To však nestačí a dostane viac, aj keby nechcel. O projekte, ktorý má zamestnať desiatky expertov pri vytváraní „mind reading“ smartfónu, britský The Guardian píše: „Facebook odhodlane plánuje vyvinúť neinvazívne senzory, ktoré dokážu merať činnosť mozgu stokrát za sekundu pre dekódovanie mozgových signálov, spojených s jazykom v reálnom čase.“ Pomyslenie, že spoločnosť, ktorá takmer všetky peniaze zarába zo zberu vašich osobných údajov, môže mať prístup aj k vašej mysli, je skutočne strašidelné. Dugan sa pokúša zmierniť obavy ľudí tým, že Facebook bude dekódovať len slová, ktoré chceme povedať.

Účastníčka Bilderbergu 2015 Regina E. Dugan znie naozaj „dôveryhodne“ pri vedomí, že už pracovala pre Google, Pentagón, NASA, agentúry amerického ministerstva obrany a spoločnosť RedXDefense, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou bezpečnostných systémov a detektorov pre armády, tajné služby a súkromný sektor. Prečo teda nepredať ľuďom osobný detektor, ktorý im ukradne to najsúkromnejšie? Dugan, patriaca medzi „top 10 mysliteľov“ CNN, a jej „Building 8“ už na tom pracujú.

Zaujímavé je, že hoci tvrdí, že dotyčnú technológiu ešte nevyvinula, už teraz vie ako bezchybne bude selektovať presne to, čo chce človek povedať a nič navyše. Pravdou však je, že cieľom techniky bude čítať myšlienky bez toho, aby boli vyslovené a preložiť ich do počítačových príkazov. Ako sa stanoví línia medzi tým, čo bude a nebude vysondované v hmlovine ľudského myslenia? Kto zaručí, že nebude zneužitá na real-time monitoring a kontrolu myšlienok? Existujú vôbec ľudia, ktorí sú ochotní vzdať sa svojho najvnútornejšieho za to, že nebudú musieť hýbať prstom na dotykovom displeji? Neomarxistické svorky v službách pánov sveta a ich masáž celosvetovej mienky mnohých zaiste presvedčí, že áno a dokonca väčšinu. Technológia sa skrýva za spôsob „ako zostať v kontakte s ľuďmi okolo nás“ a redukuje potrebu hľadieť na obrazovku, ale jej reálny cieľ je bolestne očividný. Jej strojcovia chcú vedieť, čo si myslíme. 24 hodín denne.

Pramene:
[1] Facebook has 60 people working on how to read your mind; autor: Olivia Solon; The Guardian, 19.4.2017
[2] Building Global Community; autor: Mark Zuckerberg; Facebook 16.2.2017
[3] Facebook has a mysterious team working on tech that sounds a lot like mind reading; autor: Alex Heath; Business Insider, 11.1.2017
[4] Facebook is working on tech to let you type with your brain and ‘hear with your skin’; autor: Alex Heath; Business Insider, 19.4.2017
[5] Building 8 @ F8: The after action report; autor: Regina E. Dugan; Facebook, 19.4.2017
[6] How Facebook is taking mind reading from sci-fi to reality; autor: Nick Statt; The Verge, 20.4.2017

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...

Pridaj komentár

& Časopis